מדענים ישראלים מצאו אישור נוסף לתורת היחסות של איינשטיין

שתף: 
  • light illustration.jpg

    איור של הלווין Fermi ושני חלקיקי אור בעלי אנרגיות שונות הנעים לעברו
מאה שנים  לאחר שאיינשטיין הציע את תורת היחסות נמצאה הוכחה נוספת לתיאוריה זאת. במאמר שהתפרסם היום (שני) בכתב העת היוקרתי Nature physics אישרה קבוצת חוקרים את אחת ההנחות הבסיסיות של תיאוריה זאת - העובדה שכל חלקיקי האור מתקדמים במרחב בדיוק באותה מהירות. 
 
החוקרים, בראשות פרופ' צבי פירן ממכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית, פרופ' יהונתן גרנות מהאוניברסיטה הפתוחה בשיתוף עם מדענים מאוניברסיטת ספינצה ברומא ואוניברסיטת מונפלייר, ניתחו נתונים שמדד הלוויין Fermi של סוכנות החלל האמריקאית, והשוו את מהירותם של חלקיקי אור שהגיעו מהבזק קרינת גאמה מרוחק מאד. למרות שעברו כשישה מיליארד שנה מאז שהאור נפלט ועד שהגיע לכדור הארץ הפרש הזמנים בין זמני ההגעה של  חלקיקי אור שונים  (שהיו בעלי אנרגיות שונות) היה קטן מעשירית שנייה. זאת אחת המדידות המדויקות ביותר של אחידות מהירות האור שנעשו אי פעם. ״כאשר התחלנו בניתוח הנתונים לא האמנתי שנוכל להגיע למדידה כל כך מדויקת״, אמר פרופ' צבי פירן ממכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית, ממובילי המחקר, שנערך בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. 
 
מעבר לאישור תורת היחסות הכללית, המדידה פוסלת את אחת האפשרויות המרתקות ביותר לאיחוד בין תורת היחסות ותורת הקוונטים. תורת היחסות ותורת הקוונטים מהוות יחד את שני אבני היסוד של הפיסיקה המודרנית. עם זאת קיימת סתירה ביניהן הנובעת מעקרון אי הוודאות העומד בבסיסה של תורת הקוונטים. אחת האפשרויות לשלב בין שתי התיאוריות ולגשר על הקונפליקט ביניהן היא שלמרחב יש מבני מיקרוסקופי הדומה לקצף. גדלם של בועות הקצף הוא כה זעיר שקשה לדמיין זאת ואין אנו יכולים להבחין בהן ישירות. חלקיקי האור לעומת זאת נעים בקפיצות מבועת קצף אחת לשניה ולכן המבנה הזה משמעותי עבורם. לפי תיאוריה זו, שני חלקיקים בעלי אורך גל שונה אמורים היו לנוע במהירות שונה במקצת זה מזה. התצפיות החדשות שהראו שהחלקיקים הגיעו בו זמנית, פוסלות אפשרות זאת. 
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}