בלילה שבין שלישי לרביעי: ליקוי ירח חלקי מעל ישראל

בצירוף מקרים קוסמי, ליקוי הירח החלקי – האחרון לעשור – ייראה בדיוק 50 שנה אחרי המראת אפולו 11 לירח
שתף: 
  • Blood_Moon.jpg

    כל השלבים האפשריים של ליקויי ירח, חלקיים ומלאים, בתמונת תצריף אחת. קרדיט: Downclouding

בלילה שבין שלישי לרביעי ייראה ליקוי ירח חלקי מעל שמי ישראל. הליקוי יתחיל בשעה 21:43 ויגיע לשיאו בשעה 00:30, כשצלו של כדור הארץ יכסה מחצית מהירח. בצירוף מקרים קוסמי, המאורע השמימי הזה יחול בדיוק 50 שנה אחרי שניל ארמסטרונג, באז אולדרין ומייקל קולינס המריאו לירח ב-16.7.1969.

 

מדוע אין ליקוי ירח מדי חודש?

ליקוי ירח הינו מצב שבו הירח נכנס כולו לחרוט הצל שמטיל כדור הארץ, כך שכדור הארץ מסתיר באופן חלקי או מלא את הירח מאור השמש. כמובן, מצב זה ייתכן רק כאשר הירח נמצא בשלבי מילוא, כלומר במחצית החודש העברי, כאשר הירח מצוי סמוך מאוד למישור המילקה – מישור הקפת כל כוכבי הלכת, לרבות הארץ, את השמש. במילים אחרות, ליקוי ירח מתרחש כאשר הארץ נעמד בדיוק בין השמש לירח.

 
 

מאחר שמישור הקפת הירח סביב כדור הארץ נטוי בכמה מעלות ממישור הקפת הארץ את השמש, איננו זוכים לליקוי ירח מדי חודש. הליקוי שיחול ביום שלישי לא יהיה ליקוי מלא, שכן הירח יימצא מספר מעלות דרומית למישור המילקה, כך שרק חלקו הצפוני יוצלל על ידי כדור הארץ.

 
 
 

הליקוי יתחיל בשעה 21:44, כאשר חלקו הצפוני, העליון, של הירח ייכנס לחרוט הצל החלקי שמטיל כדור הארץ, כלומר לאותו אזור שבו הארץ מסתיר רק חלק מקרני השמש. בשעה 23:02 ייכנס הירח לחרוט הצל המלא של הארץ. בשעה 00:31 יגיע הליקוי לשיאו, כאשר חציו העליון של הירח יהיה כולו בחרוט הצל המלא וחלקו התחתון בחרוט הצל החלקי. לאחר מכן הצל ילך ויתמעט בהדרגה, עד ליציאה גם מחרוט הצל החלקי בשעה 03:17.

 

הליקוי הקרוב יהיה האחרון שנזכה לו בעשור הנוכחי. הליקוי הבא שיירא בישראל יהיה ליקוי ירח חלקי שיחול ב-28 באוקטובר 2023, ואילו ליקוי הירח המלא הבא שייראה בישראל יהיה רק ב-7 בספטמבר 2025.
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}