שירת הסירנה של נוגה

שתף: 
היום כולנו יודעים שנוגה היא גיהינום: עולם עם טמפרטורה כמעט בלתי משתנה של 462 מעלות צלזיוס – מספיק כדי להתיך עופרת – ולחץ אטמוספרי על פני השטח שמקביל לצלילה של 1 ק"מ מתחת לפני הים בכדור הארץ. כשבני האדם חושבים על עתידם, הם חולמים על מאדים וחרדים מאפקט החממה שיכול להפוך גם את עולמם לכבשן דמוי-נוגה.
 
אבל עיבודי תמונה חדשים מזכירים לנו שנוגה היא עדיין היפה מכולן, פנינה אפופת-מסתורין של נחקרה דיו. דמיה בויק, צלמת חובבת שבדרך כלל מעבדת תצלומים של הרוברים במאדים עבור הבלוג שלה MarsRovers Images (בצרפתית), החליטה לתת ניסיון גם לתצלומים של אקצוקי, לוויין יפני שמקיף את נוגה – והתוצאות הן עוצרות נשימה.
 
 
עננים טרופיים בכוכב הלכת ונוס
 
 
 
בויק השתמשה בנתונים משתי מצלמות של הלוויין היפני: המצלמה IUV לוכדת את האור האולטרה-סגול, והמצלמה IR2 מודדת את החום הרב שנפלט מהצד הלילי של הכוכב – ונחסם על האטמוספרה.
 
 
הצילום הזה חושף את החום האטמוספרי בצד הלילי של ונוס
 
 
 
התמונות שייצרה בויק מהנתונים של שתי המצלמות מספקות לנו הצצה מתחת לשמיכת השמיים העבה של נוגה, לעובי העננים ולחום שהם סופגים מפני השטח. מצלמת ה-UVI מספקת את הנתונים על אור השמש שמשתקף מהעננים באטמוספירה העליונה של נוגה, בגובה 65-75 ק"מ מפני השטח, ומצלמת ה-IR2 חושפת את העננים הנמוכים יותר, בגובה 48-55 ק"מ מפני השטח. באורכי הגל הללו, הרצועות הכהות יותר מייצגות עננים עבים יותר.
 
 
חום האטמוספירה כפי שקורן מהצד החשוך של כוכב הלכת ונוס
 
 
 
מערכת העננים הדינמית של ונוס מורכבת כמו זו של כדור הארץ
 
פורסם ע"י עודד כרמלי: 31.1.18

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}