סקרני חלל
arrow-left
מושגי חלל

יממה

news Image
התובנה כי היממה היא תוצאה של סיבוב כדור הארץ סביב צירו, מקורה בתיאוריה ההליוצנטרית במאה ה- 16 | איור: אנדראס סלריוס, 1660

לכאורה אין צורך להסביר מהי יממה. כולם יודעים שבכדור הארץ היא נמשכת יום ולילה, 24 שעות. זה הכול, לא? כמעט. אבל הגדרה רחבה יותר של יממה היא מעט יותר מורכבת ומעניינת.

 

אנחנו יודעים שיממה היא משך הזמן שבו כדור הארץ משלים סיבוב שלם סביב עצמו. קל להמחיש זאת: הביטו במסך המחשב והתחילו להסתובב שמאלה במקום. כשתביטו שוב בדיוק אל המחשב, סימן שהשלמתם סיבוב מלא. כך אנו יכולים למדוד את היממה, כשבמקום המחשב אנו מביטים מכדור הארץ אל השמש. אבל בפועל, זה לא בדיוק כך.

 

כמה זמן נמשכת יממה? לא מה שחשבתם

 

כשהסתובבתם קודם מול המחשב, השלמתם סיבוב שלם עד שראיתם שוב את המסך. אבל על פני כדור הארץ אתם משלימים קצת יותר מסיבוב שלם עד שאתם חוזרים לראות את השמש בדיוק באותה נקודה כמו בנקודת ההתחלה. איך זה ייתכן? הסיבה פשוטה: חשוב לזכור שמלבד סיבוב סביב צירו, כדור הארץ נע גם סביב השמש. נסו, כמו קודם, להסתובב שמאלה סביב עצמכם, אבל תוך כדי סיבוב קחו שני צעדים ימינה במעגל סביב המחשב שלכם. בפועל, כשתעצרו שוב כשהמסך יהיה מולכם, השלמתם קצת יותר מסיבוב שלם סביב עצמכם. זה בדיוק מה שקורה לכדור הארץ, שמסתובב לא רק סביב עצמו, אלא גם סביב השמש. 

 

אוקיי, אז כמה זמן נמשך הסיבוב הזה, עד שהשמש חוזרת לאותה נקודת התחלה בשמיים? היממה שאנו מודדים לפי השמש ארוכה במעט (בכ-4 דקות) ממשך הזמן שבו כדור הארץ משלים סיבוב מלא סביב צירו. כמה זה יוצא? התשובה היא 24 שעות בערך. רגע... בערך?! כן, בערך. אילו תנועת כדור הארץ סביב השמש היתה במעגל מושלם, זה היה מדויק, אבל היא אינה מעגלית, אלא אליפטית. מה שאומר שלפעמים דרוש קצת יותר זמן סיבוב כדי לפגוש את השמש באותה נקודה בשמים, ולפעמים קצת פחות. 

 

נזכיר, כמובן, שלכוכבי לכת אחרים משך יממה שונה, בשל זמן הסיבוב שלהם על צירם. משך היממה בכוכב הלכת חמה הוא 58.65 יממות ארץ, מה שאומר שהוא מסתובב מאוד לאט יחסית לכדור הארץ. וזה עוד כלום לעומת כוכב הלכת נוגה, שלוקח לו למעלה משמונה חודשים להשלים סיבוב סביב עצמו. צדק הענק, לעומת זאת, עושה זאת במשך 9 שעות ו-50 דקות בלבד.

 

 

 

 

איור הממחיש הפער בין משך סיבוב מלא של כדה
איור הממחיש הפער בין משך סיבוב מלא של כדה

 

 

 

 

תנועת כדור הארץ סביב השמש
תנועת כדור הארץ סביב השמש אינה מעגלית, אלא אליפטית | איור: Guka121