ירח מלא

שתף: 
20
יוני
2016
ירח מלא | NASAירח מלא | NASA
ירח מלא | NASA
מה היינו עושים בלעדיו? בלי השפעת כבידת הירח, העולם היה מסתובב מהר יותר והיממה היתה מתקצרת; בלי הירח, לא היה מה שייצב את נטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ ומזג האוויר היה נעשה קיצוני ופחות מגוון; ומי יודע אילו חיים היו מתפתחים על פני כדור הארץ לולא הגאות והשפל, שגם להם הירח אחראי. 
 
הלילה זה קורה שוב, כמו בכל חודש: הירח שלנו מתגלה במלואו ובתפארתו. 
 

אבק כוכבים

 
הירח מילא תפקיד משמעותי בתרבויות רבות לאורך ההיסטוריה האנושית. לעיתים הוא נחשב לאל שנערכו לכבודו טקסים ולעיתים הצורות השונות שניבטות בפניו יצרו סיפורים שהפכו למיתוסי עמים. אך בין השאר, שלא כמו שאר הכוכבים בשמיים, הירח נראה בעין בלתי מזוינת כעולם אחר, קרקע רחוקה ברקיע. ספר המדע הבדיוני הראשון על מסע לירח נכתב כבר ביוון העתיקה, לפני כ- 2,000 שנה, בידי לוּקְיָאנוֹס מסָמוֹסָאטָה. התשוקה האנושית לדרוך על אדמת הירח מומשה ב- 1969. 
 
גם אנחנו, בישראל, מכוונים לירח וזו אינה רק מטאפורה. עמותת SpaceIL, הזוכה לתמיכת סוכנות החלל הישראלית, היא אחת המתחרות הבולטות בתחרות Google Lunar X Prize, שבמסגרתה מובטח פרס של 20 מיליון דולר לקבוצה הראשונה שתצליח לבצע 3 משימות: להנחית בנחיתה רכה חללית בלתי מאוישת על הירח, לנוע 500 מטר על פני הירח, ולשלוח חזרה לכדור הארץ תמונות ווידאו בחדות גבוהה.