אבולוציה של לוויינים

עשו זאת בעצמכם

יצירה, ניסויים ועוד
ננו-לוויין מסוג קיובסאט
קיובסאט. קרדיט: Erik Kulu

מידע על הפעילות

מהלך הפעילות

לוויין הוא גוף שמיימי המקיף גוף שמיימי אחר. הלוויינים הראשונים שוגרו בשנות החמישים של המאה הקודמת, ומאז משוגרים לוויינים על ידי מדינות שונות. אחד השינויים שעברו ועוברים הלוויינים מראשית דרכם ועד היום, הוא בגודל ובמשקל שלהם. מלוויינים ששוקלים עד 5 טון וגודלם כשל מכונית, הגענו ללווינים בגודל קופסת נעלים ששוקלים פחות מבקבוק מים גדול. לוויינים גדולים זקוקים למשגרים גדולים ויקרים מאוד. לעומת זאת, עלות הבנייה של לוויינים קטנים וקלים זולה משמעותית, ובגלל גודלם הקטן - ניתן לשגר מספר לוויינים יחד ובכך לחסוך עלויות אדירות. כיום קיימים אפילו לוויינים זעירים בגודל של כרטיס אשראי ובמשקל של גרמים אחדים.

 

הלוויין שתבנו היום הוא דגם מוקטן של לוויין מסוג ברייט (brite), ננו-לווין תוצרת קנדה שמידותיו 20X20X20 ס"מ. הוא חלק מקבוצה של 6 לוויינים ששוגרו ב-2013, למדידת שינויים בבהירות הכוכבים. בנוסף, הכנו עבורכם לוויין "ריק", כדי שתוכלו לתכנן עבורו משימה שלכם ולעצב אותו בהתאם. למשל, אם המשימה שבחרתם היא איסוף זבל חלל, עצבו את הלוויין כמו משאית זבל- ציירו עליו זרועות נשלפות שיוכלו לאסוף אשפה ולמעוך אותה, ציירו לו מצלמה שיוכל לשדר לארץ מה הוא רואה ולקבל הוראות בהתאם. תנו לדמיון שלכם לעוף!

 

מה עושים?

  1. מתכננים משימה ללווין, מציירים וצובעים בהתאם. חישבו- האם אתם מתכננים לוויין תצפית? תקשורת? ניווט? האם הוא מכוון לכדור הארץ או למקום אחר? ציידו אותו בהתאם!
  2. בונים את ננו הלווין ובוחרים לו שם מתאים.

 

הוראות לבנייה

  1. מורידים את הקובץ כאן ומדפיסים. 
  2. גוזרים את הלוויין לפי הקווים (צורה של צלב).
  3. מקפלים את השוליים בחלקים הצרים.
  4. מקפלים לצורת קוביה, מורחים דבק על השוליים הצרים ומדביקים.
  5. משגרים לחלל.
 
מדעטק

 

Telstar-1 לוויין התקשורת הראשון. קרדיט: Rama/AT&T
Telstar-1 לוויין התקשורת הראשון. קרדיט: Rama/AT&T
לפתיחת המשחק במובייל בחלון חדש לחצו כאן