סרטונים

 • סיכום שבוע החלל הישראלי 2018

  שתף: 

  שבוע החלל הישראלי השנה היה מיוחד במינו והכנו סרטון מסכם, שממחיש למה היה לנו כל כך כיף. תודה לכל מי שהגיע והשתתף בתצפיות השמיים, בפעילויות, בסדנאות, בהרצאות... נתראה באירועי ליל יורי, שיתקיים באמצע אפריל.

 • התפתחות היקום והיווצרות הכוכבים- ד"ר עבדאללה ח'וטבא (בערבית)

  שתף: 
   
   
  הרצאה מקוונת בנושא חלל לכיתות ד-ו בערבית
  ההרצאה עוסקת בנושא מערכת השמש והגלקסיה. נבין איך מנקודה מרוכזת קטנה דרך המפץ הגדול נוצר תהליך של היווצרות האלמנטים של הכוכבים הראשונים, הערפיליות (נבולות) הגלקסיות עד ההגעה לכוכב הארץ.
  ד"ר עבדאללה ח'וטבא הוא ד"ר בהנדסה גרעינית. הוא מנהל מרכז סאמא לטכנולוגיה של לוויינים וחלל בנצרת ומרצה לשעבר באוניברסיטת אינדיאנפוליס בפיזיקה של הקוונטום.
   
 • מסע אל המאדים- פרופ' מוסטפא עספור (בערבית)

  שתף: 
   
   
  הרצאה מקוונת בנושא חלל לכיתות ז-ט בערבית 
  בהרצאה מרתקת זו נלמד על כוכב הלכת מאדים ועל התגליות העיקריות והעדכניות ביותר, ונבין ביחד אם ניתן לקיים שם בעתיד מושבה אנושית, ואם כן - כיצד. ההרצאה כוללת קטעי סרטונים והדמיות מציאותיות שיסייעו לשומע לטייל בין הכוכבים ולהבין מהי התחושה המתקבלת כאשר מסיירים בכוכב הלכת.
   מוסטפא עספור הוא פרופ' בעל דוקטורט בגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים המתמחה בחקר אקלים וכוכבים, מרצה למדעים וחלל בחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטת חיפה ובר אילן, ונוסף לכך הוא מרצה לאסטרופיזיקה במכללות שונות.
   
 • לבד בחלל הפתוח- יואב לנדסמן

  שתף: 
   
  הרצאה מקוונת בנושא חלל לתלמידי ד-ו
  מדי פעם נדרשים אסטרונאוטים ללבוש חליפת חלל ולצאת מהחללית המגינה עליהם אל החלל הפתוח והמסוכן. ההרצאה עוסקת בדרך רצופת התקלות שבה למדנו להתמודד עם סביבת החלל, בהתפתחות חליפת החלל המודרנית ובדרכים שבהן נתמודד עם הסכנות בעתיד דרך סיפורים מרתקים על הליכות חלל של אסטרונאוטים.
  יואב לנדסמן הוא מהנדס מערכות בכיר ויועץ לצוותי התקשורת החינוכיים והחברתיים בחברת SpaceIL. יואב אחראי לעיצוב ותכנון החללית הישראלית הראשונה שתנחת על הירח. 
   
 • איך לשרוד מתקפת חייזרים- פרופ' יואב יאיר

  שתף: 
   
  הרצאה מקוונת בנושא חלל לתלמידי ז-ט 
   
  ההרצאה עוסקת באפשרות של קיום תרבויות מתקדמות בגלקסיה שלנו, בהסתברות למפגש עימן, ומה עלולות להיות התוצאות של מפגש כזה.
  פרופ' יואב יאיר הוא פיזיקאי וכיום דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה.
   
 • משימת ונוס: הרצאה מקוונת בעברית לתלמידי כיתות ז' - ט'

  שתף: 
   
  הלוויין ונוס שישוגר ביולי 2017, הוא לוויין חישה מרחוק שנועד לסייע למחקר וניטור של צמחייה, יעילות ההשקיה וזיהומים בימים ובאגמים על כדור הארץ. ההרצאה עוסקת בלוויינים ישראלים, הלוויין ונוס, מערכותיו ומשימותיו המרכזיות. להרחבה: לתכנית החינוכית בת שלושה מפגשים בנושא לווייני חישה ורחוק ולוויין ונוס
 • "יישוב החלל וחקר עתיד החלל" עם אלעד שגיא

  שתף: 

   

   

   
   
  במהלך ההרצאה, ננסה להבין אם באמת האדם יגיע למאדים או עד כמה אנחנו קרובים לנחיתה של האדם על כוכבי לכת אחרים, ואם זה בכלל חלק מעתיד חקר החלל; או שאולי עתיד חקר החלל הוא במשימות בלתי מאוישות, ובעצם לאנושות אין מה לחפש מחוץ לכדור הארץ?!
   
  ננסה להבין כיצד התחיל חקר החלל, ומה היו הישגיו העיקרים במהלך שנות המרוץ לחלל; נמפה את ההישגים והשינויים שחלו בתכניות חקר החלל בסוף המאה הקודמת וננסה למפות את המגמות העיקריות שמובילות את חקר החלל הנוכחי.
   
  אלעד שגיא הוא מהנדס חלל.
 • "תוכנית החלל הישראלית" עם פרופ' יצחק בן ישראל

  שתף: 

  לכבוד שבוע החלל הישראלי 2016, פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, מספר בשיעור מקוון לתלמידי חטיבות הביניים על תעשיית החלל הישראלית: עבר, חידושים בהווה, והעתיד.

 • אילן, אילן, במה אברכך?

