באופן חריג, תצפית אסטרונומית בישראל דחתה את מועד סיום הרמדאן

הקהילה המוסלמית בישראל ניסתה ללכוד את המולד החמקמק בטלסקופ ענק. בכך נוצר מצב חריג שבו במקומות שונים בעולם סיום הרמדאן לא חל באותו יום
שתף: 

חודש הרמדאן מגיע ביום שלישי לסיומו החגיגי, עם תחילתו של עיד אל-פיטר, חג הפסקת הצום שנמשך שלושה ימים. מועדו המדויק של עיד אל-פיטר, לפי המסורת, נקבע על-פי עדויות על הופעתו של מולד הירח. אם במוצאי היום ה-29 של הרמדאן לא ניתן לצפות במולד, ממשיכים הצמים בלית ברירה ליום נוסף של תענית. בשל נסיבות אסטרונומיות של מסלול הירח סביב כדור הארץ ומסלול כדור הארץ סביב השמש, השנה גילוי המולד היה משימה בלתי אפשרית: הירח הדקיק, שקע 4 דקות בלבד לאחר שקיעת החמה, ובבהירות השמים הנמשכת כחצי שעה לאחר מכן, לא ניתן היה להבחין בסהר הקלוש בעין בלתי מזויינת.

 

בשנים קודמות, הייתה הקהילה המוסלמית בעולם בכלל ובישראל בפרט מסתמכת על המנהיגים המוסלמים שבערב הסעודית: כאשר לא ניתן היה לצפות במולד הירח, בית הדין העליון הסעודי היה מכריז על דחיית סיום צום הרמדאן עד ליומו ה-30. הפעם, לעומת זאת, לראשונה בהיסטוריה, גייסה הקהילה המקומית בישראל לעזרתה את המדע, וניסתה ללכוד את המולד החמקמק בטלסקופ ענק, לאחר שהתערבות כזו הוכרה רשמית על ידי המועצה הדתית האיסלמית. כפועל יוצא, בישראל כמו בכמה מדינות נוספות בעולם, לא קיבלו את הכרזת הסעודים כי הצליחו לצפות בירח. בכך נוצר מצב חריג שבו במקומות שונים בעולם סיום הרמדאן לא חל באותו יום.

 

 

פתרונות טכנולוגיים-מדעיים לרווחת הקהילה המוסלמית

 

הטלסקופ שנבחר לצורך התצפית היה "sky watcher" בעל קוטר של 18 אינטש, הנמצא בעראבה שבגליל. התצפית התבצעה במסגרת אירוע חגיגי ורב משתתפים, אותו סקרו 15 רשתות טלוויזיה מרחבי העולם. יוזם הפעילות הזו הוא עבדאללה חוטבא, מנהל מרכז החלל בנצרת, כשמאחוריו היסטוריה ארוכה ופורייה של שיתוף פעולה עם סוכנות החלל הישראלית.

 

"התעניינותה של סוכנות החלל בקהילה המוסלמית בארץ היא מבורכת", מצהיר חוטבא, "במיוחד לאור הדעה הקדומה הגורסת כי התעסקות במדע וחלל אינה נפוצה בחברה הערבית ואף אסורה מבחינה דתית". חוטבא מספר, כי במשך שנים מקדמת הסוכנות את נושא החלל בקרב תלמידים מהמגזר, מוסיפה חוגים, פעילויות ופרוייקטים שונים, כשהשאפתני מביניהם הוא פרוייקט בניית הלווין בנצרת, בניהולו.

 

 

כאמור, אירוע התצפית המרגש הסתיים כשהסהר הדקיק הצליח לחמוק גם מעדשת הטלסקופ ובכך סיום הצום נדחה ביום. "מדובר כאן בתקדים היסטורי" מסביר חוטבא,  "המועצה הדתית המוסלמית הכירה היום לראשונה במדע כאמצעי היכול לפתור בעיה שנמשכת כבר 1400 שנה. אנחנו ננצל את הלגיטימציה החשובה הזו, ואת החיבור שנוצר בינינו לבין המועצה, על מנת להרחיב את התעניינות הציבור הערבי-ישראלי בתחומי האסטרונומיה".

 

חוטבא אינו מתכוון לשבת בחיבוק ידיים עד לרמדאן הבא, ומבטיח כי מרכז החלל בנצרת ימשיך ליזום פתרונות טכנולוגיים-מדעיים שיהיו מקובלים על המועצה הדתית, לרווחת הקהילה המוסלמית. אחד הרעיונות שנבחנים, הוא לשגר לוויין שישדר תמונות של מולד הירח לקהילה המוסלמית, ויספק את התצפית הנדרשת לצורך קביעת מועד תום הרמדאן.

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}