היום ישוגר טלסקופ מוליך-על לחלל – לחקור את "אבק הכוכבים"

בתום 10 שנות פיתוח, הספקטרומטר בטלסקופ צפוי לשדר חזרה לכדור הארץ תצלומי רנטגן חסרי תקדים של החומר שממנו עשוי הכל
שתף: 
  • 1200px-Heic0609.jpg

    קסיופיאה A כפי שצולמה על ידי טלסקופ החלל האבל. קרדיט: NASA
 
היום (א') תשגר לראשונה אוניברסיטת נורת'ווסטרן את טלסקופ החלל החדש Micro-X. הטלסקופ הרב-פעמי, שפיתוחו ארך כעשור במימון נאס"א, ישוגר מבסיס חיל האוויר ווייט סנדס בניו מקסיקו. בשיגור הראשון, הטלסקופ ישהה בחלל למשך 15 דקות בלבד, וינחת חזרה כ-80 ק"מ מאתר השיגור. למרות הזמן הקצר, החוקרים מנורת'ווסטרן מאמינים שהתצפית תניב תוצאות משמעותיות, וזאת הודות למכשיר מדידה חדיש – הראשון מסוגו שנשלח לחלל.
 
 

מאבק באת...

 
האסטרונום קרל סייגן אמר ש"כולנו עשויים אבק כוכבים". לכן, כדי להבין טוב יותר את עצמנו עלינו להביט החוצה, לכוכבים עצמם. Micro-X יחקור את הכוכבים בתחום קרינת הרנטגן שהם פולטים. בשיגורו הראשון, הטלסקופ ילמד את קסיופיאה A – שיירי סופרנובה בקבוצת הכוכבים קסיופיאה.
 
הסופרנובה עצמה התרחשה לפני כ-11,000 שנות אור, אך אורה הגיע אלינו לפני כ-300 שנה. ה-Micro-X עתיד ללמוד את פיזור החומרים מהסופרנובה בסביבתנו הקרובה, בתקווה להבין טוב יותר את התנאים הקוסמיים שאפשרו את התפתחותם של כוכבי לכת סלעיים כמו כדור הארץ – ושל חיים תבוניים כמו החיים בכדור הארץ.
 
 
הרקטה Micro-X בדרכה לכן השיגור
 
 

צילום רנטגן של אבק כוכבים

 
אבל ייחודו של הטלסקופ החדש נמצא בספקטרומטר שלו, מכשיר מדידה המזהה יסודות ומולקולות לפי התפלגות הקרינה הבוקעת והמוחזרת מגופים. הספקטרומטר בטלסקופ החלל Micro-X  צפוי לשדר חזרה לכדור הארץ תצלומי רנטגן חסרי תקדים באיכותם של אותו "אבק כוכבים", שכן הספקטרומטר החדש מבוסס על מוליכות-על; מוליך-העל הראשון שמשוגר לחלל. זו גם הסיבה שהשיגור הפעם הוא ניסיוני וקצר- כאמור, 15 דקות בלבד. 
 
מוליכות-על היא תופעה פיזיקלית ייחודית המתאפיינת במוליכות חשמלית נמוכה במיוחד של חומרים תוך התנגדות לחדירה של שדות מגנטיים חיצוניים. התופעה המרתקת, שהתגלתה במאה ה-20 ושימושיה נחקרים עד עצם היום הזה, מבטיחה ביצועי-על של הטלסקופ החדש. עם זאת, עוד לא ברור אם החוקרים יצליחו במשימתם להשתמש בתופעה לחקר החלל.
 
"המכשור הזה הוא העתיד של אסטרונומיית רנטגן", אמר הפיזיקאי אנקטלי פיגורואה-פליצ'יאנו, ראש צוות פיתוח הפרויקט מנורת'ווסטרן. "אבל בנייתו היא משימה מורכבת. מרגע השיגור, על הספקטרומטר לפעול באופן עצמאי לחלוטין: עליו להדליק את עצמו, להקליט מידע, לאחסן מידע ולשלוח את המידע חזרה באופן אוטומטי".
 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}