מהו הנוף המרהיב ביותר שרואים כשעומדים על פני הירח?

מהו הנוף המרהיב ביותר שרואים כשעומדים על פני הירח?

אם לשפוט לפי העין, הירח לא מלהיב כל כך; הכול נראה כל כך צחיח, שטוח, אפור ומשעמם! אבל אם אי פעם תתפתח על הירח תעשיית תיירות, אנחנו ממליצים לכם בכל זאת לקפוץ לשם לכמה ימי חופש.

 

ובתור תחנה ראשונה לטיול שלכם, כדאי מאוד לטפס על הר הויגנס, ההר הגבוה ביותר בירח. מגובה 5.5 ק"מ תזכו לראות נוף מדהים במוזרותו – ומרהיב ביופיו.

 

הר הויגנס נמוך מהר האוורסט שבכדור הארץ, אך מאחר שאין אוויר בירח, הנוף יהיה צלול לחלוטין ותוכלו לראות הכול למרחקים. נוסף על כך, הירח עצמו קטן. קוטרו כשליש מזה של כדור הארץ, ופירוש הדבר שהאופק ייראה קרוב הרבה יותר ממה שאתם רגילים. תוכלו ממש לראות שהמרחב סביבכם קטן יותר.

 

קצת כמו שהנסיך הקטן ראה את העולם מעולמו הקטנטן.

  

עכשיו הביטו בנוף המרשים סביב: רכסי הרים ומכתשים שכמותם לא ראיתם מעולם. באחד מטיוליכם, הציצו במכתש אריסטרכוס, שרוחבו 40 ק"מ. לעומתו, הגרנד קניון בארצות הברית הוא גומה קטנה בחול.

  

אבל דבר אחד אינו מניח לכם בשעה שאתם מתבוננים סביב־סביב: הכול אומנם מואר, אך השמיים שחורים!

 

הסיבה לתופעה זו היא שלירח אין אטמוספרה המפזרת את אור השמש ומעניקה לשמיים את צבעם הכחול. לכן, אם תָצֵלו בידכם על העיניים מאורה המסנוור של השמש על פני הירח, תוכלו לראות אינספור כוכבים בשמיים.

 

אור יום למרגלותיכם ולילה חשוך מעליכם – ללא ספק מחזה סוריאליסטי, מעין היפוך לציור המפורסם של רֵנֶה מַגְריט, "אימפריית האור":

 

אחד המחזות המרהיבים ביותר שתראו יהיה כוכב לכת גדול וכחול, כדור הארץ שמו, שיהיה תלוי ברקיע בלי נוע. אם תישארו מספיק זמן על הירח, תוכלו לראות את כדור הארץ מתמלא ומתחסר, בדומה לאופן שבו אנשים על פני כדור הארץ רואים את הירח מתמלא ומתחסר במהלך החודש.

 

4NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise.jpg

צילום כדור הארץ מהירח
צילום כדור הארץ מהירח, על ידי ויליאם אנדרס ממשימת אפולו 8, 24.12.1968. האזינו להקלטה בה אנדרס משוחח עם האסטרונאוט פרנק בורמן בעת צילום התמונה:
 
אם ממקום עומדכם כדור הארץ ייראה בשמיים, יכול להיות שתוכלו באותו יום לחזות גם בליקוי חמה, שבו כדור הארץ יסתיר את השמש. אצלנו ליקוי חמה נמשך דקות אחדות, אך אצלכם שם בירח הוא יכול להימשך שעות, משום שכדור הארץ ענק ביחס לירח.
 

ועכשיו, החזירו את מבטכם אל האופק. עם קצת מזל תתפסו את אחת התופעות המשונות ביותר על פני הירח: הבזקי אור מקומיים שמנצנצים ונעלמים.

 

מה זה יכול להיות?

שתף: