יוסטון, יש לנו בעיה: נאס"א מציינת 50 שנה למסע המופלא של אפולו 13

סוכנות החלל האמריקנית מציעה שלל פעילויות מקוונות לציון 50 שנה ל"כישלון המוצלח" ביותר בהיסטוריה
שתף: 
 

היום לפני 50 שנה בדיוק, ב-14 באפריל 1970, דיווח טייס תא הפיקוד של חללית אפולו 13 ג'ק סוויגרט: "יוסטון, הייתה לנו בעיה" (“Houston, we’ve had a problem”). החללית חזרה לבסוף בבטחה וסיפורה מסמר השיער גם היה השראה לסרט בכיכובו של טום האנקס. בימים אלה, מציינים בנאס"א יובל שנים להרפתקה הגדולה ביותר בהיסטוריה של חקר החלל, עם שלל פעילויות מקוונות.

 

פיצוץ בחלל

אפולו 13 הייתה המשימה המאוישת השלישית לירח במסגרת תכנית אפולו, שעד אז עברה ללא תקלות משמעותיות. ב-11 באפריל המריאו ג'יימס לוול, ג'ק סוויגרט ופרד הייז על גבי משגר סטורן 5 ממרכז החלל קנדי. שעתיים לאחר השיגור, תא הפיקוד "אודיסאה" התנתק בהצלחה מהמשגר – והתחבר לרכב הנחיתה הירחי "אקווריוס" במסלול סביב כדור הארץ. אפולו 13 הייתה בדרכה לירח.

 

 

 

 

ביום השלישי למשימה, וכשהאסטרונאוטים במרחק של כ-330,000 ק"מ מכדור הארץ, מרכז בקרת המשימה במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון, טקסס, ביקש מסוויגרט להפעיל את המערבלים במכלי החמצן. לרוב, פעולה שגרתית זו נעשית מדי יום – אלא שנראה היה שארעה תקלה במד הלחץ של אחד ממכלי החמצן בתא הפיקוד, וביוסטון ביקשו לדייק את נתוני הלחץ. סוויגרט הפעיל את המערבלים. כדקה לאחר מכן, נשמע הפיצוץ. אפולו 13 רעדה.

 

לוול חשב בתחילה שהייז שוב ניסה להפחיד את חבריו על ידי העלאת הלחץ ב"אקווריוס", ואילו סוויגרט הניח שמטאוריד פגע ברכב הנחיתה. אלא שאז לוול ראה מבעד לאשנב דליפה של "גז כלשהו". מהר מאוד התברר שמכל החמצן מספר 2 התרוקן לגמרי – ושהלחץ במכל החמצן מספר 1 יורד בהדרגה.

 

לתא הפיקוד "אודיסאה", שבו שהו שלושת האסטרונאוטים, נותרו דלק, חמצן וחשמל לשעתיים בלבד – ומרכז הבקרה הורו להם להשתמש ב"אקווריוס" כספינת הצלה. לרכב הנחיתה היו סוללות מלאות ומכלי חמצן מלאים שנועדו לנחיתה על הירח ולהמראה חזרה. על הקרקע, מהנדסי נאס"א ניסו להבין כיצד ניתן להחזיר את השלושה בחיים – ואסטרונאוטים בעבר ובהווה נכנסו לסימולטורים שדימו את הפעולות. לבסוף הוחלט להפעיל את מנוע הנחיתה של ה"אקווריוס" כדי לבצע תמרון מקלעת כבידתית סביב הירח ולחסוך בחשמל על ידי כיבוי מערכות שונות בחללית, לרבות החימום. 

 

לבסוף, לאחר 143 שעות של טיסה מורטת עצבים מסביב לירח, ה"אקווריוס" הצליחה להשתחרר מ"האודיסאה" רגע לפני הכניסה לאטמוספירה. האסטרונאוטים נחתו בשלום באוקיינוס השקט ב-17 באפריל.

 

  

 

 

 

יוסטון, יש לנו פודקאסט

 

כעת, כשנאס"א פועלת לחזור לירח במסגרת תכנית ארטמיס ואף להקים שם בסיס קבע, בסוכנות החלל מדגישים כי הופקו לקחי אפולו 13. "המטרה שלנו כעת היא חזרה לירח על מנת להישאר שם", מסר מנהל נאס"א ג'ים בריידנסטיין בהודעה לתקשורת. "אנחנו עובדים קשה כדי להבטיח שלא נצטרך לטפל במקרה חירום כזה גם בארטמיס, אבל גם כדי להבטיח שנהיה מוכנים לטפל בבעיות לא-צפויות".

 

בשל מגפת הקורונה, בנאס"א ביטלו את האירועים שתוכננו לציון היובל לאפולו 13 ועברו לפעילויות מקוונות – חדשות טובות לחובבי החלל הישראלים. בין היתר, בסוכנות החלל מציעים:

סרט דוקומנטרי בשם “Apollo 13: Home Safe”, לרבות ריאיונות עם לוול והייז, ששודר ב-NASA TV וזמין לצפייה גם ביו טיוב:

 

סרטון חדש ממרכז גודארד של נאס"א, ששחזר את התמונות המרהיבות שראו האסטרונאוטים במסעם המפחיד מסביב לירח:

 

הפודקאסט "Houston, We Have A Podcast", עם לוול והייז.

 

"אפולו 13 בזמן אמת" – אתר העוקב אחר המשימה בזמן אמת, ומציע סרטונים וקבצי אודיו מקוריים מהחלל, מהקרקע ומהדיווחים השוטפים בתקשורת.

 

למחנכים: מצגת על אפולו 13, המותאמת לגילאים שונים, להורדה

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}