אסטרונאוט ישראלי שני בדרך לחלל: איתן סטיבה צפוי להמריא בסוף 2021

קרן רמון תוביל את המשימה המדעית והחינוכית לתחנת החלל הבינלאומית, בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע
שתף: 
  • Axiom_modules_connected_to_ISS (1).jpg

    המקטע של חברת Axiom Space שיתחבר לתחנת החלל הבינלאומית, שבאמצעותו איתן סטיבה יגיע לתחנה. קרדיט: Axiom Space

כן, זה קורה: האסטרונאוט הישראלי השני בדרך לחלל - איתן סטיבה, איש העסקים וטייס הקרב בעברו, ייקח חלק במשימה לאומית, היסטורית ומדעית שעתידה להתקיים בסוף שנת 2021. כך הכריזו היום נשיא המדינה רובי ריבלין וקרן רמון בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה באירוע חגיגי שנערך היום (שני) בבית הנשיא, בו השתתפו שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי, מנכ"ל קרן רמון רן לבנה, איתן סטיבה, יו"ר הוועדה המדעית ענבל קרייס, וטל רמון, בנם של אילן ורונה רמון ז״ל.

 

סטיבה צפוי להמריא לחלל בסוף שנת 2021 מטעם קרן רמון ובשיתוף מדינת ישראל למשימה מדעית היסטורית בתחנת החלל הבינלאומית. בתוך כך הוא יהיה לאחד מחלוצי תעשיית החלל הפרטית בעולם. סטיבה עתיד לשהות בתחנה 200 שעות במהלכן יבצע שורת ניסויים חסרי תקדים בהיקפם בטכנולוגיות ובפיתוחים מדעיים ישראליים של חוקרים וסטארט-אפים שייקח עמו לחלל, וכן צפוי לקיים פעילויות להנגשת עולם החלל לילדי ישראל. בחודשים הקרובים יחל את הכשרתו לקראת הנסיעה לחלל, כאשר בשלושת החודשים שלפני הנסיעה יעבור סדרת אימונים מרוכזת בארה"ב, גרמניה ורוסיה. השיגור מפלורידה מתוכנן לסוף שנת 2021.

 

את השיגור והשהייה בתחנת החלל הבינלאומית יזמה ומובילה חברת Axiom Space. בכפוף לאישורה של נאס"א, משימה זו עתידה להיות הראשונה שתאויש כולה על ידי אסטרונאוטים פרטיים. סטיבה יממן את עלויות הנסיעה, לרבות שיגור הציוד הנדרש לניסויים ואחסונם.

 

בהגיעם לחלל הנוסעים ישהו בתחנת החלל הבינלאומית בכפוף לאישור נאס"א. לצד איתן סטיבה, ייקחו חלק במשימה שני אסטרונאוטים פרטיים נוספים. מפקד המשימה מטעם Axiom Space הוא האסטרונאוט האמריקני הוותיק וסגן נשיא Axiom Space, מייקל לופז אלגריה. ללופז-אלגריה יותר מ-40 שנות ניסיון בעולמות התעופה והחלל; לופז טס לחלל ארבע פעמים ופיקד על המשימה ה-14 לתחנת החלל הבינלאומית.

 

 

"זהו יום של שמחה לאומית, וגאווה אדירה," אמר הנשיא ריבלין, "לא בכל יום אנחנו מכריזים על אסטרונאוט ישראלי שיוצא לחלל, טייס ישראלי שעל כתפו רקום דגל כחול-לבן, שיוכיח פעם נוספת, כמו שאנחנו מוכיחים כאן כבר 72 שנה, שאפילו השמיים אינם גבול."

 

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי אמר כי "משרד המדע והטכנולוגיה גאה להיות שותף למסעו של האסטרונאוט הישראלי השני, איתן סטיבה, במשימה לאומית שתחבר סביבה את מיטב המוחות של עשרות אלפי ילדים ומבוגרים, גברים ונשים, מדענים ותעשיינים כאחד. מדינת ישראל כבר נחשבת למעצמה עולמית בתחום החלל. המסע של האסטרונאוט הישראלי השני יתרום לצמיחת תעשיית 'החלל החדש', שתיצור בישראל עשרות אלפי מקומות עבודה ותייצר בארץ ענף חדש ומשמעותי בכלכלת החדשנות והיזמות."

 

מדענים ויזמים ממגוון תחומים

את משימתו של סטיבה יובילו קרן רמון בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, לרבות בחירת הניסויים והטכנולוגיות שיגיעו לחלל והתוכנית החינוכית עבור ילדי ישראל. סוכנות החלל תוביל גם את שותפות משרדי הממשלה בפרויקט.

