חליפת חלל

חליפת חלל היא המעטה החיצוני שמגן על אסטרונאוטים מפני התנאים הקיצוניים השוררים בחלל. החליפה מתפקדת כמו חללית קטנה, שמספקת לאסטרונאוט את התנאים והציוד הדרושים לו לשהייה בחלל. החליפה משמשת את האסטרונאוטים בעת "הליכת חלל", כלומר כשהם שוהים מחוץ לחללית, למשל לצורך תיקון. כדי ללבוש את החליפה ולהתקין את כל הציוד הנלווה נדרשים לאסטרונאוט כ-45 דקות. על פני כדור הארץ חליפת החלל שוקלת יותר מ-125 ק"ג; מזל שבחלל היא כמעט נטולת משקל...
 
מתחת למעטה החיצוני של החליפה, האסטרונאוט לובש בגד תחתון מיוחד, שבתוכו מותקנים צינורות המובילים מים ומקררים את גופו. החליפה עצמה מורכבת משכבות רבות, ועשויה מבדים וחומרים עמידים במיוחד. היא מאפשרת לאסטרונאוט לשמור על חום הגוף שלו, ומגינה עליו מפני פגיעות של עצמים קטנים שמתעופפים בחלל. החליפה כוללת יחידה הנלבשת על הגב, כמו תרמיל. יש בה מיכלי חמצן לנשימה, מערכת לסינון של פחמן דו חמצני שנפלט מפי האסטרונאוט בעת הנשיפה, סוללה המספקת חשמל ומערכת רדיו, לתקשורת עם הצוות בחללית ועם צוות הבקרה על פני כדור הארץ. האוזניות והמיקרופון של מערכת התקשורת מותקנים בכובע שחובשים האסטרונאוטים לראשם מתחת לקסדה. הקסדה עצמה מגנה על האסטרונאוט מפני פגיעות, ולתוכה מוזרם החמצן מהמיכל הנישא על הגב. למִשְׁקַף הקסדה יש שכבת מגן, המסננת את קרינת השמש.
 
ישנו סוג נוסף של חליפת חלל: החליפה הכתומה, שמכונה "חליפת דלעת" בשל צבעה. זו החליפה שלובשים אסטרונאוטים בתוך החללית בעת השיגור והנחיתה. היא שוקלת הרבה פחות מחליפת החלל הלבנה, ולא יכולה להגן על האסטרונאוט מחוץ לחללית. יחד עם זאת, היא מווסתת את לחץ האוויר ומספקת חמצן לנשימה. בתוך החליפה הכתומה מותקנים עזרים לנחיתת חירום, כמו מצנח, מים לשתייה וסירה מתנפחת, למקרה שהאסטרונאוט ינחת בים.
חליפות החלל עברו גלגולים שונים והשתכללו עם השנים. בעבר, למשל, הייתה לכל אסטרונאוט חליפה אחת, ששימשה גם לשיגור ונחיתה וגם להליכות חלל. חליפות מדגמים חדשים יותר הן מודולריות, כלומר עשויות מחלקים נפרדים במידות שונות. כך אפשר להרכיב עבור כל אסטרונאוט חליפה המותאמת למידותיו. זה חשוב במיוחד בימינו, כשיש גם הרבה אסטרונאוטיות, שמידותיהן לרוב קטנות יותר משל האסטרונאוטים הגברים.  
 

רוצים לדעת עוד על חליפת חלל? 

 
איך נראית חליפת חלל מבפנים? צילומי רנטגן נפלאים שהוצגו בתערוכה National Air and Space Museum (אוצרת: Cathy Lewis) הם הזדמנות נפלאה להתבונן במורכבות של חליפה שנראית סך הכל פשוטה מבחוץ:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אולי תאהבו גם