SpaceShipOne/SpaceShipTwo

SpaceShipOne ו- SpaceShipTwo הן חלליות שפותחו למטרת שיגור אנשים לחלל בטיסה תת מסלולית, ללא הקפה של כדור הארץ. החלליות פותחו בשיתוף פעולה של חברת וירג'ין גלקטיק עם חברת Scaled Composites, ובהנהגת המהנדס האווירונאוטי ברט רוטאן. פיתוחה של SpaceShipOne החל ב-2001 כחלק מתחרות על פרס האנסארי אקס. פיתוחה של SpaceShipTwo החל ב-2006, במסגרת קידום ופיתוח טיסות מסחריות של תיירות חלל בחברת וירג'ין גלקטיק, בנייתה הושלמה בשנת 2009 והיא החלה בטיסות ניסוי. 
 
SpaceShipOne יכולה להכיל טייס אחד ושני נוסעים, ואילו SpaceShipTwo תוכל להכיל שני טייסים ושישה נוסעים. עד כה ביצעה SpaceShipOne כ- 17 טיסות סך הכול. הטיסה הראשונה, במאי 2003, הייתה לא מאוישת ונשלטה מרחוק. בשתי הטיסות האחרונות, שנערכו בספטמבר ובאוקטובר 2004, ביצעה החללית גיחות לחלל שזיכו את החברה המפתחת בפרס האנסארי אקס. שתי החלליות מיועדות לשימוש חוזר, לאחר פרק זמן קצר לתחזוקה.
 
שתי החלליות תוכננו ככלי טיס הנישאים במטוסים White Knight One ו-White Knight Two בהתאמה, ומוטלים מהם. בסיום הטיסה, החלליות נוחתות על הקרקע כמו מטוסים רגילים, אך ללא מנוע. החלליות מונעות במנוע רקטי היברידי, הפועל באמצעות דלק מוצק וחמצן נוזלי. היבט ייחודי בטכנולוגיה של שתי החלליות הוא שקצות הכנפיים שלהן יכולות להתקפל כלפי מעלה. הקיפול מאפשר לחללית להגדיל את החיכוך גם בשכבות דלילות של האטמוספרה, וכך להגביל את מהירות הכניסה לאטמוספרה ולהימנע מיצירת חום גבוה מדי – שיצריך בנייה של החלליות מחומרים כבדים.

אולי תאהבו גם