מיתולוגיה בשמים: נוגה ומאדים יוצאים לפגישה

ד"ר יגאל פת-אל ובת שבע וגון גלמידי
שתף: 
05
אוק'
2017
ונוס ומארס מאת הפסל הרומי Pasiteles ׁ(סביבות 130 לספירה) | צילום: Egisto Saniונוס ומארס מאת הפסל הרומי Pasiteles ׁ(סביבות 130 לספירה) | צילום: Egisto Sani
ונוס ומארס מאת הפסל הרומי Pasiteles ׁ(סביבות 130 לספירה) | צילום: Egisto Sani
הלילה השמים משחזרים סיפור מיתולוגי ידוע. סיפור האהבה שבין מארס, אל המלחמה במיתולוגיה הרומית, לבין ונוס, אלת האהבה, הגיע לשיאו במעשה בגידה מאחורי גבו של וולקן, אל האש. גם בשמי הלילה, כוכב הלכת נוגה (ונוס) וכוכב הלכת מאדים (מארס) ילכו ויתקרבו זה לזה עד שבקרבתם המקסימלית באופק, השמש תזרח ואורה ישתלט ויעלים את אורם הגווע, השוקע מעבר לקו האופק.
 
המפגש בין כוכבי הלכת שנקראו על שם המאהבים המיתולוגיים, הוא מפגש יפה מאוד וגם נדיר למדי. יפה משום שמדובר בשני כוכבי לכת בעלי בהירות חזקה מאוד שאי אפשר לפספס בשעות של לפנות בוקר, ונדיר בשל מיקומם ביחס לכדור הארץ: נוגה (ונוס) במסלול פנימי קרוב יותר לשמש ביחס לכדור הארץ (מרחק של כ- 42 מיליון ק"מ), ומאדים (מארס) במסלול חיצוני למסלול כדור הארץ במרחק ממוצע של כ- 78 מיליון ק"מ. במונחים אסטרונומיים מרחקים אלה הם ממש מעבר לפינה אבל על מנת שאנחנו בכדור הארץ נראה את נוגה ומאדים יחד בשמים, כדור הארץ צריך לעבור קרוב מאוד להמשכו של הקו המחבר בין נוגה ומאדים. 
 
 
כדור הארץ משקיף על נוגה ומאדים מהמשכו של הקו המחבר ביניהם |  SkySafari app
 
 
 
כדי לא לפספס את הדייט הנדיר כדאי לכוון שעון מעורר לחמש בבוקר של יום שישי, 6.10: שני שכנינו הנאמנים יתקבצו קרוב לאופק במרחק זוויתי של כ- 11 דקות קשת זה מזה (לשם המחשה: הגודל הזוויתי של הירח הוא כחצי מעלה, כלומר כ 30 דקות קשת, בממוצע), לפני שהם ישקעו מעבר לאופק.
הי, אבל אתם לא צריכים להסתפק בהמלצה שלנו. גם פול מקרתני ממליץ לשאת מבט לאופק לקראת הבוקר:
 
 
 
 

איך צופים בהתקבצות?

 
אי אפשר לפספס את נוגה, הכוכב הבהיר ביותר בשמים, שמבצבץ וזורח במזרח קצת לפני דמדומי הזריחה. בעזרתו תוכלו למצוא את מאדים הסמוך אליו מימין. מידי שעה בליל חמישי הם הולכים ומתקרבים זה לזה, וכבר לפנות בוקר של שישי למחרת תוכלו להבחין בהתקבצות מרשימה גם ללא טלסקופ. שיא ההתקבצות יתרחש ביום חמישי, 5/10 בשעה 18:35, אז יחלוף נוגה '11 צפונית למאדים. בשעה הזו, כאן בישראל, יתרחש הדייט הלוהט מתחת לאופק, כך שלנו יישאר רק לדמיין אותו. אבל בתור פרס תנחומים, ב 5:00 בבוקר שלמחרת (ביום שישי), משכימי הקום יוכלו ליהנות מ"אפטר פארטי" מכובד ביותר, בו השניים יהיו במרחק זוויתי של כ 15 דקות קשת בלבד זה מזה. שני כוכבי הלכת ייראו באותו שדה ראייה בטלסקופ אפילו בהגדלה גדולה של X100. נוגה הוא הבולט והבהיר יותר מבין השניים, וצבעו לבן לעומת צבעו הכתום-אדום של מאדים. כדי להשלים את האווירה הרומנטית, הדייט בין נגה למאדים יתרחש בימים של ירח מלא, אך למרבה המזל, מעט לפני הזריחה ישקע הירח המלא באופק המערבי וישאיר לנו שמים חשוכים. 
 
כאמור, מי שדווקא כן תפריע בנוכחותה, היא השמש, שנמצאת במרחק זוויתי של כ 23.5 מעלות בלבד מההתקבצות, ומרגע זריחתה בשעה 6:00 תשתלט באורה המסנוור על כל חלקה בשמיים, ונגה ומאדים יבלעו באורה הדומיננטי. הרומן הזה ילך וידעך בהדרגה, ובבקרים הבאים תוכלו לעקוב אחרי השניים ההולכים ומתרחקים זה מזה. לפחות עד להתקבצות הבאה בחודש אוגוסט, 2019.