איך אפשר לדעת שכדור הארץ עגול?

איך אפשר לדעת שכדור הארץ עגול?

 
תחריט מספר לימוד מימי הביניים, משנת 1550, שמסביר מדוע אנו רואים את תורן הספינה אחרי שגוף הספינה נעלם באופק – כי העולם כדורי.
 

אולי שמעתם שאבותינו סברו שכדור הארץ שטוח. בסך הכל, די הגיוני: לא היו להם חלליות שיוציאו אותם החוצה לחלל, משם ניתן לראות בבירור שכדור הארץ אינו שטוח, כפי שנראה לעין שלנו על פני האדמה.  אבל, הפתעה-הפתעה, ההשמצה הזאת לא נכונה: מלומדי העת העתיקה ידעו שכדור הארץ עגול. למעשה, היוונים הקדמונים הבינו כבר לפני 2,500 שנה שהאדמה עליה הם חיים היא חלק מכדור ענק – והיו להם מספר רמזים לכך.

 

תחריט עץ מהמאה ה-19, אז החלה השמועה לפיה בימי הביניים האמינו שהעולם שטוח.
 
ראשית, יוון הקלאסית הייתה מעצמה ימית, ומלחים רבים הבחינו בכך שספינות נעלמות מעבר לאופק בהדרגה, עד שניתן לראות את קצה התורן בלבד – תופעה שניתן להסביר אותה רק אם פני הים מתעקמים. השקפה זו קיבלה חיזוק בתצפיות מדוקדקות שערכו היוונים על ליקויי הירח, כשהארץ מטילה על הירח צל בצורת דיסקה – הצורה שהיינו מצפים לראות מצל שמטיל כדור. לבסוף, ההיסטוריון היווני הרודוטוס נסע לארצות הצפון וסיפר שאנשים ישנים שם במשך חצי שנה, תופעה שניתנת להסבר רק אם חלקים שונים של הגלובוס מוארים בדרכים שונות לפי קווי האורך שלהם לאורך הכדור.
 
גם אתם יכולים להוכיח בפשטות שכדור הארץ הוא עגול. השוו מה אתם רואים בעזרת משקפת מקומה נמוכה במגדל, לעומת מה שתוכלו לראות מהגג. הנוף שהוסתר מעיניכם בקומה הנמוכה פשוט היה מעבר להתעקמות כדור הארץ. למעשה, הנה ניסוי פשוט יותר: לכו לחוף הים ביום בהיר ובזמן השקיעה, ותשכבו על החול עם הפנים לשמש. ברגע שהשמש נעלמת לגמרי מתחת לקו האופק, קפצו על הרגליים לראות את הקסם: קרני שמש אחרונות של שקיעה נוספת!
 
אז גם הקדמונים שלפני המהפכה המדעית לא היו טיפשים כלל.  למעשה, לא רק שהם הבינו שכדור הארץ עגול, אלה שהם אפילו הצליחו למדוד את היקפו, וזאת באמצעות... מקל. 
 
מה ששמעתם:- מקל אחד קטן אחד באדמה, ביום הארוך ביותר בשנה. 
 
שתף: