הירח מכסה את מאדים

בת-שבע וגון-גלמידי וד"ר יגאל פת-אל
שתף: 
06
ספט'
2020
כשכדור הארץ, הירח ומאדים מתייצבים בשורהכשכדור הארץ, הירח ומאדים מתייצבים בשורה
כשכדור הארץ, הירח ומאדים מתייצבים בשורה

בבוקר 6 בספטמבר יסתדרו כדור הארץ, הירח וכוכב הלכת מאדים בקו ישר, כשהירח באמצע. התצורה הייחודית הזו תגרום לכיסויו של מאדים על ידי הירח: הפלנטה האדמדמה תסתתר מאחורי המאור הקטן ותיעלם לזמן קצר מעיניהם של הצופים מכדור הארץ. 

 

מהן התכסות והתגלות בשמיים

כוכבי הלכת, כמו גם הירח, מקיפים את השמש במישור משותף הידוע בשם מישור המִלקֶה. זהו המישור שבו מתרחשים הליקויים בין כוכבי הלכת לירח, בינם לבין עצמם וכמובן בין כולם לבין השמש, ומכאן גם שמו. ואין זה מפתיע: כשכדור הארץ, כוכבי הלכת והירח נעים במישור אחד ההסתברות לליקוי אכן גבוהה למדי. הירח, גרם השמיים הקרוב אלינו ביותר, נע על פני כיפת השמיים במהירות זוויתית גבוהה מאוד יחסית לכוכבי הלכת: כ-13.2 מעלות ביממה. לאורך מסלולו הוא חולף לעיתים בדיוק בינינו ובין אחד הכוכבים, מסתיר אותו ויוצר ליקוי כוכב, המכונה "התכסות". זמן מה לאחר שהכוכב נעלם מאחורי הירח, הוא מתגלה מצידו השני, באירוע המכונה "התגלות".

 

 

איך צופים בהתכסות מאדים

התכסות מאדים בירח תתרחש בשעה 8:07 לפי שעון ישראל, אך כדאי לכם להתחיל שעה קודם לכן לעקוב אחרי זוג גרמי השמיים ההולכים ומתקרבים זה לזה מעל האופק המערבי. הירח ינוע לאיטו לכיוון מאדים, עד שהשניים יישקו זה לזה, והכוכב הקטן ייעלם לו מאחורי הסהר. 

 

מאדים משייט לו בימים אלו קרוב למדי לכדור הארץ ולכן הוא בהיר מספיק כדי שיהיה ניתן להבחין בו גם באור יום. למרות זאת, בעת היצמדותו לשולי הירח הבוהק יהיה קשה להבחין בו, אך קושי זה ייפתר בקלות אם יש בידיכם משקפת איכותית או טלסקופ קטן.

 

ומה באשר להתגלות שתתרחש כמה דקות לאחר מכן? ובכן, את סיומו של המופע השמימי הזה תיאלצו לדמיין. רגע ההתכסות מתרחש דקות מעטות לפני השקיעה של השניים, ולכן הם ייעלמו יחדיו באופק בעוד מאדים חבוי בביישנות מאחורי הירח, במהלך ההתכסות.