ספייס אקס

ספייס אקס (SpaceX) היא חברה לשירותי תעבורת חלל שמרכזה בקליפורניה שבארה"ב. החברה נוסדה ב-2002 על ידי אילון מאסק, מייסד חברת האינטרנט פייפאל. מטרת החברה להוזיל את עלויות התעבורה לחלל, לפתח חלליות המיועדות לטיסות מאוישות, ובעתיד הרחוק גם לתרום למשימת יישובו של מאדים.
 
עד כה פיתחה החברה את משגרי הלוויינים פלקון 1 ופלקון 9, ואת החללית דרגון. פלקון 9 הוא המשגר המבצעי של החברה, והוא מונע בדלק נוזלי. לטיל זה תשעה מנועים בשלב הראשון, הנושא את המשגר מכן השיגור ועד לגובה של עשרות קילומטרים. כמו המשגרים, גם המנועים הם פרי פיתוח מקורי של החברה. החללית דרגון משמשת למשימות לא מאוישות כמו אספקה לתחנות חלל, ובעתיד תוסב גם למשימות מאוישות, כמו העברת צוות אל תחנות חלל ומהן. דגם חדש של פלקון 9 מיועד לשימוש חוזר, באמצעות מערכת של רגלי נחיתה. השיגור הראשון של חללית דרגון מאוישת מתוכנן לסוף שנת 2015.‬
‫‫
עד כה רשמה החברה כמה הישגים לזכותה, למשל שיגור של טיל פרטי למסלול הקפה של כדור הארץ – הטיל פלקון 1 ששוגר בספטמבר 2008. החברה גם שיגרה, לראשונה בשיגור פרטי, חללית בלתי מאוישת למסלול סביב כדור הארץ והשיבה אותה בשלום לפני הקרקע. ב-2006 זכתה החברה בחוזה מטעם נאס"א, לתכנן ולהדגים מערכת שיגור לחידוש האספקה לתחנת החלל הבינלאומית. בסוף 2015 רשמה הישג נוסף כאשר הצליחה להנחית חזרה משגר, לאחר שיגורו. השימוש החוזר במשגרים, שהפך מאז לעניין שבשגרה מוזיל משמעותית את השיגורים, המהווים נתח משמעותי במיוחד במשימות חלל. 
 
ב-27 במאי, 2020 נקבעה טיסת הבכורה למשימה האמריקאית המאוישת הראשונה מאז תום עידן מעבורות החלל ב-2011 (מאז ועד 2020, אסטרונאוטים אמריקאים טסו בחללית סויוז הרוסית). ספייס אקס נבחרה על ידי נאס"א לשגר אסטרונאוטים על גבי החללית דראגון 2. בהמשך, החברה אמורה לקבל מנס"א מענק כדי לפתח את חללית הסטארשיפ, שתשוגר על גבי משגר מסוג פלקון סופר הבי בדרכה לירח.