הירח ונוגה במסלול התקבצות

בת-שבע וגון-גלמידי וד"ר יגאל פת-אל
שתף: 
15
יולי
2018
לאחר שקיעת החמה, מעבר לאופק מתאחדים להם שני שיאני הבהירות השמימיים | צילום: M J Richardson
לאחר שקיעת החמה, מעבר לאופק מתאחדים להם שני שיאני הבהירות השמימיים | צילום: M J Richardson
במשך חודשי הקיץ כוכב בולט במיוחד באורו נראה מעל האופק המערבי מייד לאחר שקיעת החמה. זהו כוכב הלכת נוגה (ונוס), המצוי בימים אלו במופע הערב שלו. עם דעיכתן של קרני השמש האחרונות מתפנה הבמה לכוכב הבהיר ביותר בשמי הלילה; גרם השמיים היחיד שבהיר ממנו הוא שכננו הקרוב, הירח. הערב, לאחר השקיעה, יתאחדו שני שיאני הבהירות הללו על בימת השמיים למופע התקבצות הרמוני ומרהיב.
 
קצת לפני רדת החשכה, לאור הדמדומים, כבר אפשר יהיה להבחין בחרמש הירח מבצבץ וזורח בין נוגה לאופק המערבי. הסהר ילך ויתקרב לנוגה במשך הלילה, עד לשיא ההתקבצות, אשר תתרחש ב-16 ביולי לפנות בוקר, עת מרחקם הזוויתי יגיע לכ-2 מעלות בלבד. לצערם של צופי ארצנו, זה יקרה כמה שעות לאחר שנוגה והירח כבר ישקעו וייעלמו להם משמי הלילה, ולכן שיא ההתקבצות לא ייראה בישראל. 
 
ובכל זאת, רגע לפני שנוגה ישקע, נוכל לראות אותו כ-6 מעלות מערבית לחרמש הירח, מרחק שהוא קצת יותר מ-11 פעמים קוטרו של הירח. למחרת, עם שקיעה החמה, כבר ייראה הירח מזרחית לנוגה, כשהוא הולך ומתרחק.
 
נוסף על כך, נוגה מצוי בערבים אלו בקבוצת אריה. הכוכב הבהיר בקבוצה, רגולוס, נראה כמה מעלות מערבית לנוגה, וב-16 בחודש יסתדרו להם רגולוס, נוגה והירח בקו שמימי ישר להפליא.
 
נוגה מצוי כעת בצידו הנגדי של מסלולו סביב השמש ביחס לכדור הארץ, ולכן הוא מפנה אלינו כמעט את כל צידו המואר. למביטים בנוגה מבעד לעדשת הטלסקופ הוא ייראה כעיגול פגום, כפי שהירח נראה כמה ימים לפני או אחרי המולד. בשל העננים הסמיכים האופפים אותו, ממילא לא ניתן להבחין בפרטים על פניו, גם לא בטלסקופים גדולים, ולכן הדרך הטובה ביותר לצפות בהתקבצות היא להביט אל השמיים ממקום חשוך וליהנות מחצי הכוס המלאה.