כוכבים בחוץ

 • המכונית המהירה ביותר במערכת השמש

  המכונית המהירה ביותר במערכת השמש
  שתף: 
  אילון מאסק, מייסד ספייס-אקס, חשף את תמונות המכונית שהוא מתכוון לשגר לחלל והלאה, אל מאדים
   
  בחודש הבא מתוכנן שיגור הבכורה של הטיל החזק ביותר שנבנה על ידי חברת ספייס אקס, פאלקון כבד (Falcon Heavy). הטיל העצום מורכב למעשה משלושה משגרי פאלקון 9, ועליהם עוד מורכב שלב שני. לטיל החדש 27 מנועים הפועלים יחדיו ומסוגלים לשגר אל החלל מטענים גדולים וכבדים.
   
  לא מכבר צייץ אילון מאסק בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מתכוון לשגר לחלל את מכוניתו האישית, דגם ספורט מסוג רודסטר של טסלה, חברת המכוניות שבבעלותו. רבים חשבו שהוא מתלוצץ – עד סוף השבוע האחרון, כשמאסק שחרר תמונות של מכוניתו מותקנת על מתאם למשגר הלוויינים. 
   
  מובן שאין למכונית ערך מדעי כלשהו וזהו גימיק – אולם יש לזכור כי גם אם איש אינו מוכן לסכן חללית או לוויין אמתיים בטיסת הבכורה של המשגר, בכל מקרה עליו לשאת משקל כלשהו כדי לבחון אותו כהלכה. 
   
  המכונית טסלה רודסטר מוכנה לשיגור
   

  המכונית של מאסק בדרך למאדים

   
  לא זו בלבד שמאסק מתכוון ברצינות לשגר את המכונית לחלל – כאמור, הוא מכוון אותה למסלול סביב מאדים – שם היא צפויה להישאר לפחות במשך מיליארד השנים הקרובות!
   
  לאחר השיגור לחלל ינחתו שני מאיצי הטיל (שני הטילים בצדדים, שכל אחד מהם כבר ביצע בעבר טיסת חלל מוצלחת) באתר ספייס-אקס במרכז החלל קנדי, והשלב המרכזי ימשיך לטפס אל החלל – ויחזור לנחיתה על ספינה רובוטית שתמתין בלב ים. צמד המאיצים יחזור וינחת באותו זמן, לראשונה, במעין ריקוד מתואם.
   
  ואם כבר לשלוח מכונית אדומה לפלנטה האדומה – מה טוב יותר מלהשמיע במערכת המוזיקה של המכונית את שירו הנצחי של דיוויד בואי – ספייס אודיטי ("גראונד קונטרול טו מייג'ור טום")? זה בדיוק מה שמתכוון אילון מאסק לעשות. זה לא שיהיו שם מאזינים או אפילו אוויר שישא את גלי קול ההקלטה של בואי, אבל זה בהחלט מצית את הדמיון.
   
   
  המכונית טסלה רודסטר מוכנה לשיגור
   
  פורסם על ידי טל ענבר: 25.12.17
   
 • רשת טלסקופים לצפיה אונליין בחינם

  רשת טלסקופים לצפיה אונליין בחינם
  שתף: 
  שירות הטלסקופים המקוון של סלוּ (Slooh) פתח לאחרונה את השימוש בו ללא תשלום. הממשק שמקרב אתכם לחלל החיצון הוא ידידותי למשתמש, כולל שידורים חיים מיוחדים, ומהווה קהילה של צופים ביקום, בין אם הם אסטרונומים חובבים ומקצוענים ובין אם הם רק מחפשים השראה בעולמות רחוקים. 
   
  שירות Slooh החל את דרכו לפני 14 שנה והוא מאפשר צפיה משבעה טלסקופים רבי עוצמה הממוקמים בצ'ילה ובאיים הקנריים. עד לאחרונה הוא היה פתוח רק למשתמשים משלמים שיכלו לצפות ב- 500 אובייקטים פופולאריים בשמיים, לצלמם, לשלוט באזורי הצפיה, ולהשתתף בקהילה ובאירועי צפיה מיוחדים. כעת נפתח לציבור גם מסלול חינמי המאפשר לצפות באירועי צפיה מיוחדים ואף לצלם מה שאתם רואים.  
   
   
  פורסם: 20.12.17
 • מיקרו-מטאוריטים: מבט קרוב באבק כוכבים מרהיב

  מיקרו-מטאוריטים: מבט קרוב באבק כוכבים מרהיב
  וולקוביט (Volchovite), סוג של זכוכית וולקאנית
  שתף: 
  הם עשו את דרכם לכדור הארץ לאחר מסע בחלל שנמשך תקופה ומרחק בלתי נתפסים. הם שרדו את הכניסה לאטמוספרה שלנו ולא נשרפו כמטאורים, אך הם עדיין זעירים מכדי שנבחין בהם כי גודלם נע בדרך כלל בין 0.2 ל- 0.4 מילימטרים. למעשה, סביר להניח שלא הייתם שמים לב אליהם גם אם הם היו מונחים מתחת לאפכם. אך המיקרו-מטאוריטים הם "השלג של מערכת השמש", וכמו פתיתי שלג הם יפהפים ואין שניים ביקום כולו הזהים זה לזה. 
   
