מבנה השמש

הטמפרטורה על פני השמש היא קרוב ל-6,000 מעלות. בליבתה של השמש, לעומת זאת, הטמפרטורה היא 15,000,000 מעלות! אז מה קורה בדרך מליבת השמש ועד לפני השטח שלה שמסביר שינוי זה? השמש בנויה שכבות, כמו בצל. ליבת השמש היא החלק הנמצא במרכזה, זהו אזור הנתון ללחץ אדיר ובו מתרחש היתוך גרעיני האחראי לאנרגיה העצומה של השמש. השכבה העוטפת את הליבה נקראת השכבה הקורנת, ובמידה רבה היא מבודדת את ליבת השמש מן החוץ, כמו צידנית ענק השומרת על חום ליבת השמש. אין זה אומר שהחום אינו חודר את השכבה הזו, והטמפרטורה בה יכולה להגיע לכמה מיליוני מעלות! השכבה הבאה נקראת שכבת ההסעה, שכן היא מסיעה את החום ממעמקי השכבות הפנימיות, ועד לפני השמש. אפשר לדמיין שכבה זו כמו סיר תבשיל אדום וחריף, המעלה בועות רותחות אל פני השטח של הסיר. 
 
פני השטח של השמש נקראים פוֹטוֹסְפֵירָה. פירוש המילה פוטו הוא אור, וספירה היא כדור. לקרינה הנפלטת מהליבה נדרשות כ-170 אלף שנים כדי להגיע אל הפוטוספירה! זהו האזור שממנו בוקע האור המגיע לעינינו. זו מעטפת דקה שאותה אנו יכולים לראות, ובין היתר מופיעים עליה כתמי השמש המפורסמים. פני השטח של השמש, וכן הכְרוֹמוֹסְפֵירָה - האטמוספירה העוטפת את השמש - רוחשים פעילות בלתי פוסקת. השמש מבעבעת וגועשת, ומדי פעם מתפרצת ומשחררת זרמי רוח שמש אימתניים אל עבר החלל ואל כדור הארץ, ועלולה לשבש את חייכם כאן מבלי שכלל ידעתם!
 
מעל כל אלה מצויה העטרה (קורונה), שהיא האטמוספירה החיצונית של השמש, המשתרעת על פני מיליוני קילומטרים מן השמש. בעטרה מתרחשות התפוצצויות אימתניות כתוצאה מפעילות מגנטית על פני השמש ובכרומוספירה, וכתוצאה מכך מגיעה הטמפרטורה של העטרה לכ-3 מיליון מעלות!

אולי תאהבו גם