האבנים המתגלגלות: 10 דברים שלא ידעתם ליום האסטרואיד

מיהם האסטרואידים בעלי הירחים, כמה אסטרואידים נחשבים בעלי סיכון לנו ומה אנחנו מתכוונים לעשות מול אסטרואיד בגודל של הר אוורסט? 10 עובדות ליום האסטרואיד הבינלאומי
שתף: 
סופר המד"ב לארי ניבן אמר פעם ש"הדינוזאורים נכחדו כי לא היתה להם תוכנית חלל ואם אנחנו ניכחד כי גם לנו לא תהיה, זה יגיע לנו!" אז לכבוד יום האסטרואיד, שהוכרז ב- 2015 לעירור המודעות לגופים קרובי ארץ, קבלו עשרה דברים שלא ידעתם על אסטרואידים ועל יום האסטרואיד:
 
  1. אחד משני היוזמים של יום האסטרואיד הוא הגיטריסט האגדי של להקת קווין, בריאן מיי, כלומר ד"ר בריאן מיי בשבילכם, שהוא גם אסטרופיסיקאי ולא רק מוסיקאי מחונן. ועכשיו השיר We Will ROCK You מקבל משמעות נוספת, שמימית משהו. 
  2. עצמים זרים השטים בחלל מגיעים לכדור הארץ כל הזמן, אלא שהם קטנים מדי ולכן נשרפים באטמוספירה בחום של למעלה מ- 1,600 מעלות ונעשים למטאור ("כוכב נופל"). עצמים גדולים מעשרה מטרים ששטים בחלל זוכים לשם אסטרואיד ולמזלנו, אין צפי לפגיעת אחד מאלה בכדור הארץ. 
  3. העובדה שאין צפי לפגיעת אסטרואיד לא אומרת שאנחנו צריכים להתכונן. בשנת 2013 אסטרואיד קטן בקוטר של כ- 17 מטר נכנס לאטמוספירה במהירות אדירה של למעלה מ- 54 אלף קמ"ש (פי 45 ממהירות הקול) והתפוצץ באוויר, בסמוך לעיר צ'ליאבינסק שברוסיה. כיוון שהוא בכל זאת נשרף באטמוספירה גם הוא נחשב למטאור אולם הפיצוץ גרם להרס ופציעות רבות. 
  4. כמאה שנה קודם לכן, בשנת 1908, אסטרואיד בקוטר של מגרש טניס ובמשקל של מאות אלפי טונות הגיע לביקור בסיביר במהירות של 100 אלף קמ"ש. הוא התפוצץ בגובה של קילומטרים ספורים מעל פני השטח בעוצמה השקולה לאלף פצצות אטום מהסוג שהוטלה על הירושימה.
  5. בשנת 2015, הקים האו"ם צוות שאמור להתכונן להציל את כדור הארץ. מבין הרעיונות השונים שעלו אפשר למנות את פיצוץ האסטרואיד באמצעות נשק גרעיני (למישהו יש את המספר של ברוס וויליס?), הסטתו באמצעות מטען חשמלי, ואפילו צביעת האסטרואיד בשחור כדי שאור שמש שיפגע בו יסיט אותו. כיום השיטה המועדפת היא הסטת האסטרואיד באמצעות גשושית AIDA, פרוייקט משותף ל- NASA ו- ESA.
  6. מבין קרוב לחצי מיליון אסטרואידים שהתגלו במערכת השמש (וכן, לכל אסטרואיד יש שם), כיום מומחים עוקבים אחר כ- 12,000 גופים וכמה מאות מהם אפילו מוגדרים כבעלי סיכוי קטן לפגיעה בכדור הארץ, אם כי טרם התגלה גוף המצוי במסלול התנגשות עם כדור הארץ.
  7. דמיינו אסטרואיד בגודל של הר אוורסט נכנס לאטמוספירה מעל ראשכם. זה פחות או יותר מה שראו כמה דינוזאורים לפני 65 מיליון שנה, עד שהוא התפוצץ בעצמה פי 2 מיליון מזו של פצצת הצאר (פצצת המימן החזקה ביותר שהאדם הצליח ליצור). 
  8. אבל אפילו זה בערך חצי ביחס לאסטרואיד שחוקרים מעריכים שנחת לפני 300 מיליון שנה ביבשת אוסטרליה ופגיעתו יצרה מכתש בקוטר ששטחו יותר מ- 400 קמ"ר.
  9. אסטרואידים הם פוטנציאל כלכלי אדיר, אותו בוחנות כיום חברות מסחריות רציניות. כריית משאבים כמו מתכות יקרות עשויה להיות "הבהלה לזהב" הבאה.  
  10. כיום ידוע לנו על כ- 150 אסטרואידים שיש להם בעצמם ירחים קטנים הסובבים סביבם, ועל אסטרואיד מיוחד אחד, בשם צ'אריקלוֹ, עם שתי טבעות דחוסות ודקות סביבו. 
 
 

רוצים עוד על אסטרואידים?

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}