איך ייראו שמי הלילה בעתיד הרחוק?

איך ייראו שמי הלילה בעתיד הרחוק?

 
סטודנט לאסטרונומיה מנמנם לו בכיתה, כשלפתע המרצה אומר שבעוד שבעה מיליארד שנה השמש תתנפח לענק אדום ותבלע את כדור הארץ. 
– רגע, השמש תבלע את כדור הארץ בעוד שבעה מיליון שנה?!
– לא, אמרתי שבעה מיליארד שנה.
– אה, סבבה. אז אני חוזר לישון.
 
וברצינות: כדאי לכם לקחת את גלולות חיי הנצח שלכם (וגם להכין איזו חללית חילוץ טובה), כי שמי הלילה צפויים להיות הרבה יותר מרהיבים בעתיד הרחוק.
 

קודם כל, מתישהו במהלך 100,000 השנים הקרובות, הכוכב העל-ענק האדום ביטלג'וז צפוי להתפוצץ כסופרנובה. כיום ביטלג'וז הוא הכוכב התשיעי בבהירותו בשמי הלילה. אחרי הפיצוץ, ובמשך מספר שבועות, הוא צפוי להיות גדול יותר מירח מלא – ולהאיר גם במהלך היום. ממש כך:

 

 

 

 
וכמה ביטלג'וז גדול אתם שואלים? קבלו קנה מידה חללי:
 
מכוכב חמה ועד חבית חומר הנפץ ביטלג'וז | הדמיה: Dave Jarvis
 
 
אבל כוכב אחד, גדול ככל שיהיה, זה כלום לעומת מופע הזיקוקים של העתיד הרחוק מאוד (מאוד). 
 
בשנת 2012 טלסקופ החלל האבל אישר סופית שגלקסיית שביל החלב שלנו תתנגש בגלקסיית אנדרומדה בעוד ארבעה מיליארד שנה, כשהשתיים צפויות לסיים את תהליך ההתמזגות בעוד שישה מיליארד שנה – ואז להתנגש בגלקסיה שלישית.
 
מה זה אומר לגבי מערכת השמש שלנו? שום דבר. המרחקים בין הכוכבים גדולים כל כך, שההבדל היחיד יהיה אסתטי: גלקסיית אנדרומדה תגדל ותגדל בשמיים, עד שלבסוף נראה את כל קבוצות הכוכבים "שלנו" שוברות לכיוונה, ואת השמיים מוארים במשחק חתול ועכבר איטי להפליא. שובל שביל החלב ייעלם, ואנחנו נראה הרבה יותר כוכבים בחוץ – גם מקומיים וגם מהגרים. כך זה הולך להיראות תמונה אחר תמונה, משמאל לימין, מלמעלה למטה:
 
משביל החלב (Milky Way) ואנדרומדה ועד לאיחוד: "מילקומדה" | NASA/ESA/Z. Levay&R. Van der Marel/T. Hallas&A.Mellinger
 
 
אחלה תקופה לקנות טלסקופ, למעט העובדה, כאמור, שהשמש תתנפח לכדי ענק אדום שיגיע עד שולי עולמנו, וכדור הארץ יבלע בגיהנום שאפילו דנטה לא חלם עליו. חוץ מזה – חלום.
 
 

סקרנים לעוד כוכבים?

 
שתף: