מהי המהירות המקסימלית ביקום ולמה זה לא קשור בהכרח לאור?

מהי המהירות המקסימלית ביקום ולמה זה לא קשור בהכרח לאור?

 
המהירות הגבוהה ביותר של תנועה בחלל היא 300 אלף קילומטר בשניה בשניה. זוהי מהירות האור אבל למעשה, השם הזה קצת מטעה כי למהירות זו אין קשר לאור עצמו שאנחנו רואים. זו המהירות של כל מה שחסר מסה: אור נראה יחד עם כל סוג אחר של קרינה אלקטרומגנטית (גלי מיקרו, למשל, או רנטגן) ואפילו גלי כבידה.
 
אבל למה דווקא 300 אלף ק"מ בשניה ולא 299 או 301? מדוע לא מיליון ק"מ בשניה? היקום אינו שוטר תנועה אז מאין באה ההגבלה השרירותית הזו? ובאמת, לפני כמה מאות שנים מדענים באמת חשבו שהאור נע במהירות אינסופית וברגע שהוא נוצר, הוא נמצא בכל מקום בו זמנית. ובכן, מתברר שחייבת להיות מגבלה כלשהי ואין לזה קשר לאור, אלא לתכונות של המרחב והזמן עצמם. עד כמה מוזר שזה ישמע, ללא מהירות מוגבלת כלשהי, לא יכול היה להתקיים שום חומר ביקום וגם הזמן לא היה קיים (הסבר למתקדמים). ויקום ללא זמן הוא יקום ללא שינוי: שום דבר לא יכול לקרות ולהשפיע על שום דבר אחר. 
 
אז טוב שיש מגבלה למהירות אבל איך יודעים מהי? במאה ה- 17 גלילאו גלילאי האמין שמהירות האור היא סופית וכדי למדוד אותה, שלח את עוזרו בלילה למרחק של כקילומטר וחצי והדליק עששית. ברגע שהעוזר ראה את אור העששית, הוא התבקש להדליק את העששית שלו וגלילאי מדד את הזמן שחלף מהרגע שהדליק את העששית שלו ועד שראה את העששית של עוזרו. אבל כמובן, האור נע במהירות רבה מדי כדי למדוד אותו כך. 
 
 
תוך כמה עשרות שנים, האסטרונום הדני אולף רומר, הגיע די קרוב לתוצאה כשהוא מדד את זמני הליקויים של ירחי צדק. כיום, גם אתם יכולים למדוד את המהירות המרבית ביקום וזאת באמצעות שוקולד (או מרשמלו) ומכשיר מיקרו ביתי
 
וזו בהחלט מהירות מסחררת. נניח שכביש איילון היה נסלל עד לירח. לו היינו נוסעים במהירות המותרת ללא עצירות, 24 שעות רצופות ביממה, היינו מגיעים לירח תוך למעלה מחמישה חודשים. ובמהירות האור? שניה ורבע בלבד:
 
הזמן שלוקח לאור להגיע מכדור הארץ לירח | Cantus, וויקימדיה
 
במהירות זו, זה גם הזמן שייקח להקיף את כדור הארץ בקו המשווה כמעט תשע וחצי פעמים. 
אז בואו נדמיין שנוכל מתישהו להגיע קרוב למהירות הזו. לאן נוכל להגיע?
 
שתף: