הזדמנות אחרונה: כוכב שביט החל להופיע עם עלות השחר – כך תראו אותו מישראל

לפני שיעלם לאלפי שנים, השביט NEOWISE נצפה על ידי אסטרונומים חובבים מסביב לעולם. האם אתם מוכנים לאתגר התצפיתי של השנה?
שתף: 
  • C2020_F3_NEOWISE_2020_07_10_druckmuller.jpg

    השביט NEOWISE עם זנבו המפואר חותך את שמי צ'כיה לפנות בוקר ב-10 ביולי, 2020. צילום: Miloslav Druckmuller- Brno University of Tech

כוכב שביט החל להופיע בשמי הבוקר המוקדמים – תופעה נדירה המספקת מחזה מרהיב לאסטרונומים חובבים ברחבי העולם. השביט הוא אחד הבהירים שנצפו בשמי כדור הארץ מזה עשורים, ובימים אלה הוא בהיר מספיק כדי לראותו ללא עזרים אופטיים כמו טלסקופ או משקפת שדה. למעשה אפשר אפילו לצפות בזנב השביט המפורסם.

 

תופעת זנב השביט תועדה כבר באינספור צילומים ועבודות אמנות היסטוריות. הוא נוצר כתוצאה מחום השמש הממיס שכבות קרח וגורם להם ולאבק הכלוא בהם להתפרק, ובתוך כך להשאיר שובל ארוך. 

 

 

כוכב השביט NEOWISE, שנקרא על שם טלסקופ החלל שגילה אותו ב-27 במארס השנה, סובב סביב השמש כבר יותר מ-3,000 שנה. ב-3 ביולי השביט חלף במרחק של 44 מיליון ק"מ מהשמש (קרוב יותר ממסלולו של כוכב חמה). הקרבה לשמש אידתה את הקרח בשביט – והתוצאה היא שני זנבות גדולים ובהירים שיוצאים מהשביט והופכים אותו לאחד העצמים הבהירים בשמיים. 
 

כוכב שביט בשמי ישראל

בימים האחרונים אסטרונומים חובבים וצלמים מרחבי העולם כבר לכדו את כוכב השביט בתמונות עוצרות נשימה. עד ה-14 ביולי, NEOWISE יפציע בשמי הבוקר בישראל, כשעה ו-50 לפני הזריחה, דהיינו בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר לשעון ישראל, כשהשמיים כבר מתחילים להתבהר. מאחר שהוא קרוב מאוד לשמש, השביט יופיע סמוך מאוד לקו האופק – בגובה של כ-3 מעלות בלבד בכיוון צפון-מזרח. כדי למצוא אותו יש להתמקם בשטח חשוך ופתוח ככל האפשר, עם אופק נמוך לכיוון צפון-מזרח. משקפת שדה פשוטה תעזור להבחין בין חלקי השביט השונים, כמו ההילה והגרעין.

 

 

 

החל מה-14 ביולי, הזמן הטוב ביותר לצפות בשביט יהיה דווקא בשעות הערב המוקדמות. יהיה פשוט יותר "לתפוס" את NEOWISE אחרי תאריך זה, אבל לשם כך יהיה לצאת לאזור ללא זיהום אור. כשעה אחרי השקיעה, כלומר קצת לפני השעה תשע בערב לשעון ישראל, יש לחפש את השביט נמוך מאוד מעל קו האופק הצפון-מערבי.

 

בכל יום אחרי ה-14 ביולי, כוכב השביט יטפס מעלה-מעלה ברקיע. מצד אחד, השביט מתקרב לכדור הארץ – ויגיע לנקודה הקרובה ביותר שלו אלינו, כ-100 מיליון ק"מ, ב-23 ביולי. אלא שבמקביל, NEOWISE מתרחק מהשמש ולכן הופך פחות ופחות בהיר – ויידרשו משקפת שדה או טלסקופ כדי לצפות בו.

 

צפו בכוכב השביט כפי שצולם מהחלל על ידי תחנת החלל הבינלאומית (דרך ערוץ היוטיוב: VideoFromSpace של האתר space.com):

 

 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}