  מדי יום 60 טון של אבק אסטרואידים, שביטים וגרמי שמים אחרים נכנס לכדור הארץ ומתפזר על האדמה. הגרגירים הזעירים האלה נאספים ונחקרים על ידי מדענים מאז שנות השישים. הם אמנם פזורים ברחבי כדור הארץ אך נוח יותר לאתר אותם באזורים לא מיושבים, כמו הקרח האנטרקטי, מדבריות נטושים ועומק הים. 
   
  ספר תצלומים חדש, In Search of Stardust, מנציח את יופיים של כמה מהאורחים החוצניים הללו. בספר זה, הצלם ג'ון לארסן (Jon Larsen), שהוא בעצם גם גיטריסט ג'ז נורבגי ותיק, לוכד טקסטורות, דפוסים וגוונים שלא מהעולם הזה, באופן מילולי. בפרויקט המיוחד הזה, לארסן ועמיתיו לא אספו את רוב אבק הכוכבים שלהם מאזורים מרוחקים ובלתי מיושבים, אלא דווקא ממרזבים ומגגות בערים כמו פריז ואוסלו. הספר מספק גם סקירה לגבי זיהוי וקטלוג של מיקרו-מטאוריטים, יחד עם הסבר כיצד מדענים יודעים לזהות שמדובר באורחים מהחלל החיצון ולא גרגרים שהם תושבים ותיקים בכדור הארץ. כל אבן קטנה מספרת סיפור גדול, סיפור על החומרים שמהם בנויה מערכת השמש.
   
  חלק מאותם מיקרו-מטאוריטים נכנסים לאטמוספרה של כדור הארץ במהירות שהיא פי 50 ממהירות קליע אקדח, והם חשופים לחום ולחץ שמחליקים ומעגלים את צורתם. המבנה הפנימי של חלק מהמיקרו-מטאוריטים, צולם באמצעות מיקרוסקופ אלקטרונים. את התצורות היפות שניתן לראות בתמונות חוקרים מדענים כדי לשער מה מקור המטאוריט וכיצד הוא נוצר. 
   
   
  לעמוד הפייסבוק של "פרויקט סטארדסט"
  לתמונות נוספות וראיון עם לארסן, ראו באתר תקשורת המדע המעולה, Sciencefriday
   
   
  סדרה של מיקרו-מטאוריטים מסוג "גבישים סמויים" (Cryptocrystalline)
   
   
   
  מיקרו-מטאוריט עם שוליים גופריתיים סביב גבעה מתכתית
   
   
   
  מיקרו-מטאוריט עם שני ראשי מתכת: ברזל וגופרית מימין ונחושת משמאל
   
   
   
  באמצעות מיקרוסקופ אלקטרונים ניתן לזהות את הדפוסים הייחודיים המסייעים בקטלוג המיקרו-מטאוריטים
   
   
   
  הטקסטורות שנגלות תחת המיקרוסקופ הן תוצר של ריאקציה בין הברזל שבאבן ובין החמצן באטמוספרה בכניסה לכדוה"א
   
   
   
  מיקרו-מטאורידט מסוג Turtleback, מילולית: גב-צב. ליבת הגב-צב עשויה ברזל או נחושת
   
   
   
  מיקרו-מטאוריט עם ליבת נחושת וברזל
   
   
   
  גודלה של האבן החוצנית הזו הוא רבע מילימטר בלבד, והיא אותרה במחוז אקרסהוס, שבנורבגיה
   
   
   
  מיקרו-מטאוריטי זכוכית שאספו בקוואם שבנורבגיה
   
   
   
  הכניסה לאטמוספרה מעצבת את המיקרו-מטאוריטים בשל הלחץ והחום הרב
   
   
   
  וולקוביט (Volchovite), סוג של זכוכית וולקאנית
   
   
   
  אוליבין מפוספס. יצירת אמנות חללית זעירה ומרהיבה
   
   
  פורסם: 12.12.2017
 • צפו: האטמוספרה גורמת לכדור הארץ להיראות כיצור נושם

  צפו: האטמוספרה גורמת לכדור הארץ להיראות כיצור נושם
  שתף: 
  עיניהם של חוקרי מערכת השמש נשואות בדרך כלל החוצה, אל כוכבי הלכת וירחיהם היפהפים. אבל יש כוכב לכת אחד שהיופי המגוון והצבעוני שלו שם את כולם מאחור, עם הקרקע ואוקיינוסים המשתנים תדיר, והוא מתחת לאף שלנו: כדור הארץ. החלק הכי דינמי בכוכב הלכת הכחול, החום והירוק שלנו, הוא כמובן כל מה שזז ומשתנה מעל: האטמוספרה החמקמקה
   
  סטודיו ההדמיה המדעית של נאס"א (SVS- Scientific Visualization Studio) שחרר לאחרונה סרטון של כדור הארץ כפי שמעולם לא ראיתם אותו. מדובר בוידאו בזמן מואץ (טיימלאפס) הלוכד שבעה ימים בשנת 2005, כשטייפון חזק התפתח מחוץ לחופי סין. ההדמיה מבוססת על נתוני אמת מלוויינים וחישובי מחשבי-על, וגורמת לכדור הארץ להיראות כמו יצור חי ונושם. 
   
   
   
   

  ועוד כמה מבטים מקוריים ויפהפיים על כדור הארץ מהחלל:

   
 • עושים כבוד לחתולת החלל

  עושים כבוד לחתולת החלל
  שתף: 
   
  פליסט, החתולה היחידה שטסה לחלל החיצון, תזכה להנצחה בדמות פסל ברונזה בלב פריז, לאחר שאלף מאה גולשים מכל העולם התגייסו למטרה. 
   
  ב- 18 באוקטובר 1963 שוגר הטיל הצרפתי ורוניק AG1 ועליו אסטרונאוטית לא שגרתית: החתולה הראשונה (והאחרונה בינתיים) שטסה לחלל. פליסט אינה רק חתולת רחוב שנבחרה מתוך 14 חתולים שעברו סדרת מבחנים מאתגרים וטסה לחלל, אלא שהיא גם חזרה משם בחיים, לאחר 13 דקות מרגע ההמראה. פליסט המריאה לגובה של 156 קילומטרים מעל כדור הארץ ואף שהתה מספר דקות במצב של חוסר משקל. 
   
  פוסטר חתום של החתולה פליסט | קרדיט: סוכנות החלל הצרפתית, CNES

   

  תהילת עולם

   
  בעלי חיים בחלל אינם תופעה יוצאת דופן. אבל הפעם, הסיפור יהיה שונה: מנהל קריאיטיב בריטי המתגורר בלונדון, מת'יו סרג' גאי, שנתקל לגמרי במקרה בסיפורה של פליסט החליט לחלץ את החתולה מהאנונימיות ולהכניס אותה להיכל התהילה. באוקטובר האחרון, 54 שנים אחרי השיגור, הוא פתח קמפיין מימון המונים, וגייס פסלת ידועת שם לעצב פסל מהודר. החודש הקמפיין שזכה להדים בכל רחבי העולם, הצליח לגייס קרוב ל-60 אלף דולרים בתוך זמן קצר, בזכות גולשים ממדינות שונות שתרמו למטרה.  
   
  הסכום ישמש ליצירת פסל ברונזה מרשים שיוצב בפריז על פי התכנון בתחילת 2018. כך תזכה סוף סוף תזכה חתולת החלל למקום של כבוד בהיסטוריית חקר החלל, ותסמל את מערכת היחסים המיוחדת בין בני האדם לחיות הסקרניות ביותר ביקום.
   
  צפו בסרטון הקמפיין, המשלב תמונות מהארכיון עם הסיפור ההיסטורי של פליסט:
 • מערכת השמש כפי שמעולם לא חוויתם אותה

  מערכת השמש כפי שמעולם לא חוויתם אותה
  מערכת השמש לא בקנה מידה אמיתי
  שתף: 
  מה אם היינו אומרים לכם שכל המודלים של מערכת השמש שראיתם עד היום אינם נכונים? גם אם הירח היה בגודל של פיקסל אחד בודד, אין מסך מחשב בעולם שיכול היה להציג מודל של מערכת השמש כולה, בקנה מידה!
   
  לא מאמינים לנו? כנסו לאתר "אילו הירח היה פיקסל אחד" והתחילו מהשמש והתרחקו ממנה באמצעות גלילה של העכבר. כשהאצבע שלכם תתעייף תגיעו אולי לכוכב הלכת הקרוב ביותר אליה: כוכב חמה. 
  אבל זה עוד כלום- כדי לקבל המחשה אמיתית יותר, צפו בסרטון מדהים, שבו כמה חבר'ה החליטו יום אחד לבנות מודל בקנה מידה אמיתי של מערכת השמש:
   
   

   

  למרות גודלה העצום של השמש, הסרטון הזה ממחיש עד כמה היא רק "ראש סיכה" במרחבים האדירים בהם היא שולטת.

   

  פורסם: 19.11.2017

   

 • מסיבת כוכבי לכת חוץ שמשיים

  מסיבת כוכבי לכת חוץ שמשיים
  פוסטר של כוכב הלכת HD 40307g, סופר-ארץ עם כוח משיכה חזק ביותר
  שתף: 
   
  במשך מאות שנים הקהילה המדעית שיערה שהם קיימים: כוכבי לכת, ממש כמו כדור הארץ, מאדים או צדק, אבל לא כאן בשכונת מערכת השמש, אלא אי שם מחוצה לה. לא ייתכן הרי שהיקום מלא בכל כך הרבה כוכבים ללא מיליארדי כוכבי לכת שיסתובבו סביב חלקם לפחות. 
   
  קשה להאמין, אבל העולם הפלנטרי הראשון שהתגלה מחוץ למערכת השמש, קיומו אושר לפני 25 שנה. עד אז: כלום, גורנישט, רק השערות. אז אתם יכולים לדמיין את ההתרגשות כאשר תוך זמן קצר יחסית מאז, ובעיקר בשנות האלפיים, התגלו אלפי עולמות נוספים. נכון להיום, לפי ארכיב כוכבי הלכת החוץ שמשיים של נאס"א, אנחנו יודעים בוודאות על קיומם של 3,550 כוכבי לכת, 589 מערכות שמש עם כוכבי לכת מרובים ויש עוד 4,496 מועמדים שממתינים לווידוא סופי. 
   
  חלק מכוכבי הלכת שהתגלו מוזרים למדי אבל אין ספק שהגביע הקדוש הוא למצוא כוכב לכת שיכול לקיים חיים, כפי שאנחנו מכירים אותם. אז לרגל פרסום גילויו של תאום כדור הארץ השני היום, רביעי 15.11.17, החלטנו כאן במדור כוכבים בחוץ לחגוג את המאורע עם שני קטעים.
   

  האחד מספר את ההיסטוריה של גילוי כוכבי הלכת החוץ שמשיים וקצת על הטכניקות שבהן משתמשים לצורך כך. הוא עשה זאת באמצעות לא פחות מאקפלה של מחרוזת שירים מהסרט אלדין (זהירות: זה הולך להיות גיקי להפליא אך מהנה ומצחיק לא פחות):

   

   
   
  ועכשיו להפתעה השניה: תחגרו חגורות כי ההדמיה שלפניכם לוקחת אתכם לביקור אינטראקטיבי בתלת ממד וב- 360 מעלות של שישה מכוכבי הלכת המוזרים והמרתקים ביותר שהתגלו. בחלק מהביקורים תרחפו ממרחק בטוח מכוכבי הלכת ובחלק תרחפו קרוב לפני השטח.
   
   
   
   
  ואם זה רק פתח לכם את התיאבון ואתם עדיין לא מכירים את הפוסטרים הנפלאים שנאס"א הוציאה, אז הם ניתנים להורדה כאן. מדובר באוסף של פוסטרים באיכות גבוהה המדמים נוכחות אנושית בפלנטות שונות, במערכת השמש ומחוצה לה. 
   
  כוכב הלכת החוץ שמשי, kepler186f. "היכן שהדשא של השכן אדום יותר" | Courtesy NASA/JPL-Caltech
   
   
  כוכב הלכת PSO J318.5-22, "היכן שחיי הלילה לא נגמרים לעולם" | Courtesy NASA/JPL-Caltech
   
   
  כוכב הלכת kepler16b, "היכן שהצל שלך תמיד בחברה טובה"
   
   
   
  פורסם: 15.11.17
 • גוגל ונאס"א השיקו אפליקציה לשיטוט על פני השטח של מאדים

  גוגל ונאס"א השיקו אפליקציה לשיטוט על פני השטח של מאדים
  שתף: 
  אם תהיתם אי פעם איך זה לשוטט על פני השטח של מאדים, עכשיו יש לכם הזדמנות לעשות את זה ב- 360 מעלות. חברת גוגל, בשיתוף עם סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א), יצרו את Access Mars- חוויית מציאות וירטואלית, שמאפשרת לכם סקירה אינטראקטיבית של נופי מאדים, המבוססים על תמונות ממשיות. 
   
  מאז שנחתה על מאדים ב-6 באוגוסט 2012, קיוריוסיטי לא הפסיקה לצלם את שטחי מאדים בפירוט רב. מדענים ממעבדת JPL של נאס"א עושים שימוש בתמונות אלה כדי לבנות מודל תלת ממדי של מאדים, מה שמשמש אותם בתכנון משימות עתידיות. בינתיים, גם אתם יכולים לראות מה שהם רואים באמצעות Access Mars: לסייר באתרי נחיתה של משימות של רכבי חלל שונים ואף לקבל הדרכה קולית. 
   
  גבעות מוריי (Murray Butes): אחד האתרים בהם ניתן לשוטט | צילום: NASA/JPL-Caltech/MSSS
   
  הניווט באמצעות המפה האינטראקטיבית, מתבצע על פני שטח שתצלומיהם מתעדכנים מעת לעת. האיכות אינה אחידה. נאס"א ממשיכה לרענן את מודל פני השטח עם נתונים חדשים ולכן מה שאתם רואים בפועל, מעודכן לשבועות ואף לימים האחרונים.
   
  חשבו על כך: החלקים הצבעוניים ברזולוציה גבוהה (בעיקר בשטח הקרוב לאזור הנחיתה) בהם אתם מתבוננים- הם כוכב לכת אחר! זו לא הדמיה, אילוסטרציה או עיבוד ממוחשב לסרט האיש ממאדים. היכן שאתם רואים גבעה משתפלת, זה בדיוק האופן שבה היא משתפלת במאדים; האבנים הקטנות שלרגליכם נראים אולי כמו עפר ממדבר הנגב, אבל הם מונחים במרחק של 225 מיליון קילומטרים מכם (בממוצע לשנה). 
   
   
  נופי מאדים: שיטוט וירטואלי בעולם אחר | צילום: NASA/JPL-Caltech/MSSS
   
   
   
  פורסם: 24.10.2017
   
 • ספינר בחלל: האם הוא יסתובב לעד?

  ספינר בחלל: האם הוא יסתובב לעד?
  שתף: 

  כמה זמן ייקח לספינר להסתובב בתחנת החלל הבינלאומית? תאמינו או לא, נאס"א שיגרה לשם ספינר אחד והאסטרונאוטים השתעשעו איתו קצת:

   

   
  זה עדיין לא עונה על השאלה, אבל התשובה די פשוטה: "ספינר בתחנת החלל הבינלאומית עדיין מתחכך באוויר שבתחנה, אשר מאט את סיבובו בהדרגה". מסביר דובר נאס"א דן האוט לאתר Mashable. למען האמת, אין כל כך הרבה הבדל בין סיבובו של ספינר בתחנת החלל הבינלאומית לבין סיבובו כאן, בכדור הארץ. 
   
  אבל מה אם אסטרונאוט יצא להליכת חלל ויסובב את הספינר שם? גם אז הספינר לא יסתובב לעד. חיכוך חומרי הספינר עצמם עם המסב הפנימי, שמאפשר לו להסתובב על צירו, גורם להאטה ובסופו של דבר לעצירה. 
   
  רק אם האסטרונאוט יסובב את כל הספינר כגוף אחד בוואקום ויניח לו לרחף בחלל, הוא יסתובב לנצח. וכן, זה תלוי מה אתם מתכוונים ב"נצח". החישובים מנבאים סיבוב של כמה מיליארדי שנים, כך שלפני שהוא יספיק לעצור הספינר ייבלע בשמש שלנו, כשזו תהפוך לענק אדום ותמות סופית. 
   
 • סיור פלנטות וניווט ירחים: גוגל מפות מחשבים מסלול מחדש

  סיור פלנטות וניווט ירחים: גוגל מפות מחשבים מסלול מחדש
  ירחו של צדק, איו, עם סימוני אתרים של גוגל מפות | צילום מסך: Google Maps
  שתף: 
  קבעתם טיול משפחות בקניון המרהיב "ואליס מארינריס" במאדים ואתם לא סגורים איך להגיע? בהנחה שיש לכם טרמפ על החללית הבאה למאדים, תנו למפות גוגל (Google Maps) לעזור לכם בדרככם. אחרי גוגל-ארץ, וסיור בתחנת החלל הבינלאומית באמצעות גוגל סטריט וויו, גוגל הוסיפה כמה גרמי שמים שבאתריהם תוכלו לסייר: כוכבי לכת וכמה מהירחים המעניינים ביותר במערכת השמש. 
   
  טיסה וירטואלית קצרה ואתם יכולים להגיע לא רק לירח שלנו, אלא גם לפני השטח של כוכבי הלכת הננסיים פלוטו, וקרס, ואף כוכבי הלכת חמה, נוגה ומאדים. מצטרפים גם כמה מירחי שבתאי החשובים - דיון, אנקלאודוס, יאפטוס, מימאס, ריאה וטיטאן - וירחי צדק - אירופה, גנימד, ואיו. 
   
  סיורים וירטואלים ואף אינטראקטיביים תופסים תאוצה בשנים האחרונות, בזכות גלם הצילומים האיכותי ההולך ומתרבה של מערכת השמש שלנו. המפות החדשות של גוגל התאפשרו הודות לדימויים של משימות של סוכנויות החלל האמריקאית (נאס"א) והאירופית (ESA). רק התמונות ששלחה החללית קאסיני הן אוצר בלום שמאפשר גילוי עולמות ברזולוציה חסרת תקדים. 
   

  ריכזנו בשבילכם עוד כמה סיורים מרשימים בחלל:

   
  הליכת חלל- עשו זאת בעצמכם: וידאו אינטראקטיבי יפהפה שבאמצעותו תוכלו לרחף ב- 360 מעלות ממש מחוץ לתחנת החלל הבינלאומית. להסברים ופרטים נוספים>>
   
  מסע בתלת ממד אל ליבו הקפוא של פלוטו: נאס"א שחררה סרטון מרשים המשחזר את המעבר הקרוב של החללית ניו הוריזונס ליד כוכב הלכת הננסי פלוטו. ואם זה לא מספיק, באפליקציית הניו-יורק טיימס תוכלו לשוטט שם בתלת ממד. להסברים ופרטים נוספים>>
   
  שוטטו עם גוגל סטריט וויו בתחנת החלל הבינלאומית: שיטוט במסדרונותיה באמצעות האפליקציה המוכרת של גוגל. להסברים ופרטים נוספים>>
   
  סיור וירטואלי על פני השטח של וסטה: וסטה, הוא לא בדיוק החומר שממנו עשויים סרטים הוליוודיים ששולחים את גיבוריהם לעולמות אחרים. ועדיין, הוא הגוף השני בגודלו בחגורת האסטרואידים. שווה להציץ. להסברים ופרטים נוספים>>
   
  נופי מאדים כפי שמעולם לא ראיתם אותם: מכתשים מרהיבים, קמטי הרים, עמקים יפהפים עם אדוות חול על פני דיונות רכות. קבלו טיסה מרהיבה מעל פני השטח של כוכב הלכת מאדים. להסברים ופרטים נוספים>>
   
   
  אולימפוס מונס. האם בקרוב נזכה גם לסיור וירטואלי על ההר הגבוה ביותר במאדים ובמערכת השמש כולה? | צילום: ESA/DLR/FU Berlin/J. Cowar
   
