יוצאים לדרך: מחזור שני לתוכנית תב"ל - תלמידים בונים לווינים

בעקבות הצלחת המחזור הראשון, סוכנות החלל הישראלית תפעיל את התוכנית השנה ב-7 רשויות המקומיות
שתף: 

אירוע פתיחת תוכנית תב״ל 2, המחזור השני של תכנית הדגל בחינוך לחלל והיחידה מסוגה בעולם, התקיים היום (רביעי, 1.2) באוניברסיטת תל אביב. אירוע הפתיחה התקיים במסגרת שבוע החלל הישראלי 2023 אותו מובילה סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. האירוע התקיים במעמד שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה, ח״כ אופיר אקוניס, ובהשתתפות מנכ"ל המשרד, גדי אריאלי, סגן ראש נאס״א, רוברט (בוב) קבאנה, ראשי הרשויות המשתתפות בתוכנית ב-3 השנים הקרובות, המורים והתלמידים, וכן בוגרים מהמחזור הראשון של התוכנית. משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה משקיע בתוכנית זו כ-9 מיליון ש"ח.

 

תב״ל (תלמידים בונים לוויינים) היא תכנית חינוכית-מקצועית אשר תופעל על ידי אוניברסיטת תל אביב ותקנה לבוגריה כלים ויכולות לפיתוח לוויינים ושיגורם אל החלל, כפי שנעשה במחזור הבכורה של התכנית, שהסתיים בשנה שעברה. תוכנית תב"ל מתקיימת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, והפרוייקט מוכר כפרוייקט גמר לבגרות במסגרות מגמות ה-STEM. בוגרי התכנית עתידים להיות חוד החנית ושגרירי המדינה בתחום החלל, אשר לאחרונה עבר פריצת דרך עם פתיחתו לשימושים מסחריים, דבר שבעבר היה נחלתם של מעצמות עולמיות.

 

תב"ל הינה תוכנית תלת שנתית, בה משתתפים תלמידי תיכון מכיתה י' עד כיתה י"ב. הפרויקט ינוהל על ידי המרכז לננו-לוויינים בהובלת פרופ' מאיר אריאל, וישלב סטודנטים וחוקרים מן הפקולטות להנדסה ולמדעים מדוייקים, בהנחיית התלמידים בביצוע המו"פ ההנדסי ובמחקר המדעי. התלמידים המשתתפים בתוכנית עוברים הכשרה מלאה לבניית לווין; החל משלב האיפיון והתכנון, דרך שלב התיכנות, שלב בניית המוצר, וכלה בניסויי סביבה על כדור הארץ בהתאם למאפייני החלל ועד שיגורו על-גבי טיל שיגור ע"י שותפי סוכנות החלל הישראלית בעולם. לווייני תב"ל יכילו מעבדת גלאים למדידת הקרינה בחלל, אשר פותחה ע"י המרכז למחקר גרעיני שורק, ואשר מטרתה מיפוי הקרינה בחלל ע"י השפעתה על רכיבים אלקטרוניים.

 

שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה, ח״כ אופיר אקוניס: "השקת תבל 2: הוכחה להצלחה הכבירה של תבל שהשקנו לפני כשלוש שנים. האמנתי במיזם תבל מייד שהוצג לי לפני כשלוש שנים והוריתי להוציאו לדרך, באופן שיכליל את המספר המקסימלי של תלמידות ותלמידי ישראל. העובדה שאנחנו משיקים כאן את המשך המיזם, הוא ההוכחה הנחרצת להצלחתו. אני מתחייב כשר החדשנות, המדע והטכנולוגיה להמשיך ולהעצים את הנגשת המדע לכל אזרחי ישראל, תוך כדי התמקדות בהון האנושי בכלל ושל דור העתיד שלנו -  בפרט".

 

סגן ראש נאס"א, רוברט (בוב) קבאנה: "אני מתכבד להיות כאן בישראל לכבוד כנס החלל הבינ"ל ע"ש אילן רמון ושבוע החלל הישראלי, ולקדם מאמצים חינוכיים עם תלמידים מכל רחבי הארץ. אנחנו מעריכים את העובדה שאתם ממשיכים לזכור את אילן רמון ולהשקיע בעתידם של צעירי ישראל ובחינוך למקצועות ה-STEM." 

 

מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורי אורון: ״אחרי ההצלחה של תוכנית תב"ל 1 אנו גאים לצאת לדרך עם תוכנית תב"ל 2. היום אנחנו כבר יודעים שנערות ונערים מכל רחבי ישראל, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים יכולים להשתתף בתוכנית שאפתנית בה יבנו, ישגרו ויפעילו לווינים. התוכנית מקיפה מאות תלמידים ומשפיעה על סביבתם כולה. תוכנית תב"ל מגשימה לנערים והנערות תחושת מסוגלות וניסיון אמיתי בעולם טכנולוגי גדל ומתפתח ומקדמת את תחום החלל בישראל.

 

עמרי דינור, בוגרת מחזור הבכורה של תכנית תב"ל משדרות, המתנדבת היום בשירות לאומי בסוכנות: "התוכנית הזו הגשימה לנו חלום מכוכב אחר ורחוק. לא דמיינתי שחבריי ואני מהנגב נבנה בגיל 17 לוויין מאפס, שבתום הליך של 3 שנים ישוגר אל החלל. ברגעים אלה משייטים במרחק 2,000 ק"מ מאיתנו הננו-לוויין שלנו, T5-sng, והאחים שלו לסדרת תב"ל, מקדמים את החינוך וחקר החלל הישראלי תוך שחגים סביב כדור הארץ 12 פעמים ביממה."

 

דינור הוסיפה כי: "אני מסתכלת היום על הנבחרת של המחר ומתמלאת קנאה, אבל גם גאווה, על המסע המטורף שהולכים לעבור, זה שיכניס אותם למסלול חיים אחר, אם תרצו גלקסיה שונה של החיים. מדובר בתחום בו כל הקלישאות נכונות - השמיים אכן אינם הגבול." 

אולי תאהבו גם

{{new.img.alt}}
{{new.start}}
{{new.body}}