תחרות מתן שם לכוכב העברי הראשון

אב

תחרות נושאת פרס: הציעו שם לכוכב העברי הראשון
איור של מערכת שמש כפולה. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
שתף: 

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה מזמינה אתכם לראות בעצמכם "אזרחי היקום", לקחת חלק בתחרות נושאת פרס ולהציע שם לכוכב העברי הראשון!

 

בשנים האחרונות, אסטרונומים גילו אלפי כוכבי-לכת ומערכות כוכבי-לכת הסובבים סביב כוכבים קרובים. חלק מהם קטנים וסלעיים, כמו כדור הארץ ואחרים הם ענקים גזיים, כמו צדק. היום סבורים כי לרוב הכוכבים ביקום יש כוכבי-לכת הסובבים אותם וכי לחלק מהם יש מאפיינים פיזיים הדומים לאלו של כדור הארץ. מספר הכוכבים הכולל ביקום, יחד עם כוכבי-הלכת הסובבים אותם, ויחד עם הנוכחות בכל מקום של צורות כימיות המהוות את אבני הבניין של חיים, רומזים על כך שייתכנו חיים מחוץ לכדור הארץ.

 

עם קיום החגיגות ל-100 השנים הראשונות לטיפוח שיתוף פעולה בינלאומי, האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU), המהווה את הסמכות האחראית למתן שמות רשמיים לגופים שמימיים, מעוניין לתרום לאחוות העמים מחווה משמעותית של זהות גלובלית. במסגרת הפרויקט IAU100 NameExoWorlds, האיגוד מציע לכל מדינה של תושבי כדור הארץ את האפשרות להעניק שֶם למערכת כוכבי-לכת: שם אחד לכוכב הלכת ושם נוסף לכוכב המארח אותו. 


הכוכב של ישראל הוא HAT-P-9, אשר בקבוצת הכוכבים עגלון, שאותה אפשר לאתר בעזרת אפליקציות לזיהוי כוכבים.  

General card

שאלות ותשובות
10.09.2019

כיצד אני יכול להשתתף?

מלאו את הפרטים בטופס שיתפרסם בקרוב.

 

מתי יתפרסמו התוצאות?

IAU מתכוונת לפרסם את השמות שנבחרו בחודש דצמבר, 2019. סוכנות החלל הישראלית תסגור את התחרות ב-24.11.19. 

 

האם אפשר לבחור כל שם שבא לי?

לא. בקרוב נפרסם תקנון מלא עם כל ההנחיות. אלה עיקרי הדברים:

 1. התחרות מיועדת לבחירת שם לכוכב וכוכב לכת ישראלים, וככזה השמות צריכים לשקף מאפיינים הקשורים במדינת ישראל. שמות חפצים, אנשים, או מקומות בעלי משמעות תרבותית, היסטורית או גיאוגרפית בעלת מסורת, הראויה להיות שם של גוף שמימי.   
 2. תנו הסבר קצר כיצד השמות קשורים באופן הגיוני כלשהו ומדוע הם השמות שצריכים לזכות. 
 3. השמות צריכים להיות באותיות באנגלית, בין 4 ל-16 תווים (כלומר אותיות, רווחים ופיסוק) – שכן השם ישמש גם בזירה הבין לאומית.
 4. ודאו שהשמות המוצעים אינם 
  • בעלי אופי מסחרי. 
  • שמות אנשים פרטיים, מקומות או אירועים הידועים בעיקר בשל פעילות פוליטית, צבאית או דתית.
  • שמות פרטיים של אנשים חיים או כאלה שנפטרו לפני פחות ממאה שנה.
  • שמות חיות מחמד, שמות מומצאים או כאלה שכוללים מספרים וסימני פיסוק.
  • ראשי תיבות.
 

האם שמות אלו יחליפו את הכינויים המדעיים לכוכבי-הלכת שמחוץ למערכת השמש ולכוכב המארח אותם?

לא. השמות יינתנו בנוסף לכינויים המדעיים הקיימים והם אינם מחליפים אותם. IAU מבחינה בין "כינויים" ו"שמות". האסטרונומים משתמשים באופן סדיר בכינויים מדעיים. כינויים אלו כוללים לעתים קרובות מספרים ואותיות כמו: "HR 6585”, ”HD 160691", "Mu Arae".

 

האם אפשר לראות את הכוכב אשר סביבו סובב כוכב-הלכת שמחוץ למערכת השמש?

כן. הכוכב שניתן לכל מדינה נראה מתוך אותה מדינה בזמנים מסוימים של השנה באמצעות טלסקופ קטן ואפילו משקפת (עדיף מאזור עם כמה שפחות תאורת יישובים, כמו מדבר). הקואורדינטות והבהירות של כל מערכת רשומים באמצעות ברשימה זו.