מה הכחיד את הדינוזאורים?

מה הכחיד את הדינוזאורים?

 
טוב, קודם כל בואו לא נאשים את האסטרואיד שנחת כאן לפני 65 מיליון שנה בהכחדת כל הדינוזאורים. מינים רבים המוכרים לנו נכחדו זמן רב לפני כן ומינים אחרים שרדו והתפתחו לבעלי חיים אחרים הקיימים כיום (ציפורים, למשל). ובכל זאת, רוב החוקרים מסכימים כי 70% מכל המינים בכדור הארץ שהיו קיימים לפני 65 מיליון שנה נכחדו תוך זמן קצר יחסית בעקבות פגיעת האסטרואיד והשאלה היא, מדוע. 
 
זו לא שאלה פשוטה כפי שנדמה. האסטרואיד שפגע בכדור הארץ היה בגודל של הר אוורסט. זה נשמע אמנם גדול יחסית לאדם, אבל יחסית לכדור הארץ כולו?! ממש לא ביג דיל. זה כמו גרגיר חול שנופל על כדור-ים גדול. סביר להניח, שדינוזאורים שחיו בחלקו של העולם בו אנחנו חיים כיום בישראל, אפילו לא שמעו את הפיצוץ. אז למה הם נפגעו?
 
על התיאוריה המפורסמת ביותר וודאי שמעתם גם אתם: האסטרואיד גרם לכל כך הרבה אבק להתרומם מעל פני השטח ואבק זה התפזר מסביב לעולם עד שאור השמש נחסם. ללא אור שמש, הצמחייה נבלה ומתה, וכיוון שרוב בעלי החיים ניזונו מצמחים, שרשרת המזון נפגעה קשות. וכך, בתקופת התקררות שנמשכה כאלפיים שנה, רוב הדינוזאורים ואיתם גם מינים רבים נוספים, גוועו ומתו. 
 
ייתכן מאוד שזה מה שקרה אבל לא בטוח שזה באמת מה שהרג את רוב המינים על פני כדור הארץ.
בהסתמך על הדמיות בקנה מידה קטן, מדענים מעריכים כי החום באיזור הפגיעה עלה לכ- 20,000 מעלות. כלומר, יותר מפי ארבעה מהטמפרטורה על פני השמש! בטמפרטורה כזאת, לא רק הדינוזאור שהמטאור נחת לו על הראש היה מתאדה, אלא גם האדמה והסלעים במרחק קילומטרים. אפשר גם לחשוב בקירוב כמה סלעים שהתאדו לגזים עפו מחוץ לאטמוספירה בעקבות הפגיעה. לו הייתם צופים בכדור הארץ ממאדים, זה נראה כאילו כדור הארץ התעטש בחלל, גם אם דינוזאור בצד השני של העולם לא היה מרגיש בכך.
 
כשכל הגזים האלה הגיעו לחלל הם התקררו והתגבשו חזרה לאבנים, אלא שעכשיו, הם כבר הספיקו להתפזר סביב כדור הארץ כולו. ותוך זמן קצר מאוד, כאשר כוח המשיכה של כדור הארץ גרם להם לחזור אליו, הם הוטלו חזרה לאטמוספירה. רובם היו קטנים ונשרפו בחיכוך עם האוויר ולכן, באותו יום זה וודאי נראה כמו מטר המטאורים המרהיב ביותר בהיסטוריה של הדינוזאורים. 
 
 
 
 
אבל כל החלקיקים הללו לא רק התלהטו עם הכניסה לאטמוספירה, הו לא! כל אחת מהן גם חיממה את האוויר וכולן יחד חיממו את האטמוספירה כמו תנור פיצה ענק שיצר שריפות ברחבי העולם. מדענים חישבו כי הטמפרטורה ברחבי העולם עשויה היתה להגיע לכ- 650 מעלות צלזיוס! בטמרטורה כזו כל מה שחי מעל פני האדמה, דמו ירתח בעורקיו. זה אומר שרוב המינים בעולם לא גוועו במשך שנים רבות, אלא נכחדו תוך שעות ספורות. 
 
כמובן, ישנם חוקרים שאינם מסכימים עם תיאוריה זו וטוענים שסיבת ההיכחדות קשורה באסונות טבע ממושכים לפני ןאחרי פגיעת האסטרואיד ויש אפילו כאלה שטוענים שהיו אלה שני פגיעות אסטרואיד שונות.
 
נראה שלעולם לא נדע באמת מה קרה אבל שאלה אחת אינה מניחה לנו...
 
האם כזה דבר עלול אי פעם לקרות לנו?
 
שתף: