נוף הירח

כשאנו מביטים אל הירח מפני כדור הארץ הוא נראה לנו כמו כדור מושלם וחלק. יש משהו מעט מטעה במראה הזה, שכן אילו היבטתם על כדור הארץ מהירח גם הוא היה נראה לכם חלק לחלוטין, בלי הרים, בלי עמקים, חלק כמו כדור באולינג! גם אם לא טיפסתם בעצמכם על הרי ההימלאיה, אתם יודעים כי קיימים בכדור הארץ רכסי הרים גבוהים, וגם עמקים צרים ונמוכים כמו ים המלח שלנו, וכך גם על פני הירח.   
 
נוף הירח גם הוא אינו חלק ואחיד. הוא עשיר למשל במכתשים, צלקות שהותירו בו פגיעות מטאוריטים ואסטרואידים לאורך מיליארדי שנים. עומקו של המכתש העמוק ביותר על הירח, מפסגת הרכס המקיף אותו ועד לתחתית המכתש, הוא כ-13 ק"מ! לעומת זאת, ההר הגבוה על פני הירח מתנשא לגובה של 5,500 מטר – גבוה הרבה יותר מהחרמון, אך נמוך מרכסי הרים רבים על פני כדור הארץ.
חשוב לזכור כמובן כי פני הירח עירומים לחלוטין מכל צמחייה, וודאי שגם מכל מבנים מלאכותיים כמו בתים, כבישים ועמודי חשמל. למעשה, אזורים מסוימים בכדור הארץ מזכירים מעט את הנוף על הירח, ואנו זוכים לראותם בכל פעם שאנו נוסעים מעט דרומה אל הנגב, אל מדבר יהודה, ואל הערבה. אזורי מדבר אלה, שבהם הקרקע חשופה לחלוטין, יכולים לתת לנו מושג קרוב למראה פני השטח של הירח. 
 
שימו לב לסרטון שלפניכם: פני הירח שטופים באור השמש כאשר רכב הירח נוסע לו לטיול, אבל השמים ברקע נראים שחורים כמו הלילה. מה קורה פה, האם זה יום או לילה? למעשה כך נראה הירח בשעות האור שלו: בלי השמים הכחולים שאנו רגילים אליהם פה על פני כדור הארץ בשעות היום. כדור הארץ הוא בעל אטמוספירה סמיכה, כמו שמיכה עבה ושקופה העוטפת אותנו. כאשר אור השמש פוגע בה, הוא מתפזר כך שהוא מעניק לה את צבעה הכחול, וכתוצאה מכך גם חוסם בפנינו את מראה הכוכבים. לירח אין אטמוספירה ולכן אור השמש אינו מתפזר בה ושמי הירח נותרים שקופים. כך ניתן להמשיך ולראות בשמי הירח את הכוכבים גם לאורך שעות היום! 
 
 
 
 

אולי תאהבו גם