נגיסה בשמש: תצפיות ליקוי החמה בשישי, פתוחות לקהל הרחב

שתף: 
לראשונה מזה שנתיים, ביום שישי הקרוב, יהיה ניתן לחזות מישראל בליקוי חמה. מי שיפספס את האירוע הנוכחי, יאלץ להמתין עד חודש יוני בשנת 2020 כדי שיוכל לחזות שוב בליקוי חמה מישראל. 
 
לכבוד האירוע הקוסמי יערכו סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והאגודה הישראלית לאסטרונומיה תצפיות מודרכות לקהל הרחב לעבר השמש בעזרת טלסקופים מיוחדים ובליווי הסברים על תופעת ליקוי החמה (הכניסה ללא תשלום). 
 
תרבויות עתיקות ברחבי העולם ייחסו לשמש תכונות של אל ופיתחו סביבה מיתוסים, קיימו טקסים ואף בנו לכבודה מקדשים. לכן, כאשר השמש "הסתלקה" לה באמצע היום, פעם בכמה זמן, הדבר נתפס כאירוע רב משמעות ואף מאיים. עד היום ליקוי חמה, מלא או חלקי, מצליח לרגש אותנו, אם כי מסיבות די שונות. מעבר לעובדה שדבר כל כך מוכר מקבל פתאום ביטוי שונה מאוד, ליקוי חמה ממחיש תופעות אסטרונומיות, כמו את מסלול הירח סביב השמש, ועד כמה הוא קרוב וקטן ביחס אליה.
 
השנה מדובר בליקוי משמעותי עבור צפון אירופה, שם הירח יסתיר עד כ- 95% מהשמש והשמיים יוחשכו לחלוטין. בישראל רק כ- 6% משטחה של השמש ייראה כמכוסה על ידי הירח, נגיסה קטנה בכדור האש בשמיים. את התופעה ניתן יהיה לראות באמצעות משקפיים וטלסקופים מיוחדים.
 
התצפית בליקוי, במסגרת פרויקט "מביטים למעלה" ביוזמת סוכנות החלל הישראלית והאגודה הישראלית לאסטרונומיה, תתקיים ביום שישי 20.3 בין השעות 10:30 ל- 13:00, בשישה מצפים ברחבי הארץ: גבעתיים, מעלה אדומים, ירכא, חדרה, טייבה, באר שבע.
 
לפרטים נוספים ועדכוני תצפיות נוספות במשך השנה, כנסו לפרויקט "מביטים למעלה". 
לצפיה בהרצאה על ליקוי מאורות, כנסו לעמוד האירוע המקדים של התצפית. 
 
צלמים חובבים ומקצועיים שיצלמו את ליקוי החמה מוזמנים לתייג את סוכנות החלל באינסטגרם

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}