היום: כמחצית מהשמש תוסתר על ידי הירח; גרים בצפון הארץ? הרווחתם

שתף: 
25
אוק'
2022
12:58–15:21
ליקוי חמה חלקי מעל נורווגיה ב-2011. קרדיט: Rhys Jonesליקוי חמה חלקי מעל נורווגיה ב-2011. קרדיט: Rhys Jones
ליקוי חמה חלקי מעל נורווגיה ב-2011. קרדיט: Rhys Jones
12:58–15:21

ב-25.10, יום שלישי, כשליש משטח השמש יכוסה על ידי הירח. במרכז הארץ יחל ליקוי החמה בשעה 12:58, יגיע לשיאו ב-14:11 ויסתיים בשעה 15:21. קוטר דִסקת השמש שהירח יכסה ילך ויגדל מדרום לצפון: 41% בנגב, 44% בגוש דן ובירושלים ו־47% בגליל ובגולן. ביתר חלקי הארץ, תהיינה סטיות של דקות בודדות בזמני תחילת וסיום הליקוי (בצפון הארץ כמה דקות לפני כן, ובאילת כמה דקות אחרי).

 

ליקוי החמה החלקי מעל ישראל ייראה כמובן גם באזורים אחרים של העולם, ו-הוא ייראה במיטבו יהיה מעל קזחסטן וצפון רוסיה. הליקוי ייראה היטב גם בסקנדינביה, במזרח אירופה ובמרכזה, במערב אסיה – וכאמור גם בחלקים מהמזרח התיכון, לרבות שמי ישראל.

 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח, החג סביב כדור הארץ, מצוי על מישור המִלקֶה (המישור שבו הארץ ושאר כוכבי הלכת חגים סביב השמש) או קרוב אליו מאוד. ליקוי חמה יחול תמיד סמוך לתחילת החודש העברי, כאשר הירח מצוי במולד, שכן אז הוא חוצה את מישור המִלקה. עם זאת, מאחר שמסלול הירח סביב הארץ נטוי בזווית של כ-5 מעלות ביחס למישור, אין אנו רואים ליקוי חמה מדי חודש.

 

רצה המקרה וקוטר דסקת הירח בשמיים זהה לקוטר דסקת השמש בשמיים (אף שהשמש גדולה בהרבה, כמובן), ולכן הירח מסוגל לכסות את השמש בדיוק. מצב זה נקרא ליקוי חמה מלא. בליקוי חלקי, כמו הליקוי שצפוי לנו בשלישי בצהריים, הירח מרוחק מעט מהקו הדמיוני שמחבר את השמש והארץ, ובכל זאת הוא מכסה חלק מהשמש ומטיל חלק מצילו על כדור הארץ.

 

ליקויי חמה הם מאורעות אסטרונומיים נדירים למדי. אומנם יש לפחות שני ליקויי חמה בשנה, אבל העולם גדול – והסיכוי לליקוי חמה של כמעט 50% מעל ישראל הוא יחסית נמוך. ליקוי החמה הבא שייראה מישראל יחול רק ב-2 באוגוסט 2027 – ולא כדאי לחכות עד אז. אספו את הילדים והחברים וצפו בפלא השמימי. רק זכרו לנקוט את אמצעי הזהירות הנדרשים!

 

 

איך לצפות בליקוי החמה ואיך להיזהר

אזהרה! אין לצפות בשמש ללא אמצעי עזר שנועדו במיוחד לצפייה בשמש. שימוש בזכוכית מפויחת, בתשלילים ובשאר טריקים עלול לגרום לפגיעה בעין – עד כדי עיוורון. מומלץ להצטייד מראש במשקפיים מיוחדים לכך.

 

אפשרות אחרת, חינמית וכיפית, היא לנקב חור במרכז קרטון או בריסטול ולהעביר את אור השמש דרך החור אל הרצפה – ואז להתבונן בנקודת האור שעל הרצפה ולעקוב כך בבטחה אחר התקדמות הליקוי.

 

אפשרות נוספת היא לעטוף מראה קטנה בנייר שבמרכזו חור בקוטר של כסנטימטר וחצי, ולכוון את המראה העטופה אל השמש, כך שהחזר האור מהחור יפגע במשטח בהיר במרחק 5 מטרים מכם, כמו באיור להלן: