אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית

פעילות החלל של מדינת ישראל מאז ראשית שנות השמונים של המאה שעברה נולדה מתוך צורך בטחוני. המאמצים שהושקעו הובילו להשגת יכולת מלאה ועצמאית לפתוח ושיגור לוויינים לחלל, ניהול הלוויינים במסלולם והפעלתם, כמו גם מיצויי תפוקותיהם. מדינת ישראל בחרה להתמקד מראשית הדרך בעולם הלוויינים קלי המשקל וזאת בלי להתפשר על ביצועיהם. פריצת דרך חלוצית זו, הפכה למגמה עולמית ובכך זכינו בעמדת יתרון מקדמית בשוק שבו  גובר הצורך בהוזלת עלויות לשם מימוש מספר הולך וגדל של משימות בחלל.
 
במרוצת השנים התפתחה ההבנה כי נכסי החלל של מדינת ישראל רלוונטיים גם לעולם האזרחי ולהם פוטנציאל להשתלב בשוק הבין לאומי. בד בבד הלכה וגברה ההכרה הבין-לאומית בהישגים המדעיים של מדעני ישראל במגוון התחומים העוסקים בחקר החלל, סביבתו, מערכת השמש שלנו ומערכות שמש מקבילות כמו גם תחום התצפית מהחלל אל כדור הארץ בצד הבשלת טכנולוגיות פורצות דרך התומכות ביכולות שבהווה ואלו שידרשו בעתיד.
 
ההישגים של מדינת ישראל התאפשרו בזכות הקמת תשתיות פיתוח וייצור בתעשיית החלל הישראלית ובזכותם של מדענים, חוקרים, אנשי פיתוח, מהנדסים, הנדסאים וטכנאים  מהשורה הראשונה, שקשרו את עתידם עם עתיד תעשיית החלל מתוך אתגר מקצועי ותחושת שליחות שהניבו ניסיון וידע רבי ערך. 
 
סוכנות החלל הישראלית פועלת בשנים האחרונות ביתר שאת להרחיב את פעילות החלל האזרחית של מדינת ישראל על מנת למנף את ההישגים ולאפשר לכלל מגזר החלל הישראלי להתפתח לכדי גורם תחרותי, משמעותי ומשפיע אשר יבטיח את קיומו ועתידו. ליכולות הללו משמעות רבה גם בקידום היחסים המדיניים של מדינת ישראל ומיצובה כמדינה שוחרת חלל, מדע וטכנולוגיה לרווחת תושבי מדינת ישראל והאנושות.
 
סוכנות החלל מממשת את תפקידה באמצעות קידום שיתופי פעולה בין לאומיים עם סוכנויות חלל עמיתות לקידום מיזמים משותפים התורמים להקטנת נטל הפיתוח ומעצימים את קשריה הבין לאומיים של מדינת ישראל ובכללם שיתופי פעולה הדוקים עם ארגוני חלל בין-לאומיים המשפיעים על סדר היום העולמי בתחום החלל. אנו משקיעים במחקר ופיתוח בערוצים נוספים לקידום יכולות יחודיות באקדמיה ובתעשייה שנועדו להבטיח את המובילות הישראלית בתחומים שבהם זוהה יתרון יחסי קיים או מתפתח. במקביל, ישנה עשייה ברוכה וחסרת תקדים בהיקפה לעידוד דור העתיד של מדינת ישראל לבחירה במקצועות החלל מתוך אמונה שתחום זה יהווה מנוף לקידום היקף העוסקים במקצועות המדע והטכנולוגיה ואיכותם לאור הצרכים הגדלים של עולם ההייטק הישראלי ואתגריו. סוכנות החלל מהווה בית פתוח ליזמים ועושה רבות להעלאת המודעות הציבורית לחשיבות התחום והשפעתו הישירה על איכות חיינו - תחום שבעבר היה פרי דמיון והופך למציאות שאין ממנה דרך חזרה.