סקרני חלל
arrow-left
סקרנות אסטרונומית

איך שותים, אוכלים ועושים פיפי בתוך חליפת חלל?

עכשיו תנשמו עמוק: 
פנימה... 
החוצה...
קשה שלא להעריך זאת, במיוחד כשאנחנו יודעים שכדור הארץ הוא המקום היחיד במערכת השמש (ואולי אף בגלקסיה כולה, איננו יודעים) שתוכלו לנשום כך לרווחה. לכן, הדבר הראשון שמתכנני חליפת החלל הבינו שצריך לעשות, הוא לספק לטייסי החלל אוויר. אבל חוץ מאוויר לנשימה, דרוש גם אוויר דחוס מספיק שיפעיל לחץ על גוף האדם בדומה ללחץ האוויר שמופעל עליו על פני האדמה. חליפות לחץ פשוטות נוסו כבר בשנת 1934, על הטייס האמריקאי ווילי פוסט. 

Wiley_Post_in_pressure_suit.jpg

ווילי פוסט בחליפת הלחץ
זה אולי נראה כאילו ווילי פוסט מעשן נרגילה, אך זהו צינור החמצן שלו.
 
 
מעבר לכך, חליפה מודרנית צריכה גם לבודד מפני הקור בחלל, להגן מפני קרינת שמש מסוכנת וגם להוות הגנה פיסית מפני חבלות ומכות. למעשה, אפשר לומר שמדובר בחללית אישית קטנה. ואם כך, אז למה בעצם לא להפוך חליפות שיצאו משימוש לגשושיות או לוויינים? רעיון זה, שהגו מדענים רוסים, יושם בשנת 2006 כאשר הוסבה חליפת החלל הראשונה ללוויין ניסיוני, שישדר את ההודעה "כאן לוויין-חליפה" במספר שפות, כך שחובבי רדיו ברחבי העולם יוכלו לקלוט. אז אם אי פעם תגיעו לחלל ותראו משהו כזה:
 
...אל תיבהלו, זה לא אסטרונאוט שהלך לאיבוד, זה רק לוויין "מחופש" לאסטרונאוט.
אחד האתגרים הגדולים של מתכנני חליפת החלל המודרנית, היה לא רק להגן על האדם שבתוכה, אלא גם לאפשר לו לזוז וגם לדאוג לצרכים בסיסיים של נוחות. דמיינו שאתם במקום באז אולדרין במשימת אפולו לירח, שם, בתוך חליפת חלל הזו: 

480px-Aldrin_Apollo_11.jpg

באז אלדרין על פני הירח
באז אלדרין על פני הירח | NASA
 
ופתאום אתם צריכים פיפי! אתם חושבים לעצמכם, אוקי, אין בעיה, אני רק אדלג לי לשם, מעבר לגבעה, כדי שניל ארמסטרונג לא יראה אותי. אבל אז אתם נזכרים שאין לכם בכלל רוכסן למכנסיים וגם אם היה, מומלץ לא לפתוח אותו. 
אוקיי, אז ויתרתם על פיפי והתחלתם לעבוד. אחרי מספר אבנים שאספתם לחללית, אתם כבר מזיעים אבל לא מסוגלים למחות את הזיעה מהמצח עם היד בגלל הקסדה. בנוסף לכל, אתם רעבים וצמאים. מה תעשו?
אז קודם כל, כדי למנוע אי נעימויות, אסטרונאוטים שיוצאים החוצה לחלל לובשים מתחת לבגדיהם חיתול. זה כמובן חיתול גדול יותר מזה של תינוקות אבל העיקרון דומה. בתוך הקסדה יש להם גם פיה כדי שיוכלו לשתות ובהפעלת מתקן מיוחד, מוגש לפיהם גם חטיף שוקולד. על מנת לא לשחות בתוך הזיעה של עצמם, האסטרונאוטים לובשים חליפות קירור מיוחסות הפועלות באמצעות הזרמת מים בצינורות סביב הגוף. 
ואם אתם לא זוכרים שאי פעם ראיתם את כל הדברים האלה בסרטים הוליוודיים, הסיבה פשוטה: החליפות בסרטים הן די שונות. אבל... 
למה הן שונות בכלל?