  שתף: 

  במלאת 13 שנים לאסון התרסקות המעבורת קולומביה, הגב' רונה רמון תדבר על חשיבות העיסוק בחלל, טכנולוגיה ותעופה, ומורשתו של אילן רמון. ההרצאה מיועדת לכיתות ד' - ו' והתקיימה במסגרת שבוע החלל הישראלי 2016.

 • אתלט: כלי הרכב הרובוטי על הירח

  שתף: 

  מה מקבלים כשמשלבים בין בית נייד לרובוט? קבלו את "אתלט": רובוט ארצי החוקר את פני הקרקע, בעל שש רגליים. בנאס"א מתכננים לשלוח אותו לירח. סקרנים לדעת למה? הקליקו על הסרטון.

 • אור השמש

  שתף: 

  עצרתם פעם להתבונן בשקיעה? תהיתם מדוע יש כל כך הרבה צבעים בעת השקיעה כשבשאר היום השמים כחולים? הכל קשור לאור.

 • מצפה הכוכבים, ארסיבו

  שתף: 

  מצפה הכוכבים הענק "ארסיבו" שלח מסר לכוכבים מרוחקים. אם חייזרים בעלי תבונה יקבלו את המסר ויענו, כמה זמן יחלוף עד שנקבל תשובה? צפו בפרק נוסף בסדרת העולם שלנו.

 • העולם שלנו- הדור הבא של כלי הרכב על הירח

  שתף: 

  נאס"א מתכננת לחזור לירח וכדאי לכם להציץ בדור הבא של רכבי החלל שהיא מפתחת. אלא כלי רכב שיוכלו להרחיק מאות ק"מ מהחללית ובאופן מעניין, חליפות החלל של האסטרונאוטים, יישארו מחוצה להם.

 • העולם שלנו- החול שמגן על האסטרנאוטים

  שתף: 

  במה משתמשים כדי להגן על האסטרונאוטים מפני הקור (מינוס 157 מעלות) והחום (1,650 מעלות) הקיצוניים בדרכם? ובכן... חול! למה דווקא חול? צפו בפרק נוסף של העולם שלנו.

 • העולם שלנו- היחסים בין השמש לכדור הארץ

  שתף: 

  מזג האוויר בחלל משפיע עליכם יותר ממה שאתם חושבים. כשהשמש "מתעטשת" לעבר כדור הארץ, מה בדיוק מגן עלינו? בפרק נוסף בסדרת העולם שלנו תקבלו הצצה לכוכב הכי זוהר בשכונה: השמש!

 • הנחתת פיניקס על מאדים

  שתף: 

  כיצד מחפשים עדויות לחיים על פני מאדים וכיצד הנחתת פיניקס הוכיחה לראשונה שיש קרח על פני השטח? פרק נוסף בסדרת העולם שלנו.

 • מטאוריטים וכוכבי שביט

  שתף: 

  היכן ניתן למצוא מטאוריטים שמגיעים לכדור הארץ מהחלל ואיזה סיפור הם וכוכבי שביט מספרים על ההיסטוריה הרחוקה של כדור הארץ ומערכת השמש?

 • זיהום אור

  שתף: 

  לפני מאה שנה, לו הייתם מרימים את המבט כמעט מכל מקום בכדור הארץ, הייתם רואים שמיים זרועים כוכבים אינספור. אך היום, בגלל זיהום האור, השמיים שחורים למדי. אבל אל דאגה- לדנה ומודד יש כמה רעיונות.

 • כוכבי שביט

  שתף: 

  מדענים משערים כי שביטים שפגעו בכדור הארץ הביאו לעולם את המים שמהם נוצרו האוקיינוסים וגם שטמונים בהם החומרים שמהם החלו להתפתח החיים. רוצים לדעת עוד על שביטים, החללית רוזטה ו"מערכת המודד"?

 • משלחת לוויין הסטריאו של נאס"א

  שתף: 

  כדי ללמוד על השמש העצומה שלנו באמצעות לוויינים, נאס"א משתמשת בשיטה מיוחדת. משלחת לוויין הסטריאו מאפשרת לראות התפרצויות סולריות שמשפיעות על כדור הארץ.

 • הלוויין ג'ייסון 2

  שתף: 

  איך מודדים את השינויים שקורים בכדור הארץ, כמו את גובה האוקיינוסים? הכירו את ג'ייסון 2. איך הוא עושה זאת?

 • השמיכה האישית של טלסקופ האבל

  שתף: 

  ממש כמו שאנחנו מתלבשים כדי להגן על עצמינו מפני שינויים בחום ובקור, כך גם שמיכה תרמית מיוחדת מכסה את טלסקופ החלל האבל.

 • החזרה לירח

  שתף: 

  האסטרונאוטים הראשונים שהגיעו לירח ביולי 1969 שהו בו זמן קצר מאוד. אך אם אי פעם נרצה לחזור לירח ולהאריך את שהותנו בו, כפי שנאס"א מתכננת לעשות, נצטרך להתמודד עם לא מעט אתגרים.

 • פלוטו- כוכב הלכת הננסי הראשון שלנו

  שתף: 

  אסטרונומים לפני 80 שנה האמינו שגודלו של פלוטו הוא ככדור הארץ. מאז הוא "הורד בדרגה" ואינו נחשב עוד כוכב לכת, אך זאת לא רק בשל גודלו הקטן. מדוע פלוטו אינו כוכב לכת ומה תגלה לנו עוד חללית הניו-הורייזונס?

 • הלו, יש מישהו שם בחוץ?

  שתף: 

  מדענים חוקרים את החלל כבר שנים רבות כדי לדעת האם יש חיים בכוכבים אחרים. הסרטון שיצרנו בשיתוף פעולה עם ערוץ הילדים יסביר לכם על חיפוש חיים בחלל.