הסכם ישראלי – גרמני לייצור חמצן על אדמת הירח

עד 2025 מתכננת חברת הליוס הישראלית לערוך ניסויים ב-5 משימות במטרה לייצר בעתיד מאות עד אלפי טונות של חמצן מאדמת הירח
שתף: 
  • helius.jpg

    יונתן גייפמן מימין בארוע החתימה עם דר טימו שטפלר. קרדיט: OHB

הסכם ישראלי – גרמני לעריכת ניסוי ביצור חמצן על אדמת הירח נחתם היום בגרמניה בין חברת OHB לבין חברת הליוס (Helios) הישראלית, הפועלת בתמיכת סוכנות החלל הישראלית. לפי ההסכם החללית של OHB, הנבנית יחד עם התעשייה האווירית לישראל על בסיס הניסיון שנרכש בפרויקט בראשית, תבצע ניסוי של חברת הליוס, המפתחת טכנולוגיה לייצור של חמצן ומתכת מחול הירח. הניסוי ישתלב בשורה של מטענים יעודיים נוספים לירח, הן עבור סוכנות החלל האירופאית והן עבור חברות באירופה וברחבי העולם. המשימה עתידה להיות משוגרת עד 2025

 

זהו ההסכם השני שעליו חותמת הליוס במטרה לבצע ניסוי והדגמת היתכנות לטכנולוגיה שהיא מפתחת. ביולי השנה חתמה החברה על הסכם ראשון עם חברת ispace היפנית. במסגרת שיתוף הפעולה הליוס תבצע שני ניסויים באמצעות ispace, האחד בדצמבר 2023 והשני באפריל 2024. עד סוף 2025 מתכוונת הליוס לבצע ניסויים בחמש משימות שונות על הירח. מכל ניסוי החברה תצבור את הידע הדרוש על מנת להשתפר לקראת הניסוי הבא אחריו במטרה להשלים הוכחת היתכנות טכנולוגית ולהפיק בטווח הארוך מאות ואלפי טונות של חמצן מאדמת הירח. 

 

 

 

"מפתח להתפתחות אנושית מחוץ לכדור הארץ"

"החמצן הוא אחד המרכיבים המשמעותיים והכבדים בטיסה לחלל, מעל ל-60% ממשקל הרקטות בעת השיגור," אומר יונתן גייפמן, מנכ"ל הליוס. "חללית לירח צפויה לצרוך מאות טונות של חמצן לבעירת מנועי הטילים ולשימוש האנושי של האסטרונאוטים. קרוב למחצית ממסת הקרקע בירח עשויה מחמצן שאפשר להפיק אותו במקום ללא צורך בהטסתו מכדור הארץ וכך להוזיל משמעותית את עלויות ההטסה בעתיד ולצמצם את התלות במשלוח חומרי גלם מכדור הארץ. הצלחה ביצור חמצן על הירח היא המפתח להתפתחות אנושית מחוץ לכדור הארץ ולהפחתה דרמטית בעלויות חקר החלל."

 

ייצור החומרים נעשה בתהליך של אלקטרוליזה אשר מפרקת את המינרלים והתחמוצות המרכיבים את החול לחמצן ברזל וסיליקון. לטכנולוגיה של הליוס, אותה היא מפתחת במעבדותיה בישראל, יישומים רבים גם על פני כדור הארץ ביצור ברזל וסיליקון בתהליך ידידותי לסביבה היכול להפחית מעל 10% מכלל פליטות גזי החממה בעולם.

 

"הקמת בסיס קבוע על הירח דורשת שיתופי פעולה בינלאומיים רחבים," אומר תא"ל (מיל.) אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית. "חברת הליוס היא דוגמה לחברה שתהפוך לשחקן עולמי מרכזי במאמצים לחזור לירח. אנו מברכים על שיתוף הפעולה המשולש בין שתי החברות יחד עם התעשייה האווירית שמבטא את הקשרים הטכנולוגיים החזקים בין ישראל וגרמניה ואת היכולת של שיתופי פעולה חוצי גבולות להביא לפריצות דרך מדעיות."

 

הליוס היא חברה ישראלית אשר הוקמה בשנת 2018 בתמיכת סוכנות החלל הישראלית, משרד האנרגיה ורשות החדשנות. חזון החברה הוא לאפשר קיום בר־קיימא על כדור הארץ ומעבר לו. לחברה מספר פיתוחים טכנולוגיים, הכוללים הפקת חמצן מחול ירח והפקת סיליקון ופלדה ללא פליטת גזי חממה על כדור הארץ.

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}