ביום ראשון: ליקוי חמה בישראל

ליקוי החמה החלקי יתרחש בשעות הבוקר ויגיע לשיאו בסביבות 8:20. אין להישיר מבט לשמש ללא אמצעי הגנה מתאימים
שתף: 

בבוקר יום ראשון, 21 ביוני, הרי הוא היום הראשון של הקיץ והארוך בשנה, ייראה ליקוי חמה חלקי מעל שמי ישראל.

 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח עובר בינינו לבין השמש. בצירוף מקרים קוסמי, הגודל הזוויתי של הירח ושל השמש כפי שהם נראים מכדור הארץ כמעט זהה. לכן הירח יכול לכסות את כל דסקת השמש. מקרה כזה נקרא ליקוי חמה מלא. הליקוי הנוכחי יהיה ליקוי חלקי: כדור הארץ מצוי אומנם סמוך לנקודה הרחוקה ביותר מהשמש במסלולו, ולכן גודלה הזוויתי של השמש קטן מהממוצע, אלא שגם הירח מצוי סמוך לנקודה הרחוקה ביותר במסלולו מאיתנו – ולכן אינו מכסה את כל דסקת החמה.

 

במקרה זה, בשיא הליקוי תיראה טבעת העוטפת את הדסקה האפלה של הירח. מסלול הליקוי ינוע ממרכז אפריקה, דרך תימן, הודו וסין וכלה במערב האוקיינוס השקט. שיא הליקוי ייראה מעל צפון הודו בשעה9:40  (שעון ישראל) כליקוי טבעתי. מאחר שישראל מצויה צפונית למסלול שיא הליקוי, אנו נראה את הירח דרומית יותר ביחס לדסקת השמש, ולכן הוא יכסה רק את חלקה הדרומי של השמש. בליקוי החלקי הצפוי לנו יכוסה רק כ-35% משטח דסקת החמה.

 

הליקוי יתחיל בין 7:20 ל-7:29 (תלוי איפה אתם בין אילת למטולה) ויגיע לשיאו בין 8:20 ל-8:26, עם כיסוי של כ-35% מהשמש. 

 

 

הצפייה בשמש בכלל, ובזמן ליקוי חמה בפרט, מסוכנת ביותר, וללא אמצעי הגנה מיוחדים היא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לראייה! לכן יש להצטייד במשקפי ליקוי שתוכננו ונועדו אך ורק לשם צפייה בליקוי, או בזכוכית רתכים מספר 14. כל השאר – זכוכיות מפויחות למיניהן, תשלילים, משקפי שמש וכדומה – אסורים בתכלית האיסור לשימוש. 

 

אין לכם ציוד מגן? אפשר לעמוד מתחת לעץ, להביט מטה ולראות את קרני השמש הלוקה העוברות דרך הרווחים בין העלים. צורת השמש הלוקה תשתקף על המדרכה. נוסף על כך אפשר להכין מכשיר ליקוי ייעודי בקלות יחסית: לוקחים משטח כלשהו כמו דף נייר, מנקבים בו חור דק שקוטרו כמה מילימטרים, ומכוונים לשמש. קרני השמש יעברו דרך החריר ויוטלו על הרצפה, ושם תיראה השמש הלוקה.


 

מתי יהיה הליקוי הבא?

הליקוי הבא יהיה בדצמבר השנה – אלא שלא יהיה ניתן לצפות בו מישראל. ליקוי החמה הבא שייראה בשמי ישראל יהיה ב-2027. ואילו בליקוי החמה המלא הבא כבר יצפו צאצאינו הרחוקים, שכן הוא יתרחש בשנת 2180. אגב, מאחר שהירח מתרחק מכדור הארץ ב-3.8 ס"מ בשנה, דסקת הירח הולכת וקטנה ובעוד 563 מיליון שנה היא כבר לא תוכל לכסות את החמה במלואה. תושבי כדור הארץ, אם יישארו כאלה, ייאלצו אז להסתפק בליקויים חלקיים בלבד.


 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}