 

בשבועות הקרובים, קרן רמון בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה עתידות לפרסם 'קול קורא' למדענים, חוקרים ויזמים שיוזמנו לשלוח את הצעותיהם לניסויים. הניסויים המוצעים ייבחרו על ידי ועדה מדעית בלתי תלויה, המורכבת מנציגי מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר מובילים בישראל וגופי המרכז והפיתוח הממשלתיים. בראשות הוועדה תעמוד ענבל קרייס, בכירה בתעשיית החלל בישראל ומנהלת החדשנות בחטיבת מערכות וחלל בתעשייה האווירית.

 

הקול הקורא לביצוע הניסויים בתחנת החלל הבינלאומית יפנה לקבוצות מדענים ויזמים ממגוון תחומים: תהליכי ניצול אנרגיה מהחלל, תהליכי הפקה ומחזור של חומרים, תהליכי ייצור בחלל, לימוד תהליכים ביולוגיים ורפואיים בתנאי סביבת החלל ועוד. הועדה המדעית תפעל למתן תנופה ליזמות ולחדשנות ישראלית בחלל באמצעות שיתופי פעולה נרחבים ותפעל לביסוס ולחיזוק הקדמה הטכנולוגית הישראלית בקרב הקהילה הבינלאומית.

 


 

"מסע מרתק אל המדע, החינוך וחקר רוח האדם"

אל"ם במילואים ואיש העסקים איתן סטיבה היה טייס קרב בחיל האוויר הישראלי במשך 43 שנים והשתתף בעשרות מבצעים צבאיים. הוא מייסד ויו"ר קרן Vital Capital Fund ועוסק ב-35 השנים האחרונות למען פיתוח יזמות עסקית ומימון פרויקטים במדינות מתפתחות, שנותנים מענה לתשתיות חיוניות לאוכלוסיות מוחלשות. כמו כן, סטיבה הוא אחד ממייסדיה של קרן רמון. "בעוד שנה תהיה לי ההזדמנות להשתתף במסע לתחנת החלל הבינלאומית - מסע מרתק אל המדע, החינוך וחקר רוח האדם", אמר סטיבה במהלך ההכרזה.לאחר האבדן הכואב של אילן רמון ובנו אסף הקמנו יחד עם רונה את קרן רמון וראינו כיצד חקר החלל מגרה את כל החושים, מעורר את הסקרנות ואפילו מאתגר את הדמיון הפרוע ביותר. תקוותי שמסענו המשותף לחלל יפתח ערוצים חדשים לשיתוף פעולה, לשלום ולאמונה ביכולתנו לשמור על הכוכב היפה שלנו, לטובת הדורות הבאים."

 

בנאומו של הנשיא, פנה ריבלין לסטיבה ואמר: "איתן יקירי, שם למעלה, מעבר לרקיע השביעי, אתה תבצע שורה של ניסויים בטכנולוגיות ישראליות שחלקן פותחו על ידי נערים ונערות ישראלים. אתה תהיה שליחם של אותם מוחות מבריקים, דורות ההווה והעתיד של המחקר הישראלי המשובח, ותסייע להם להבין איך העולם עובד כשמסתכלים עליו מבחוץ. אתה תהיה נציג של ישראל במאמץ האנושי להבין את המנגנון המופלא שמאפשר את החיים על פני הכדור הזה, ולפצח את רזי היקום".

 

הנשיא ביקש להזכיר במעמד זה גם את אילן, רונה ואסף ז"ל והדגיש עד כמה "היעדרם היום מהדהד בחלל. היעדר כבד כל כך, מוחשי כל כך, כמעט נוכח. זכיתי להכיר אישית את רונה היקרה, לוויתי אותה במחלתה, וכאבתי איתה את כאבה העצום על אילן שנפל במשימה למען האנושות, ועל אסף שנפל כטייס בחיל האוויר הישראלי. כשרונה הייתה איתנו היא כל הזמן דחפה אותנו קדימה. וגם היום אנחנו נעים קדימה. אתם משתייכים למשפחה שהיא סמל ומופת. משפחה שהיא מקור להשראה ולגאווה ישראלית אמתית. משפחה שלא הפסיקה לדבר אל הכוכבים, גם כשהללו נפלו מן השמים. אני גאה לעמוד כאן לצדכם ביום מרגש זה".

 

מנכ"ל קרן רמון, רן לבנה, אמר כי "מהות המשימה היא הגשמת החזון של רונה - להנגיש את החלל לילדים ולבני נוער ולקדם החדשנות הישראלית בחלל. משימה הזו מציעה הזדמנות חסרת תקדים לחוקרים וליזמים ישראלים שיוכלו לשלוח לחלל ניסויים והדגמות מדעיות. לבנה הוסיף כי במהלך המסע לחלל, קרן רמון מתכננת לערוך שידורים מיוחדים מהחלל עבור ילדי ישראל, שצפויים לכלול עשרות הדגמות, ניסויים ושיחות בשידור חי מתחנת החלל עם תלמידים מרחבי הארץ. "אחת מהמטרות המרכזיות שלנו היא לעורר השראה בילדים ובנוער ולקרב אותם לעולמות המדעיים".

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}