אלה התמונות הרחוקות ביותר שצולמו אי פעם

שתף: 
הביטו היטב בתמונות המשונות הללו. מה אתם רואים פה? כתמים ירקרקים על רקע כחול מפוקסל? מבחן רורשאך? אמנות קונספטואלית? לא. אתם רואים פה היסטוריה.
 
התמונות הללו מראות את HE85 (מימין) ו-HZ84 (משמאל), שני אסטרואידים מחגורת קויפר. חגורת קויפר היא חגורה עצומה של אסטרואידים וכוכבי לכת ננסיים המקיפים את השמש במסלול מרוחק יותר ממסלולו של נפטון, כוכב הלכת האחרון במערכת השמש.
 
ב-5 בדצמבר 2017, החללית ניו הורייזונס של נאס"א צילמה את שני הגופים ממרחק שיא של 6.12 מיליארד ק"מ מכדור הארץ – התמונה הרחוקה ביותר שאי פעם צולמה על ידי חללית. רק כדי לקבל קצת פרספקטיבה: אם הייתם נוסעים על 90 קמ"ש למקום שבו ניו הורייזונס צילמה את התמונה הזאת – המסע שלכם היה אורך 68 מיליון שנה.
 
השיא הקודם, אגב, היה שייך לחללית וויאג'ר 1, שב-14 בפברואר 1990 צילמה את התצלום המפורסם "נקודה כחולה חיוורת" (Pale Blue Dot). בתצלום הזה ניתן בקושי, ובהגדלה ניכרת, לראות את כדור הארץ כפיקסל קטן – והוא צולם ממרחק שישה מיליארד ק"מ. כמספרים על הנייר, ההבדל בין ה-6 מיליארד של וויאג'ר 1 ל-6.12 מיליארד של ניו הורייזונס אולי לא נראה משמעותי במיוחד, אבל יש לזכור שמדובר בהבדל של 120 מיליון ק"מ, או כ-300 פעמים המרחק מכדור הארץ לירח.
 
"נקודה כחולה חיוורת" של וויאג'ר 1 מ-1990. הנקודה הכחולה והחיוורת מימין – זה עולם הבית שלנו
 
 
למען הסר ספק, ניו הורייזונס ממש לא עוצרת כאן (היא גם לא ממש יכולה לעצור, אבל זה כבר סיפור אחר). אחרי שהייתה לחללית הראשונה שביקרה בפלוטו ב-2015, בינואר 2019 היא עתידה לחלוף בסמוך לאחד הגופים הקפואים הללו, שיהפכו בהדרגה מכתמים מטושטשים לעולמות של ממש.
 
 
 
הועלה על ידי עודד כרמלי ב- 14.2.2018
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}