סקרני חלל
arrow-left
מושגי חלל

ליקוי חמה

news Image
ליקוי חמה. קרדיט צילום: Oregon State University via flickr
 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח נמצא בדיוק בין כדור הארץ והשמש- הוא מסתיר את השמש ויוצר את המראה הייחודי של הליקוי שבו השמש "נאכלת" על ידי צל הירח עד שהיא הופכת לעיגול אפל – חור אפל בשמיים מעלינו.

 

את הליקוי ניתן לראות מהחלק של כדור הארץ שעליו חולף צל הירח המסתיר את השמש. המהירות שבה חולף צל הירח על פני כדור הארץ היא כ-1,730 קילומטר בשעה – מהר יותר ממהירות הקול. ליקוי חמה איננו נמשך זמן רב. הליקוי הארוך ביותר הצפוי בשנת 2186 קצר רק במספר שניות מהאורך המקסימלי האפשרי של ליקוי חמה מלא: 7 דקות ו- 29 שניות. רוב הליקויים קצרים מכך.

 

מדוע ומתי קורה ליקוי חמה?

השמש מצויה במרכז מערכת השמש וסביבה חגים כוכבי הלכת על ירחיהם גם כדור הארץ והירח שלנו חגים על פני מישור זה, הנקרא "מישור המילקה". ומניין השם? ניחשתם נכון - מהמילה ליקוי. ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח חולף בין כדור הארץ לשמש ומסתיר את השמש מאיתנו. 

 

כאמור, כדי שיהיה ליקוי חמה על הירח להיות בדיוק על מישור המילקה ולהסתיר את השמש. ואמנם, הירח מצוי בינינו לבין השמש בתחילת החודש העברי, כאשר הירח במולד. אז הוא מפנה את צדו המואר אליה ואת צדו האפל אלינו. מדוע, אם כן, אין ליקוי חמה מדי חודש? 

 

כדי שיתרחש ליקוי מאורות, לא מספיק שהגופים יהיו בקו אחד, אלא עליהם להימצא גם באותו המישור. הירח, חג סביב כדור הארץ  אולם מישור הסיבוב של הירח סביב כדור הארץ יוצר זווית קטנה של כ-5 מעלות עם מישור המילקה. זה אומר שהוא אינו ניצב בדיוק על אותו מישור בינינו לבין השמש ובדרך כלל, כמעט בכל חודש בעת המולד, הירח מצוי מעל או מתחת למישור המילקה ולכן אינו מסתיר את השמש. 

 

אבל לעיתים רחוקות, זה קורה. ואז, כאשר הירח גם במולד (כלומר בינינו ובין השמש, מציג לנו את צידו החשוך) וגם על מישור המילקה, יתרחש ליקוי חמה: הירח יסתיר את השמש מכדור הארץ. מי שיהיה באזור שבו מוטל צל הירח על כדור הארץ יראה את הליקוי. חישבו איזה צירוף מקרים נדיר זה, שהירח יהיה בדיוק בגודל ובמרחק המתאימים, כדי שגודלו יהיה כשל עיגול השמש, כך שהוא יוכל להסתיר אותה.

 

Image
תרשים כדור הארץ, הירח והשמש במהלך ליקוי חמה
תרשים כדור הארץ, השמש והירח במהלך ליקוי חמה

 

אילו סוגים של ליקויי חמה קיימים?

ליקוי חמה מלא - הירח, כדור הארץ והשמש מסתדרים בקו ישר והירח מסתיר לחלוטין את השמש. במקרים שבהם הירח מעט רחוק יותר מכדור הארץ (זה קורה באופן מחזורי), הוא ייראה קטן מדי כדי להסתיר את כל השמש וטבעת אור עבה תזהר סביבו בליקוי שיקרא ליקוי טבעתי.

ליקוי חמה חלקי - הירח, השמש וכדור הארץ אינם נמצאים בקו ישר לגמרי אבל הירח נמצא בין כדור הארץ לשמש ומכסה חלק מהשמש.

 

צפו בליקוי חמה טבעתי מרהיב:

 

ליקוי חמה איננו ייחודי לכדור הארץ. ניתן לחזות בליקוי חמה על פני רוב כוכבי הלכת האחרים אך המראה של ליקוי החמה מכדור הארץ הוא ייחודי: השמש אמנם מוסתרת על ידי הירח אך ההילה של השמש (העטרה של השמש - האטמוספרה שלה) זוהרת מסביב לירח ויוצרת מראה שניתן לראות רק מכדור הארץ. המראה המרהיב של השמש המוסתרת באופן מדויק על ידי הירח הוא תוצאה של צירוף מקרים בעל יופי מתמטי מושלם: השמש גם גדולה בקוטרה פי 400 מהירח וגם רחוקה מכדור הארץ  פי 400 – הצירוף של שתי העובדות הללו מביא לכך שגודלה של השמש בשמיים זהה לגודלו של הירח. במקומות אחרים הירחים מכסים לחלוטין את השמש ולא ניתן לראות את ההילה, או שהם קטנים מכדי לכסות אותה.

 

כל כמה זמן חל ליקוי חמה?

כולנו יודעים, שבין מולד למולד עובר חודש: 29.5 יום בקירוב. אולם כבר בעת העתיקה הבבלים שמו לב שהירח חוצה את מישור המילקה כל 27 ימים וקצת. פרק הזמן הזה נקרא כיום - חודש דרקוני. מנחשים מדוע? על שמו של אותו דרקון רשע שהקדמונים חשבו שהוא הוא הסיבה לליקוי, כאשר הוא בולע את השמש. כאשר פרק הזמן של מולד הירח (כאשר הוא ניצב בין כדור הארץ לשמש) מתלכד עם החודש הדרקוני, חל ליקוי. פרק זמן זה, שאורכו 18 שנים ו-11 יום, נקרא על ידי הבבלים מחזור "סארוס". בשל מורכבות מסלול הירח סביב כדור הארץ, יש כמה מחזורי סארוס חופפים ובדרך כלל, יש בין שניים לחמישה ליקויי חמה בשנה (בממוצע: 2.4 ליקויי חמה שנתיים). 

 

אבל ליקוי חמה מלא אינו תופעה שתחזור על עצמה לעד, משום שהירח הולך ומתרחק מכדור הארץ. זה קורה אמנם לאט מאוד ויחלפו מאות מיליוני שנים עד שיהיה אפשר לחוש בהבדל משמעותי (אם בכלל יהיה בכדור הארץ מי שיישאר כדי לחוש בהבדל). אבל לבסוף הירח שלנו יתרחק במידה שהוא ייראה קטן מדי מכדי לכסות את השמש בשמים.

 

מתי נזכה לראות ליקוי חמה מישראל

 ליקוי החמה המשמעותי האחרון שנראה מעל ישראל הופיע ב-21 ביוני 2020 והיה ליקוי חלקי בלבד (כ- 35%). ליקוי משמעותי יותר ייראה ב-2 באוגוסט, 2027. צריך יהיה לנוסע לאילת לשם כך אבל מי שיהיה שם, יזכה לראות 90% מדסקת השמש מוסתרת.

כדי לצפות בליקוי המלא הבא הסמוך לישראל, נצטרך לנסוע (שוב) לאילת אבל רק בנובמבר, שנת 2180.

 
איור של ליקוי החמה שהתרחש ב- 12 במאי 1706 עם השטח שעליו הירח הטיל צל | Library of Congress
איור של ליקוי החמה שהתרחש ב- 12 במאי 1706 עם השטח שעליו הירח הטיל צל | Library of Congress