ישראל חתמה היום על הסכמי ארטמיס – התכנית למשימות מאוישות לירח ולמאדים

בכך תהפוך ישראל לשותפה במסע חסר תקדים לבסס נוכחות אנושית קבועה בחלל העמוק
שתף: 
  • group.jpg

    הסכם ארטמיס החתום בידי אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. צילום: ציפי וילמובסקי, לע"מ

במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי נחתם היום, רביעי, 26.1.2022, הסכם לשיתוף פעולה בין סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל האמריקאית בתכנית ארטמיס להחזרת טיסות מאוישות לירח ולמאדים. ההסכם קובע עקרונות לשיתוף פעולה בחקר החלל ובשימוש אזרחי של הירח, מאדים, שביטים ואסטרואידים למטרות שלום. 

 

על ההסכמים חתמו ראש נאס"א ויליאם (ביל) נלסון ומנהל סוכנות החלל הישראלית תא"ל (מיל') אורי אורון. הטקס נערך במעמד שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס ושגריר ישראל בארצות הברית מיכאל הרצוג. 

 

את ההסכמי ארטמיס מובילה נאס"א וחברות בה כיום, לצד ארה"ב, 13 מדינות: אוסטרליה, אוקראינה, מקסיקו, איחוד האמירויות, איטליה, ברזיל, בריטניה, יפן, לוקסמבורג, ניו זילנד, פולין, קוריאה הדרומית וקנדה.  ישראל היא המדינה ה-15 שמצטרפת להסכמים. החתימה צפויה לאפשר לישראל להשתלב בתכנית ארטמיס השאפתנית במגוון שיתופי פעולה במחקר ובמדע לצד חיזוק שיתופי פעולה מסחריים וכלכליים בתחום החלל בין תעשיות החלל של כל המדינות החתומות. 

 

ההסכם הוא צעד חשוב מבחינה מדינית לישראל ומסמל את הצטרפותה לקבוצת מדינות שחרטו על דגלן עקרונות לשיתוף פעולה ולחקר החלל למטרות שלום. 

 

את הליך החתימה הובילו משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה ומשרד החוץ. קודם לטקס החתימה, אישרה ממשלת ישראל לפני כשבוע ההחלטה להצטרף להסכמי ארטמיס

 

 

מטרתה העיקרית של תוכנית "ארטמיס", שהיא המורכבת והיקרה בתכניותיה של נאס"א, היא להנחית בני אדם על הירח כבר ב-2025 ובהמשך אף לבסס תחנת מחקר מאוישת קבועה. למרות שנאס"א היא זו שמובילה את התוכנית, המדינות החתומות על הסכמי ארטמיס מגייסות אף הן אמצעים להשגת יעדיה. החללית שתישא את האסטרונאוטים מכדור הארץ לירח תהיה ככל הנראה חללית אוריון, שנאס"א מפתחת הן לטיסות לתחנת החלל והן למשימות לעומק החלל, בראשן טיסות לירח ובעתיד אולי גם טיסות מאוישות למאדים.

 

טרם ההסכם שנחתם היום, ישראל למעשה כבר לוקחת חלק במשימת ארטמיס 1 שצפויה להיות משוגרת במרץ 2022. הניסויים בחליפת המגן אסטרוראד של חברת סטמארד הנתמכת על ידי סוכנות החלל הישראלית, החלו כבר בינואר אשתקד בתחנת החלל הבינלאומית. החליפה צפויה לשמש תפקיד מרכזי בתוכנית ארטמיס, שכן האסטרונאוטים שיפעלו בחלל העמוק יהיו זקוקים להגנה מפני קרינת השמש המסוכנת. 

 

במשימת ארטמיס 1 הבלתי מאוישת, שמתוכננת להשתגר לירח, זו תהיה הפעם הראשונה שתיבחן האפקטיביות של הטכנולוגיה כנגד הקרינה בחלל העמוק. טיסה זו תהיה בלתי מאוישת אך תישא שתי בובות בדמות אישה: האחת "זוהר" שתלבש את החליפת המגן, והשניה, "הלגה", שלא תלבש אותה. לאחר חזרתן של שתי הבובות עמוסות חיישני הקרינה, ניתן יהיה להשוות ביניהן ולבדוק האפקטיביות של האפוד.

 

 

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן: ״אני מברכת את ראש סוכנות החלל על חתימה על הסכם ארטמיס והצטרפות ישראל לתכנית החלל השאפתנית, המורכבת והיקרה ביותר בעולם. חתימה על הסכם זה כעת, היא אבן בניין נוספת במערכת היחסים שלנו עם ארה״ב, הידידה הגדולה שלנו בעולם. המהות של תוכנית ארטמיס: לעשות משהו נועז, ומעורר השראה. להנחית אנשים - נשים וגברים - על הירח פעם נוספת, לאחר 5 עשורים. לראות איך הירח יכול להפוך ליותר מעצירה, אלא מקום לשהות בו לפרק זמן משמעותי, על מנת לאפשר פיתוחים ומחקרים שלא ניתן לפתח בשום מקום אחר. ישראל יכולה וצריכה לשמש תפקיד מרכזי בחלום הזה. ישראל יכולה לתרום בכל תחום הקשור בחלל - כולל שימוש בחליפות חלל ישראליות בטיסה הראשונה כבר במרץ הקרוב. מדובר בהוכחה נוספת שלטכנולוגיה ולחדשנות יש תפקיד דיפלומטי חשוב. למוח הישראלי יש שם שחוצה גבולות ויבשות, אפילו השמיים הם לא הגבול.״

 

תא"ל (מיל') אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית: " אני גאה לחתום היום על הסכמי ארטמיס, כפי שהסמיכה אותי ממשלת ישראל ובכך לצרף רשמית את המדינה לתוכנית  פורצת הדרך אותה מובילה נאס"א להחזרת הטיסות המאוישות לירח כבר בשנים הקרובות. ישראל מצטרפת היום ל-14 המדינות  החולקות ערכים דומים בנוגע לשימוש העתידי במשאבי הירח, המאדים וגרמי שמים נוספים, בצורה פתוחה,  שוחרת שלום ולטובת האנושות כולה.  הצטרפותנו פותחת כר נרחב של אפשרויות מגוונות - טכנולוגיות, עסקיות ומדיניות ומוכיחה שוב את מעמדה של ישראל בתחומי החדשנות והטכנולוגיה. כבר בחודשים הקרובים, בשיגורה של משימת ארטמיס 1 נוטלת ישראל חלק באמצעות חליפה מיוחדת מפני קרינה, פרי פיתוחה של חברת סטמרד הישראלית בסיוע סוכנות החלל. החלל מוכיח היום שוב את הפוטנציאל העצום הגלום בו לישראל בפרט ולעולם כולו בתחומי החדשנות, הטכנולוגיה והדיפלומטיה הבינלאומית. אני משוכנע שבאמצעות תכנית ארטמיס תתקדם האנושות כולה, לא רק בחלל אלא גם כאן על כדור הארץ. סוכנות החלל הישראלית תפעל כדי להבטיח ככל האפשר את שיתופי הפעולה במחקר, במדע, בחדשנות ובכלכלה  במסגרת הסכמי אטרמיס בין גופים ישראליים לעמיתנו הבינלאומיים"

 

קראו עוד:

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}