היכונו לבוא מטר האורסידים!

ד"ר יגאל פת-אל ועודד כרמלי
שתף: 
20
עד
23
דצמ'
2022
מטר מטאורים. קרדיט: Jeff Sullivan via flickrמטר מטאורים. קרדיט: Jeff Sullivan via flickr
מטר מטאורים. קרדיט: Jeff Sullivan via flickr

היכונו להביע משאלה: מטר האורסידים, שיחתום את שנת המטאורים 2022, יתחיל ב-17 בדצמבר ויסתיים ב-26 בדצמבר. שיאו של המטר צפוי בסביבות השעה חצות הלילה שבין 22 ל-23 בדצמבר, שאז צפויים להיראות כ-10 "כוכבים נופלים" בשעה – אם כי מטר האורסידים נודע כמטר הפכפך, והוא עשוי להפתיע ולהגיע גם לקצב של כ-50 מטאורים בשעה. המטאורים של מטר האורסידים, שהם למעשה חלקיקי אבק זעירים, נכנסים לאטמוספירה במהירות של 33 ק"מ לשניה ונשרפים כליל בגובה של עשרות קילומטרים. 

 

מטר האורסידים נופל עלינו השנה כשבוע לאחר שיא מטר הג'מינידים, ומסתמן שהוא יהיה מטר מרשים בהרבה מאחיו המפורסם ממנו, שכן המטאורים הקטנים של הג'מינידים ייבלעו באורו של הירח, שיהיה כמעט מלא. לעומת זאת, בשיא מטר האורסידים כבר יימצא הירח סמוך למולד, ולא יפריע כלל לתצפית.

 

נקודת המוצא של האורסידים היא בקבוצת הדובה הגדולה. המטר נוצר מחלקיקי האבק שנפלטים מזנב השביט המחזורי טאטל בהתקרבו לשמש. למרבה המזל, קבוצת הדובה הגדולה תימצא מעל האופק הצפוני במשך כל שעות הלילה, ופירוש הדבר שגם נקודת הרדיאנט (המוצא) של המטאורים תימצא מעל האופק במשך כל שעות הלילה. במילים אחרות: לא צריך להתאמץ להישאר ערים עד אמצע הלילה, ואפשר להתחיל לצפות במטר כבר בשעות הערב המוקדמות.