לקראת יום כדור הארץ: תקציב נאס"א ל-2022 ישים דגש מיוחד על שינויים האקלים בכדור הארץ

ממשל ביידן מציע לנאס"א 24.7 מיליארד דולר, עלייה של 6.3% מהשנה הנוכחתי. סדר העדיפויות גם הוא משתנה לטובת כוכב הלכת הקרוב לנו ביותר
שתף: 
  • Earth Day_2021_Teams_wBranding2 (1).jpg

    "מקטן ועד גדול – כולנו מחוברים", כרזת נאס"א ליום כדור הארץ 2021. השמש ככוורת. קרדיט: נאס"א

רגע לפני יום כדור הארץ, שיחול בשבוע הבא, יום חמישי, 22 באפריל, הבית הלבן פרסם הצצה ראשונה להצעת התקציב של נאס"א לשנת הכספים 2022. תקציב ממשל ביידן מציע 24.7 מיליארד דולר לסוכנות החלל האמריקאית – עלייה של 6.3% מהשנה הנוכחית. למרות שעוד לא ברורים כל פרטי ההצעה, ברור כי רוב העלייה באה לידי ביטוי בשני תחומים: טכנולוגיות חלל ומדעי כדור הארץ.

 

"לשפר את תחזיות מזג האוויר והאקלים"

ממשל טראמפ ניסה בשנים האחרונות לצמצם את תוכנית מדעי כדור הארץ של נאס"א – בדגש על לוויינים שמנטרים את התחממות כדור הארץ ופליטות גזי חממה. הצעת התקציב של ממשל ביידן, שפורסמה ב-9 באפריל, ממפה את העדפותיו של ממשל ביידן. אמנם התקציב המלא יתפרסם בשבועות הקרובים, אולם כבר עתה ברור שהנשיא החדש פועל לחזק את תפקידה של סוכנות החלל בהגנה על הסביבה.

 


לפי ההצעה, תוכנית נאס"א למדעי כדור הארץ תקבל 2.3 מיליארד דולר – עלייה של 300 מיליון דולר, או 15%, בהשוואה ל-2021. בנוסף, מנהל האוקיינוסים והאטמוספרה הלאומי נוא"א – יעד קבוע נוסף לקיצוצים על ידי ממשל טראמפ – זכה לתוספת של חצי מיליארד דולר לפיתוח ולשיגור "דור חדש של לוויינים, שיעשו שימוש במגוון טכנולוגיות חדישות במטרה לשפר את תחזיות מזג האוויר והאקלים ולספק מידע חיוני לציבור הרחב" – לשון הצעת התקציב. ואילו תוכנית טכנולוגיית החלל של נאס"א תקבל תוספת של 300 מיליון דולר – עלייה של 27% מקציב התוכנית ל-2021, שעמד על 1.1 מיליארד דולר.

 

ההצעה מציינת גם את המשך התקצוב למשימת החזרת דוגמיות ראשונה למאדים – שצפויה להביא לכדור הארץ את הממצאים המעניינים ביותר שהרובר החדש פרסוורנס התחיל לאסוף בימים אלה ממש על פני כוכב הלכת האדום – וכן את תקצוב טלסקופ החלל ננסי גרייס רומן, לשעבר WFIRST. פיתוח טלסקופ החלל, שנועד להשלים את טלסקופ החלל ג'יימס ווב בתחום התת-אדום, לחקור את האנרגיה האפלה ולאתר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, היה מועמד של ממשל טראמפ לביטול ב-2018 ושוב ב-2020.

 

 

ארטמיס בסכנה?

גם התקציב לתוכנית החלל המאוישת של נאס"א יעלה ב-5%, מ-6.56 ל-6.9 מיליארד דולר – אלא שנתון זה מאכזב מאוד את תומכי תוכנית ארטמיס. ממשל טראמפ קיווה לתקצוב הולך וגדל לקראת 2024, היעד שהנשיא הקודם הגדיר לנאס"א להחזרת אסטרונאוטים אמריקאים לירח. עם גידול תקציבי של 5% בלבד, נראה שהיעד הזה לא ריאלי.

 

עם זאת, ממשל ביידן לא מתנער מתוכנית ארטמיס. למעשה, בשבוע שעבר הצהיר ממלא מקום מנהל הסוכנות, סטיב יורצ'יק, כי נאס"א תשגר במסגרת ארטמיס את האסטרונאוט השחור הראשון שינחת על הירח – לצד האסטרונאוטית הראשונה, כפי שהצהיר טראמפ. 

 

יצוין כי בחודש שעבר הציג הממשל החדש גם את המועמד שלו לכהן בתפקיד מנהל נאס"א: ביל נלסון, תומך נלהב של תוכנית החלל ומי שהיה הסנאטור הדמוקרטי של מדינת פלורידה. ב-1986, בעודו חבר קונגרס מכהן, נלסון טס במעבורת החלל קולומביה. המינוי – כמו התקציב – טעונים עדיין את אישור הקונגרס, בתהליך שצפוי לארוך חודשים. 

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}