איך מדענים מחפשים חייזרים במערכות שמש רחוקות?

איך מדענים מחפשים חייזרים במערכות שמש רחוקות?

 

בשנים האחרונות אנחנו עדים לפריחת תחום מדעי יחסית צעיר, אסטרוביולוגיה, אשר מתמקד בחיפוש אחר ביולוגיה מחוץ לכדור הארץ באמצעות מגוון רחב של אמצעים. 

 

לדוגמה, מאחר שמולקולות שונות סופגות גלי אור באורכים שונים, אסטרונומים יכולים לנתח הרכבים של אטמוספרות רחוקות גם מבלי "לרחרח" אותן פיזית על ידי רובוטים. איך הם עושים זאת? על ידי ניתוח ספקטרומטרי של אור השמש המוחזר מהאטמוספרה. חוסר איזון כימי, למשל הימצאות מתאן, באטמוספרה של כוכב לכת חוץ-שמשי עשוי להעיד על קיומם של חיים שם. 

 

ומה לגבי חיים תבוניים? אסטרונומים מחפשים מבני-על מלאכותיים בחלל, כמו "כדורי דייסון" – מערכים תאורטיים המקיפים שמשות במטרה לאגור את האנרגיה שלהן – ובעתיד הם מקווים לפתח טלסקופים רגישים מספיק כדי לזהות זיהום אור באטמוספרות של כוכבי לכת חוץ-שמשיים, שיעיד על שימוש של חייזרים בתאורה מלאכותית.

  

בד בבד נעשים גם ניסיונות ישירים יותר למצוא חיים תבוניים. מכון SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) מאזין לאותות רדיו שנשלחו מהחלל לכיווננו, ואילו מכון METI (ראשי תיבות: Messaging Extraterrestrial Intelligence) שולח אותות רדיו מכדור הארץ לכוכבי לכת שעשויים להתקיים בהם חיים תבוניים.

 

מה דעתכם, זה רעיון טוב לנסות ליצור קשר עם חייזרים?

שתף: