הירח וצדק יוצאים לטיול

שתף: 
25
נוב'
2016
כוכב הלכת צדק, מתוך הספר השמיים וסיפורם משנת 1908 | איור באדיבות ספריית אוניברסיטת קליפורניהכוכב הלכת צדק, מתוך הספר השמיים וסיפורם משנת 1908 | איור באדיבות ספריית אוניברסיטת קליפורניה
כוכב הלכת צדק, מתוך הספר השמיים וסיפורם משנת 1908 | איור באדיבות ספריית אוניברסיטת קליפורניה
הירח חולף ותוך כדי תנועתו עובר במרחק של 1.6 מעלות קשת צפונית לכוכב הלכת צדק.  
 
 

מדוע זה קורה וכיצד צופים בזה?

 
 
 

למה כדאי להביט למעלה?

 
כאשר כוכבי לכת מתקבצים יחד בשמיים, ובמיוחד כאשר הם מתקבצים עם הירח, "שכונת" מערכת השמש שלנו נעשית מוחשית יותר בין כל הכוכבים מסביב. 
 
נסו להיזכר בתקופת הילדות, בפעם הראשונה שיצאתם לטיול ארוך בסופשבוע, ופתאום חלחלה ההבנה שאתם לא רק תושבי ביתכם ועירכם, אלא גם של מדינה שלמה שנופיה שונים כל כך ממה שהכרתם, ומרחביה נפרשים הרבה מעבר לקפיצה קטנה לסופר או בית הספר. זה קרה שוב, במסע הראשון לארץ רחוקה עם תרבות אחרת לגמרי- הגבולות מתרחבים ואתם, תושבי העיר, אזרחי המדינה, נעשים לפתע אורחים בבית רחב הרבה יותר, "בית" בגודלו של כוכב לכת שלם. וזה עומד לקרות שוב הלילה. 
 
קל להיות אדיש לשמי הלילה; קל כל כך לפספס את הפלא שבהשתייכותנו למשהו גדול יותר מהעולם הזה שבו אנחנו חיים. אבל מערכת השמש היא באמת "שכונה" די בודדה ולמעשה, הכוכב הכי קרוב מרוחק מאיתנו 4.24 שנות אור- למעלה מ- 40 טריליון קילומטר.
 
אז בעת ההתקבצות עם הירח הלילה, נסו ליצור בדמיונכם את המרחב האינטימי הזה: צרו משולש דמיוני מעינכם אל הירח, משם אל צדק וחזרה אליכם. שאר הכוכבים שברקע עד כדי כך רחוקים, עד שגבולות המשולש האלה מצליחים פתאום לתחוֹם "חדר בבית". ברוכים הבאים.