   
  פורסם: 17.10.17
   
 • הליכת חלל: עכשיו גם אתם יכולים

  הליכת חלל: עכשיו גם אתם יכולים
  כדור הארץ מתחנת החלל הבינלאומית | צילום: NASA/Scott Kelly
  שתף: 
  לא, אל תקומו מהכיסא שלכם: בפעם הראשונה מזה אי פעם תוכלו לעופף לכם בהליכת חלל, ולהביט סביב ב- 360 מעלות, באמצעות וידאו שיצרו אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית
   
  הסתובבו אל כדור הארץ כדי להשתאות מיופיו (השתדלו לא לקבל סחרחורת) או לכיוון תחנת החלל. הסרטון נוצר על ידי הקוסמונאוטים סרגיי רייאזנסקי (Ryazansky) ופיודור יורצ'יכין (Yurchikhin) והוא מתעד משימה אמיתית של השניים בעת שיגור ננו-לוויינים למסלול סביב כדור הארץ. 
   
  אל תפספסו את הסוף, שבו הסרטון מואץ ואתם יכולים לראות את כדור הארץ במלואו, מערכת גיאולוגית משתנה מרחפת לה בחלל. 
   
   
   
  פורסם: 9.10.17
 • שבתאי שומט לסתות: תמונות פרידה מהחללית קאסיני

  שבתאי שומט לסתות: תמונות פרידה מהחללית קאסיני
  טבעות שבתאי בפילטר ספקטראלי כחול, ירוק ואדום, כפי שצולמו ע"י קאסיני ב-4 במאי, 2005 | צילום: NASA
  שתף: 
   
  כתבנו רבות על החללית קאסיני וגילוייה המסעירים במהלך אחת המשימות הכי מעוררות השראה בחקר מערכת השמש. התמונות הגולמיות של שבתאי שקאסיני שלחה חזרה לכדור הארץ יכולות למלא אלבום עצום ממדים. ובכל זאת, בחרנו כאן כמה מצילומים היפים ביותר לטעמינו. 
   
  טבעות שבתאי הופכות אותו לאחד מכוכבי הלכת היפים ביותר במערכת השמש שלנו | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  טבעות והקוטב הדרומי של שבתאי בכחול שליו, שאולי היה הולם את אורנוס או נפטון. צולם ע"י קאסיני ב-2005 | צילום: NASA
   
   
   
  המערבולת האדירה בכותב הצפוני של שבתאי, כפי שצולמה ממרחק של אלפיים ק"מ | צילום: NASA/JPL-Caltech/SSI
   
   
   
  הירח הגדול של שבתאי, טיטאן, כפי שצולם ב-6 במאי 2012 ממרחק 483 אלף ק"מ | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  פאן הוא אחד הירחים המוזרים ביותר בצורה של צלחת מעופפת. ייתכן כי הוא נוצר מחתיכות קרח שהיו חלק מהטבעות עצמן | צילום: NASA
   
   
  ירח הקרח, אנקלדוס, שקאסיני גילתה כי הוא מקיים תנאים שעשויים לאפשר חיים | צילום: NASA/JPL/Space Science Institute
   
   
  סערה עצומה באטמוספרה של שבתאי, המזכירה מעט את הסערות על צדק | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
  מבנה גלי בטבעות שבתאי | NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  לאורך 1,200 ק"מ משולי טבעת B של שבתאי- מבני קרח בגובה 2.5 ק"מ | צילום: NASA
   
   
  רוצים עוד תמונות מעלפות של שבתאי? קבלו כמה מהתמונות האחרונות שצילמה קאסיני!
  ואם כבר אנחנו בענייני טבעות, למה בעצם לכדור הארץ אין טבעות כמו של שבתאי?
   
   
   
  פורסם: 12.9.2017
   
 • קאסיני מקרבת אותנו עוד יותר לשבתאי והתוצאה- יפהפיה

  קאסיני מקרבת אותנו עוד יותר לשבתאי והתוצאה- יפהפיה
  המחשה כיצד ענני האטמוספרה של שבתאי עשויים להיראות מקרוב | איור: NASA/JPL-Caltech
  שתף: 
  במשך 13 שנים שבהם החללית קאסיני מקיפה את שבתאי, היא הספיקה לשלוח כבר מאות אלפי תמונות הכוללות את כוכב הלכת, ירחיו וכמובן, הטבעות המלכותיות שלו. בנובמבר אשתקד החלה החללית בסדרה של צלילות קרובות יותר, שזכו בנאס"א לשם "גראנד פינאלה", כל זאת, לקראת הצלילה האחרונה בהחלט, והאבדנית ללא ספק, אל תוך שבתאי עצמו. 
   
  לקראת הצלילה האחרונה אל שבתאי ב- 15 בספטמבר, קאסיני ממשיכה לשדר תמונות מרהיבות של כוכב הלכת היפה במערכת השמש. סדרת חמש הצלילות האחרונות, אותן החלה החללית לפני שבועיים, יספקו למדענים להתקרב לאטמוספרה של שבתאי באופן חסר תקדים, אטמוספרה שעשויה 75% מימן והשאר, בעיקר, הליום. 
   
