האם מותר לשתות אלכוהול בחלל?

האם מותר לשתות אלכוהול בחלל?

 
בלילה זרוע כוכבים, כששמלת הכלולות של שביל החלב פרושה על השמיים, אין אדם שלא שואל את עצמו: מה פשר הקיום? האם אנחנו לבד ביקום? ו-האם מישהו אי פעם השתכר בחלל?
 
 
אולדרין על הירח
 
 
אז לגבי פשר הקיום, התשובה היא 42 (אפילו גוגל יודע) ובעניין החיים, אנחנו משערים שהיקום גדול ועתיק דיו כדי להכיל חיים שמקורם לא בכדור הארץ (למרות שזה טרם הוכח). לגבי השאלה השלישית, התשובה היא כן: מספר אנשים שתו אלכוהול בחלל.
 
כמו תמיד, שיא היקום הולך לאלפא-אסטרונאוט באז אולדרין, האדם השני שנחת על הירח והאדם הראשון ששתה אלכוהול על הירח. כן, נאס"א לא רצתה שנדע מזה, אבל בביוגרפיה שלו אולדרין חשף שהוא ערך טקס סקרמנט נוצרי רגע לפני שיצא מהנחתת – במהלכו שתה כוס יין. על הירח!
 
נאס"א הסתירה את המידע הזה מהציבור משתי סיבות: הפרדת דת ומדינה והתנגדות הציבור האמריקני לשתיית אלכוהול בחלל.
 
למעשה, לנאס"א יש ניסיון מר עם הטיפה המרה. בשנות ה-60 אוכל האסטרונאוטים היה כל כך רע, שאחד ממנהלי נאס"א ניסה לחיות על מנות אפולו במשך שלושה ימים ודיווח חזרה שהוא "איבד את הרצון לחיות". אז לאחר תלונות חוזרות ונשנות, תוכנית המזון של תחנת החלל האמריקנית הראשונה, סקיילאב, עברה שיפורים משמעותיים. לתחנה נשלחו כלי מטבח הכרחיים כמו תנור ופריזר, ולתפריט הוכנסו מנות כמו ספגטי, בשר בקר, גלידה ואפילו – אלכוהול.
 
האלכוהול שנבחר היה שרי אבל מעולם לא נשתה. בהרצאה פומבית, מפקד Skylab4 גרי קאר ציין באגביות ששרי עתיד להישלח לחלל במעבורת הבאה. הציבור האמריקני הזדעזע מהמחשבה שכספי המיסים שלו משמשים לשתיית אלכוהול, השרי הוצא מהתפריט ומאז נאס"א אוסרת על האסטרונאוטים שלה לשתות משקאות חריפים מחוץ לאטמוספרה.
 
אצל הרוסים – יכולתם לנחש – המצב שונה מאוד. לא קיים איסור על שתיית אלכוהול בחלל, וכל תוכנית רשאית לקבוע לעצמה את המדיניות. והנה, הרופאים בתוכנית תחנת החלל מיר המליצו לקוסמונאוטים על שתיית קוניאק במטרה לחזק את המטרה החיסונית. מקרה מפורסם של שתיית אלכוהול היה ב-1997, כששריפה גדולה פרצה במיר – הגדולה ביותר שאי פעם פרצה בחלל – והקוסמונאוטים כמעט שנאלצו לנטוש את תחנת החלל. לאחר שכיבו את השריפה, הקוסמונאוטים שלפו את הקוניאק "כדי להרגיע את העצבים". האסטרונאוט האמריקני ששהה בתחנה, נאמן לסוכנות החלל שלו, סירב לשתות.
 
המסיבה בתחנת החלל מיר
 
 
אז מה יקרה אם תשתו אלכוהול בחלל? מבחינה רפואית, שום דבר. נראה שאין כל הבדל בין התבשמות חללית להתבשמות ארצית. אם כבר – יש ראיות ראשוניות לכך שצריכת אלכוהול (במידה מתונה, כמובן) יכולה לעזור עם בחילות בחלל. ומבחינה פרוצדורלית? אם אתם אמריקנים – לא תטוסו שוב. אם אתם רוסים – "נה-זְדָרוֹביה!" (שזה לחיים ברוסית). ואם אתם ישראלים? ובכן, סוכנות החלל הישראלית עוד לא גיבשה מדיניות רשמית בעניין.
 
 
 
 
שתף: