האסטרונאוט הישראלי השני: התוכנית החינוכית

אב

משימת רקיע שתשגר לחלל את איתן סטיבה, היא הזדמנות היסטורית להנגיש מדע וטכנולוגיה לדור העתיד של מדינת ישראל. רוצים להשתתף?
שתף: 

ברבעון הראשון של 2022 תשוגר המשימה הפרטית הראשונה בהיסטוריה לתחנת החלל הבינלאומית – ועל סיפונה האסטרונאוט הישראלי השני בהיסטוריה, איתן סטיבה. המשימה הישראלית, ששמה "רקיע", צפויה לחולל מהפכה בחקר ובתעשיית החלל בישראל ולהעניק השראה למיליוני ישראלים מבוגרים וצעירים. לצד הניסויים המדעיים וההדגמות הטכנולוגיות, סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה ועמותת קרן רמון מזמינות אתכם, מחנכי ישראל, להיות שותפים למסע המרגש, ולהציע עתיד טוב יותר לקהלי יעד מגוונים בחברה הישראלית.

 

המסע לחלל תמיד הצית את דמיונם של ילדים, עודד אותם להשקיע בלימודים ולהרקיע שחקים בחלומות. כזה היה "אפקט אפולו", שדחף דור שלם של בני נוער בארה"ב למקצועות המדעיים, הטכנולוגיים וההנדסיים. בנוסף, הרפתקאות החלל של יחידים העניקו לאוכלוסיות רבות שלא זכו לאוריינות מדעית, הזדמנות נדירה לרכוש מיומנויות טכנולוגיות שהביאו איתן גם הזדמנויות כלכליות וחברתיות. בעזרתכם, משימת "רקיע" תחולל את השינוי החברתי הזה גם בישראל. זאת ההזדמנות שלכם, מחנכי ומחנכות ישראל, לקדם את חזונה של רונה רמון ז"ל, להשתמש בחלל כשפה משותפת לאנושות כולה, לאחד ולקרב לבבות ולדחוף את ילדי ואת ילדות ישראל לשאוף גבוה ככל האפשר.

 

התוכנית החינוכית תצא לדרך בשנת 2021, ותגיע לשיאה עם שיגור "רקיע" והגעתו של האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה לתחנת החלל הבינלאומית. סטיבה ישהה 200 שעות על סיפון תחנת החלל, במהלכן יערוך שורה של ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות, לצד שעות רבות שיוקדשו לילדי ישראל. זמן יקר זה מהווה פלטפורמה חסרת תקדים בהיקפה לשיתוף פעולה בין גופים שונים ולקידום ארגונים חינוכיים בישראל. אנו רואים במשימת "רקיע" הזדמנות פז עבור גופים וארגונים חינוכיים למצות פוטנציאל השפעה חסר תקדים בהיסטוריה של המדינה.

 

אנחנו חולמים הכי גדול, גבוה ורחוק שרק אפשר – ואנחנו מזמינים אתכם לחלום איתנו.

General card

הזמנה להגשת מערך שיעור שיועבר ע"י איתן סטיבה בחלל
14.04.2021

מורים ומדריכים, יש לכם הזדמנות חינוכית היסטורית לכתוב מערך שיעור שיועבר ע"י איתן סטיבה, הישראלי השני בחלל, מתחנת החלל הבינלאומית כחלק ממשימת רקיע! 

אנו מזמינים אתכם להשתתף בתחרות "לומדים מהחלל", מטרת התחרות היא לייצר מאגר תכנים לימודיים אשר יעסקו בחלל וחיבורו לתחומים מגוונים נוספים כגון: מדעים, טכנולוגיה, אמנות, מדעי הרוח והחברה, שפה, ספרות, אזרחות וגם נושאים חברתיים כמו קיימות, שוויון מגדרי, מנהיגות וכדומה.

20 המערכים הנבחרים יזכו ב"ערכת שיגור" לצפייה משותפת בשיגור הישראלי השני לחלל עבורם ועבור כיתתם.

6 המערכים הזוכים יועברו על ידי איתן לתלמידי ישראל ישירות מתחנת החלל הבינלאומית.לפרטים נוספים ולהרשמה לוובינר הפתיחה >>

בחירת הפרויקטים החינוכיים למשימת "רקיע"
30.12.2020

עשרה פרויקטים חינוכיים ייבחרו על ידי הוועדה החינוכית של משימת "רקיע", בה יכהנו נציגים מסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, מעמותת קרן רמון וממשרד החינוך. קרן רמון תקצה לקול קורא זה מענקים בסך 170,000 ש"ח, לפי הפירוט הבא:

 • 3 פרויקטים בסכום של עד 30,000 ש"ח
 • 2 פרויקטים בסכום של עד 20,000 ש"ח
 • 3 פרויקטים בסכום של עד 10,000 ש"ח
 • 2 פרויקטים בסכום של עד 5,000 ש"ח  

 

בנוסף, סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וקרן רמון יקצו לפרויקטים הזוכים את זמן האסטרונאוט היקר – ללא תשלום. פיתוח והובלת הפרויקט לאורך השנה הם באחריות המציעים בלבד.

 

את ההצעות אפשר להגיש עד יום חמישי, 25.2.2021

 

קריטריונים לבחירת הפרויקטים החינוכיים למשימת "רקיע"

הוועדה החינוכית המקצועית והבלתי-תלויה של משימת "רקיע" תבחר את 10 הפרויקטים החינוכיים לפי הקריטריונים הבאים:

 

 • היתכנות- מעשיות התוכנית ושלביה (6 נקודות); סבירות מטרות הפרויקט (7 נקודות); סבירות לוחות הזמנים ליישום (7 נקודות)
 • דומיננטיות המרכיב המעשי בפרויקט- פרויקט המפעיל את קהל היעד באופן אינטראקטיבי (8 נקודות); תוצר מוגדר עם חשיפה לקהל רחב (7 נקודות)
 • חדשנות- מולטידיסציפלינריות (20 נקודות); שימוש במתודה חדשנית (10 נקודות)
 • התייחסות לאוכלוסיות מגוונות- הפעלת הפרויקט בקהלי יעד ייחודיים, ועד לפילוח של 5 קהלי יעד שונים, כמו פריפריה, מגזר, גילאים מגוונים וצרכים מיוחדים (6 נקודות)
 • ניסיון המציע בתחום הפרויקט- שנת ניסיון: 1–2 נקודות; שנתיים ניסיון: 5 נקודות; שלוש שנות ניסיון ומעלה: 10 נקודות

 

להגשת פרויקט למשימת "רקיע" של האסטרונאוט הישראלי השני בהיסטוריה, מלאו את הפרטים בתחתית הדף.

קול קורא לשותפות ורעיונות במשימה החינוכית
17.01.2021

עמותות, קהילות וגופים חינוכיים – רוצים לקחת חלק בתכנית החינוכית של משימת "רקיע" להטסת הישראלי השני לחלל? אתם מזמינים אתכם לפתח רעיונות למיזמים ולהשתתף בפורומים מיוחדים לפי תחום התוכן בו אתם עוסקים.  

 

מטרת הפורומים היא לפתח יוזמות חברתית ושיתופי פעולה. פורום מובילי התחומים יתכנס שלוש פעמים לאורך השנה:

 1. הצגת התכנית החינוכית AX1 - פיתוח שיתופי פעולה וקבלת תכנים וכלים לשימוש הארגון
 2. פיתוח רעיונות משותפים לתחום התוכן, הרחבת שיתופי פעולה והטמעת יוזמות שותפים
 3. מפגש לקראת שיגור הישראלי השני לחלל.