   
  ענני שבתאי, מ-1.2 מיליון ק"מ, נראים כמריחות מברשת בגלל האינטראקציה עם גלי הנוזלים מתחת |NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
  טבעות שבתאי | צילום: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill
   
   
  ירחו של שבתאי, פרומיתאוס, תלוי בתוך טבעת F של שבתאי | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
  טבעות שבתאי
   
   
  ב-11 בספט' קאסיני תיעזר בכוח המשיכה של טיטן כדי לנתב עצמה אל תוך שבתאי | צילום טיטאן: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  פורסם: 27.8.17
 • צפו: ליקוי החמה הנדיר כפי שהוא נצפה מהחלל

  צפו: ליקוי החמה הנדיר כפי שהוא נצפה מהחלל
  צילו של הירח המוטל על כדור הארץ בעת ליקוי החמה ב- 21.8.2017 | צילום: NASA/NOAA
  שתף: 
  ליקוי החמה הנדיר שנצפה אתמול מארצות הברית הסעיר מיליונים שחוו לילה באמצע היום. אך איש לא יכול היה לראות כיצד המאורע נראה מהחלל. נאס"א השתמשה ב- EPIC, המצלמה הפוליכרומטית המצלמת את כדור הארץ מדי יום, כדי להראות כיצד זה נראה ממרחק של 1.5 קילומטרים מכדור הארץ.
   
  צפו בצילו של הירח חולף על פני ארה"ב מהחלל:
   
   
   
   
  וכאן תוכלו לראות כיצד תחנת החלל הבינלאומית נראית כשהיא חולפת על פני השמש בעת הליקוי:
   
   
  פורסם: 22.8.2017
 • הציוץ שלכם יכול לחצות את גבולות מערכת השמש עם חללית וויאג'ר

  הציוץ שלכם יכול לחצות את גבולות מערכת השמש עם חללית וויאג'ר
  חללית וויאג'ר: מסע ארוך אל תוך הריק | הדמיה: NASA-JPL-Caltech
  שתף: 
   
  לרגל 40 שנה לשיגור חלליות הוויאג'ר, נאס"א מזמינה את כולם (כן, גם אתכם) לתחרות שמסגרתה ניתן לשלוח מסר לחלליות הרחוקות ביותר בתבל. אתם מוזמנים לחבר מסר של עד 60 תווים באנגלית תחת ההאשטאג  MessageToVoyager# (בטוויטר, אינסטגרם, פייסבוק, גוגל פלוס או טאמבלר), ולהעלות אותו עד ל-15.8.17. סוכנות החלל האמריקאית תבחר את המסרים שיגיעו לגמר ותאפשר לכלל הציבור להצביע ולבחור. ב-5.9, תאריך השיגור של וויאג'ר 1, המסר הנבחר יישלח אליה, ויגיע אליה ביום למחרת.
   
   
  וויאג'ר 1 ו-2 הן חלליות בלתי מאוישות שמטרתן המקורית היתה לצלם את כוכבי הלכת צדק ושבתאי ואת ירחיהם. החלליות המשיכו לעבר גבולותיה החיצוניים של מערכת השמש, וכיום וויאג'ר 1 היא האובייקט מעשי ידי אדם שהגיע הכי רחוק ביקום, וככל הנראה חצה את מערכת השמש שלנו וממוקם כ-21 מיליארד ק"מ מאיתנו. ניתן לעקוב אחר המרחק של וויאג'ר מכדור הארץ כאן
   
  ההשראה לתחרות היא תקליט הזהב הנישא על גבי שתי החלליות. זהו פרויקט שיזם קרל סייגן והוא כולל ברכות שלום ב-55 שפות, קולות טבע, נגינת פסנתר של גלן גולד ועוד- הקלטות שנועדו לשמש מעין "מדריך לכדור הארץ והאנושות" במקרה בו חלליות וויאג'ר 1 ו-2 יפגשו חיים תבוניים. אגב, אם תהיתם איך נשמע תקליט הזהב, תוכלו להאזין לו, או אפילו לקנות עותק מהודר משל עצמכם.
   
  התקנת תקליט הזהב על חללית הוויאג'ר 1 | צילום: NASA
   
   

  המסע הארוך מכולם

   
  וויאג'ר 1 צפויה להמשיך לשדר נתונים עד שנת 2025 וויאג'ר 2 עד 2020. שתי החלליות ימשיכו במסע הארוך מכולם ועם תחילת המאה ה-25 הן צפויות להיכנס אל עננת אורט, בה ישייטו במשך 30 אלף שנה. למעשה לשתי החלליות צפוי הרבה מאוד ריק בדרך- טיסה במרחבים אדירים בלי שום כוכב באופק. רק בעוד 40 אלף שנה, וויאג'ר 1 תחלוף לראשונה במרחק 1.6 שנות אור ליד ננס אדום בשם גליזה 445. אז תנו כמה מילים טובות לדרך; הולך להיות בודד וקר. 
   
  הסיכוי שחוצנים תבוניים יפגשו את וויאג'ר 1 או 2 ויקשיבו לתקליט הזהב די קטנה. החלל הוא גדול, אתם יודעים. אבל ייתכן שהמסרים שאנחנו שולחים אליהם הם בעצם תזכורת עבורנו, לעולם הייחודי שבו אנו חיים, שמאפשר לנו להסתכל עליו מקצה מערכת השמש, לחשוב עליו גם ממרחבי הגלקסיה האדירים.  
   
