הלוויין דידו-3 שיוצר על ידי ספייס פארמה הישראלית שוגר בהצלחה לחלל

הלוויין, פרי שיתוף פעולה של סוכנויות החלל הישראלית והאיטלקית, מכיל מעבדה עם ארבעה ניסויים שיחלו בעוד כחודש
שתף: 
  • launch.jpg

    מתוך השידור הישיר: משגר וגה יוצא לדרך יחד עם 53 לוויינים, ביניהם פרויקט דידו-3. קרדיט

לאחר דחיה בעקבות חשש מהפרעות מזג אוויר, הננו-לוויין הישראלי-איטלקי DIDO-3 שוגר לחלל בהצלחה הבוקר (חמישי) בשעה 4:51. הלוויין שוגר על ידי משגר וגה של חברת אריאנספייס מבסיס החלל האירופי שבגיאנה הצרפתית, יחד עם עוד 52 לוויינים מ-13 מדינות שונות ברחבי העולם.

 

הלווין נושא מעבדה זעירה, שיוצרה בחברת ספייס פארמה הישראלית בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ובאמצעותה ינהלו מדענים ארבעה ניסויים שונים. הניסויים בתחומי הביולוגיה, הרפואה והכימיה תוכננו על ידי צוותי חוקרים ישראלים ואיטלקים, במסגרת שיתוף פעולה בין סוכנות החלל הישראלית לסוכנות החלל האיטלקית. בצד הישראלי משתתפים חוקרים מהטכניות, בית החולים תל השומר והאוניברסיטה העברית בירושלים. צפו בשיגור: משגר וגה יוצא לדרך (דקה 54:44) יחד עם 53 לוויינים, ביניהם פרויקט דידו-3


"חברת ספייס פארמה היא פורצת דרך בתחום ביצוע ניסויים מעבדתיים בחלל בתנאי מיקרו-כבידה", מסביר אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה. "המעבדה הממוזערת שפיתחה החברה, בסיוע סוכנות החלל הישראלית, ומופעלת אוטונומית ובכך חשיבותה. עד לימים אלו ניסויים בתנאי מיקרו-כבידה מבוצעים בתחנת החלל הבינלאומית ומפעלים על ידי אסטרונאוטים. ספייס פארמה היא כיום החברה המסחרית היחידה עם מעבדה למחקר בחלל, שניה לנאס"א בלבד. הפיתוח הנוכחי מאפשר לכל מדען לערוך את ניסוייו בצורה עצמאית ונגישה".

 

בלסברגר ציין גם כי הניסויים צפויים להתחיל עוד חודש וכי הצלחתם עשויה להוות פתח לשיתופי פעולה רבים כמותם יחד עם סוכנות החלל האיטלקית. המעבדה שיודעת לבצע ניסויים בחלל בצורה אוטונומית גם פותחת הזדמנויות נוספות לספייס פארמה בתחום העסקי בעתיד, והיא מתכוונת לספק שירותים לחברות ואקדמיות שרוצות לעשות ניסויים בחלל. 


אבי בלסברגר, ראש סוכנות החלל הישראלית, בעקבות שיגור דידו-3


 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}