סוכנות החלל הישראלית תשגר קרן לייזר לחלל

שתף: 
לרגל שבוע החלל הישראלי שייפתח בראשון הקרוב תשגר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע קרן לייזר מתל אביב לחלל ותיצור בכך כיפה בין גלקטית מעל תל אביב. בכך, תשחזר הסוכנות מיצג אומנותי גדול "כיפה בין-גלקטית" שעשה  האמן עזרא אוריון בשנות ה-90. השיגור הוא חלק מהמופע האור-קולי "מאירים כוכבים" שיבוצע על ידי אמן האור גיל טייכמן ויהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. 
 
המופע האור-קולי יכלול תצוגה של מסע למעמקי מערכת השמש עד לכדי מעבר בתוך כוכבי הלכת ומיקוד בפרטיו הקטנים.  המופע יוצג על גבי מסך ענק בגודל 120 מ"ר הפרוש כתקרה בגובה 6 מטרים שמתחתיה ישכב הקהל ויצפה במסע למעמקי הגלקסיה בליווי סאונד שמזכיר סרטי חלל בדיוניים. מעל התצוגה, יוכל הקהל לראות את השיגור של קרני הלייזר והאור - 4 לייזרים ו 8 פנסי קסנון -  היוצרות יחד כיפה בין-גלקטית. 
 
מופע האור הבין גלקטי ייערך כמחווה לפסל הישראלי עזרא אוריון אשר נחשב לממציא הפיסול האנרגטי והבין גלקטי ויזם בזמנו פרויקט עולמי של שיגור קרני לייזר ממספר מקומות בעולם לחלל ליצירת כיפה בין-גלקטית. את ז'אנר הפיסול הזה המציא אוריון לאחר ביקור שערך בנאס"א שבעקבותיו שוגרה ב-1987 קרן לייזר אנכית מהגליל העליון אל מישור שביל החלב. שנתיים לאחר מכן שוגרה קרן אנכית נוספת, הפעם ממצפה בר גיורא שליד ירושלים אל החלל. 
 
באפריל 1992, במסגרת אירועי שנת החלל העולמית, הביא אוריון את שיגור קרני הלייזר לחלל לשיא חדש: אוריון, בשיתוף נאס"א, הצליח לאגד חמש מדינות מהן בו זמנית שוגרו אלומות של קרני לייזר. נוסף לישראל שוגרו קרניים דומות ממצרים, רוסיה, אוסטריה וגרמניה. את הפרויקט ההיסטורי המשותף תיאר אוריון כ"אובליסק אנרגיה, מיליארד ק"מ גובהו, קתדרלת אור הנוסקת במהירות האור בניצב למישור הגלקסיה". שיגור זה היה בתמיכת סוכנות החלל הישראלית וארך 55 דקות ו–33 שניות. למעשה, הקרניים ששוגרו לפני כ-23 שנה באורך מיליארד ק"מ, אמורות עדיין לנוע בחלל במהירות האור, כל עוד לא הופרעו על ידי אסטרואיד או גוף אחר בחלל.
 
אוריון אמר אז כי "הקרן עושה את דרכה כמה שנות אור הרחק מכאן אל אינסוף היקומים. הפיסול, עד היום ולאורך ההיסטוריה שלו, הוא פיסול מקורקע. הגיעה שעתו לפרוץ מתוך שדה הכבידה של כדור הארץ, אל טווחי מערכת השמש, ומעבר להם, אל הטווחים הבין־ גלקטיים". 
 
מיצג  האור יבוצע על ידי אמן התאורה גיל טייכמן שבשנת  2010  שנה לפני אסון התאומים חבר לאוריון לביצוע מיזם דומה על גבי מגדלי התאומים בניו-יורק. במהלך בשלבי התכנון התרחשו הפיגוע המוכר והמיזם לא יצא אל הפועל וכעת סוגר טייכמן מעגל. 
 
המופע יתקיים מדי יום במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב תל אביב מדי יום בין 25 ל-29 בינואר. לפרטים נוספים כנסו לעמוד האירוע.  
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}