מה יהיה המשפט הראשון על מאדים

24.09.2015 עד 08.10.2015
שתף: 
המשפט האלמותי שנאמר על פני הירח על ידי ניל ארמסטרונג - "זהו צעד קטן לאדם, זינוק גדול לאנושות" - הפך לסמל, אבן דרך במסע האדם לחלל: מסע אישי וארעי באותה מידה שהיה זה מסע כלל-אנושי והיסטורי. אבל הירח, ככל הנראה, הוא אינו העולם האחרון שבני אדם יפסעו עליו. כיוון שבשנים האחרונות מאדים הולך ונעשה יעד ריאלי למשימות מאוישות, אפשר כבר לדמיין מה יהיה המשפט שילווה את הצעד הקטן-גדול הבא. 
 
המשפט של ארמסטרונג מסמל פרק חשוב בסיפור מסע שנדמה כמעט דמיוני, אך לא רק שהוא מציאותי, הוא גם לא נגמר. המשפט שיסמל את הפרק הבא, במאדים, וודאי יהדהד עוד דורות רבים. אז לרגל שבוע החלל הבינלאומי, אשר השנה הוא בסימן "תגלית" (discovery), סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מזמינה אתכם להציע: 
 

מה יהיה המשפט הראשון שיאמר על מאדים?

 
צוות סוכנות החלל יקרא את המשפטים ויבחר את הטובים ביותר. בכירי סוכנויות ותעשיות החלל בעולם, אשר יגיעו בקרוב לכנס האסטרונאוטיקה הבינלאומי בירושלים, יאמרו את המשפט לעיני המצלמות במסגרת סרט מיוחד שיוכן על ידי סוכנות החלל הישראלית. 
 
רוצים להשתתף? העלו את המשפט שלכם לעמוד הפייסבוק שלנו (ראו כפתור בתחתית העמוד) עד יום חמישי, 8 באוקוטובר. 
 
מתלבטים מה יהיה המשפט שלכם? לשם כך, הכנו עבורכם במיוחד כתבה מעוררת השראה על האתגרים שבני אדם יצטרכו לצלוח במסע אל כוכב הלכת האדום, בנחיתה עליו ובהתיישבות בו. 
 
כמו כן, לפני שאתם מעלים את המשפט שלכם, שאלו את עצמכם:
 
  • האם המשפט יהיה קשור למאדים? אתם יכולים כמובן לחשוב על מאפיינים ייחודיים ומעוררי השראה הקשורים במאדים, אך לעיתים, משפט טוב הוא הוא חיבור יצירתי לעולם דימויים שכביכול אינו קשור. קחו לדוגמה את המשפט שאמר מרטין לות'ר קינג, יום לפני רציחתו: "רק כאשר חשוך מספיק, יכול אדם לראות את הכוכבים". למשפט זה אין קשר ישיר ומילולי לתקווה שהוא מעורר, כפי שלמשפט של ארמסטרונג אין קשר ישיר לירח עצמו.  
  • האם המשפט שלכם יהיה פשוט או מתוחכם? ברור שמסע בן אלף מילין מתחיל תמיד בצעד ראשו (לאו דזה) וכמובן גם שאינכם יכולים להשאיר עקבות אם תמיד תלכו על קצות האצבעות (לימה בואי- כלת פרס נובל לשלום). ועדיין, לפעמים אמת פשוטה, כמעט מובנת מאליה, היא גם עמוקה ומעוררת מחשבה. 
  • האם תשתמשו במשחקי מילים? משחק מילים הוא דרך נהדרת למשוך תשומת לב, אך השתדלו שהוא יהיה מתוחכם ולא רק מתחכם, כמו למשל האמירה של וינסטון צ'רצ'יל: "פסימיסט רואה בהזדמנות קושי, אופטימיסט רואה בקושי הזדמנות". 
  • האם זה הולך להיות מצחיק? אין כמו הומור טוב כדי לזכות באהדת הקהל, אבל זכרו: השאיפה היא שהמשפט הראשון על המאדים ישאיר חותם. אמירה יכולה להיות מצחיקה וגם מעוררת מחשבה. קחו דוגמה מאיינשטיין, שאמר ש"שני דברים הם אינסופיים: היקום והטיפשות האנושית, ואני לא בטוח בקשר ליקום."
 
 
 
האזינו לניל ארמסטרונג אומר את המשפט המפורסם על אדמת הירח בשנת 1969: