צילומים חסרי תקדים של ג'ונו את הכתם הגדול האדום של צדק

שתף: 
הוא ידוע בתור אחת התעלומות הגדולות במערכת השמש ועכשיו קיבלנו הצצה קרובה מתמיד, עם תמונות חסרות תקדים שצלמה החללית ג'ונו. קבלו את הכתם האדום הגדול בכוכב הלכת צדק- מקסימום זום: 
 
הכתם האדום הגדול בצדק ובמקסימום זום | קרדיט: נאס"א/danielcorttez
 
 
הכתם הגדול האדום של כוכב הלכת צדק נצפה לראשונה על ידי גליליאו, בשנת 1601 ומאז הוא נצפה בקביעות. אלא שלא מדובר בעוד תוואי נוף על כוכב לכת, אלא בסופה עצומה, שאת גודלה קשה לתפוס אפילו: הכתם הגדול האדום משתרע על פני שטח שיכול להכיל את כדור הארץ פי שלושה!
 
הכתם הגדול האדום הוא מערבולת מפלצתית, שבדומה לסופת הוריקאן על כדור הארץ מתערבל סביב עצמו כאשר הרוחות מגיעות למהירות של למעלה מ- 430 קמ"ש. צבעו האדום נובע מתרכובות הגזים המצויות בו, שיתכן שמכילות תרכובות אורגניות. למעשה, האטמוספרה של כוכב הלכת הגזי מלאה במערבולות, אך הכתם האדום הגדול עולה על כולן, ניזון מהאנרגיה הפנימית של צדק המבעבעת החוצה. 
 
בניגוד לחלליות קודמות שצילמו את הכתם, ג'ונו נעה במסלול קוטבי - העובר מעל הקטבים, כאשר הכתם מצוי על חגורת העננים הדרומית למשווה של צדק. אלה התמונות המפורטות ביותר של הכתם הגדול האדום שצולמו עד כה ובהחלט מספקות הצצה נדירה למעמקי המסתורין שלו.
 
להלן כמה תמונות נוספים בעיבודים שונים, שנאס"א שיחררה:
 
 
צדק ממרחק 11500 קילומטר | צילום:  NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko
 
 
 
הכתם האדום הגדול | צילום: NASA/SwRI/MSSS/Lorena Lane
 
 
 
הכתם האדום הגדול | צילום ועיבוד: NASA/russdionnedotcom
 
 
פורסם: 13.7.2017
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}