הילכו שניים יחדיו: נוגה וכוכב חמה מפציעים לפנות בוקר

ד"ר יגאל פת-אל ועודד כרמלי
שתף: 
15
אפר'
2019
מיפוי מינרלי של פני כוכב חמה, שערכה הגשושית מסנג'ר של נאס"א. קרדיט: נאס"א
מיפוי מינרלי של פני כוכב חמה, שערכה הגשושית מסנג'ר של נאס"א. קרדיט: נאס"א

מי שמשכים קום במחציתו של חודש אפריל ומשקיף לעבר האופק המזרחי מעט לאחר השעה 5:15, יוכל להבחין בקלות בכוכב הלכת הבוהק נוגה. אי אפשר לטעות בזוהרו של נוגה, שאורו זוהר הרבה יותר מאורם של יתר הכוכבים בשמיים בכלל, ובפרט בשעות הדמדומים טרם זריחת החמה. אולם חדי העין יוכלו להבחין גם בכוכב חמקמק, ממש מתחת לכוכב הלכת נוגה, בינו לבין האופק: זהו כוכב חמה.

 

כוכב חמה הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש, ולכן תמיד ייראה סמוך לשקיעתה או – כמו במקרה זה – סמוך לזריחתה, ואורו תמיד ייטמע באור הדמדומים. בימים אלה כוכב חמה הוא כוכב בוקר, והוא מקדים את השמש בזריחתו ומגיע למרחק מירבי ממנה ב-11 באפריל.

 

נוגה הוא כוכב הלכת השני מהשמש, ואפשר לראותו כ-3 שעות לפני זריחתה או לאחר השקיעה. אלא שנוגה גם קרוב יותר לכדור הארץ וגם גדול יותר מכוכב חמה, ולכן הוא בהיר בהרבה. לאחר ה-18 בחודש, כוכב חמה יגיע למרחק מינימלי מנוגה – 4.5 מעלות קשת בלבד. לאחר מכן יתרחקו שני כוכבי הלכת זה מזה: כוכב חמה יתקרב לשמש, ומדי יום יהיה קשה יותר ויותר לראות אותו, ואילו נוגה, שיתרחק מהשמש מערבה, יזרח מדי יום מעט מוקדם יותר.

 

 

שני כוכבי הלכת מצויים בצד המרוחק שלהם במסלולם מהשמש. מי שיביט בנוגה בטלסקופ יוכל לראות אותו כעיגול פגום, ואילו כוכב חמה ייראה מעט מלא יותר, כמו שנראה הירח בין הרבע הראשון בחודש למילואו.