   
  פורסם: 14.8.2017
 • מסע בתלת ממד אל ליבו הקפוא של פלוטו

  מסע בתלת ממד אל ליבו הקפוא של פלוטו
  שתף: 

  לרגל חגיגות השנתיים למעבר של חללית ניו הוריזונס (New Horizons) ליד כוכב הלכת הננסי פלוטו, נאס"א שחררה לאחרונה סרטון מרשים המשחזר את המעבר הזה ממרחק 12,550 קילומטרים מפני השטח.

   

   
  פורדם: 3.8.2017
   
  אם זה פתח לכם את התיאבון, אנחנו ממליצים לכם לבדוק את אפליקציית התלת ממד של הניו-יורק טיימס שמציעה לכם, בין השאר, טיסה בתלת ממד אל פלוטו. יופיו של פלוטו נגלה לכם מקרוב, תוך שאתם יכולים להסתובב ולהתבונן מסביב. הצטיידו במשקפי תלת-ממד לסמארטפון (כמו Google Cardboard) או בחרו באפשרות הדו-ממדית וצאו למסע.
   
   
  בגרסת היוטיוב, שבה תוכלו גם לשלוט בזווית הצילום באמצעות הזזת הסמאטרפון (או גרירת העכבר), זה נראה כך:
   
   
 • שוטטו עם גוגל סטריט וויו בתחנת החלל הבינלאומית

  שוטטו עם גוגל סטריט וויו בתחנת החלל הבינלאומית
  שתף: 
  הערב תוכלו לצפות בתחנת החלל הבינלאומית גם מבחוץ (בשמים) וגם מבפנים. 
   
  שיטוט במסדרונות תחנת החלל הבינלאומית שמור בדרך כלל לאסטרונאוטים המרחפים בה ב- 16 השנים האחרונות. אבל עכשיו זה משהו שגם אתם יכולים לעשות באמצעות התוספת של גוגל מהימים האחרונים לגוגל סטריט וויו (Google Street View) וגם לקרוא קצת על הפינות השונות, האוכל, הניסויים המדעיים וכו'. 
   
  זו הפעם הראשונה שהממשק של גוגל לרחובות העיר יוצא לחלל בכלל ולמסדרונות תחנת החלל בפרט. לשם כך גוגל שיתפה פעולה עם נאס"א ולפי האסטרונאוט שסייע בצילומים בפועל, תומא פסקה (Pesquet) מסוכנות החלל האירופית, היה זה אתגר לא פשוט ללכוד את המרחב המבולגן הזה בחוסר משקל. 
   
   
  חליפות חלל לפעילות מחוץ לתחנת החלל | צילום מסך מתוך גוגל סטריט וויו
   
   

  צפיה ב- ISS בשמים

   
  תחנת החלל הבינלאומית היא העצם המלאכותי הגדול ביותר הנמצא מעל פני האדמה. זו תחנת מחקר, לוויין מאויש המקיף את כדור הארץ, שרוחבה כמגרש פוטבול בערך (109 מטר). למי שבכל זאת רוצה לצפות בתחנת החלל הבינלאומית באמת, ולא דרך המסך- יש לכם הזדמנות לעשות זאת הערב בין 21:11 ל- 21:18 בדיוק. 
   
  שימו לכם תזכורת כי גם אם אתם בעיר, התנאים הערב יהיו אופטימליים. שאו עיניכם לאופק בכיוון דרום מערב. הנקודה הבהירה בשמים שתלויה שם היא כוכב צדק. ב- 21:11 תפציע נקודה נוספת ותטפס מעלה בכיפת השמים מעל ראשכם עד שהיא תיעלם באופק הנגדי, בצפון מזרח. הנקודה הזו, המרחפת בחלל בגובה 400 קילומטר, היא תחנת החלל הבינלאומית בכבודה ובעצמה, שנראית בשמים בגלל האור שהיא מחזירה אלינו מהשמש. בתוך הנקודה הזו חיים בני אדם! הם עובדים, ישנים והולכים לשירותים, רק בחלל. 
   
   
   
   
  מאחורי הקלעים של הפרויקט של גוגל סטריט וויו בתחנת החלל הבינלאומית:
   
 • התמונות המפתיעות של תכנית אפולו 11

  התמונות המפתיעות של תכנית אפולו 11
  שתף: 
   
  ארכיון התמונות של תכנית אפולו מכיל כמה צילומים מיוחדים שמספרים את הסיפור מאחורי אחת מהתכניות השאפתניות ביותר בהיסטוריה: שיגור אדם לירח והחזרתו בשלום. לרגל יום השנה לנחיתה על הירח, קבלו כמה תמונות פחות מוכרות:
  (קרדיט לכל התמונות: NASA Photo)
   
   
  ניל ארמסטרונג צועד לסולם החללית
  ימים לפני השיגור לירח, ניל ארמסטרונג, לבוש בחליפת החלל שלו, מתאמן בירידה וטיפוס חזרה מנחתת הירח. כאשר בוצעה הנחיתה בפועל, ארמסטרונג הנחית את רכב הנחיתה של אפולו 11 בעדינות כה רבה עד שבולמי הזעזועים ברגלי הכלי לא התכווצו, כפי שתוכנן. לכן, הצעד האחרון שעשה אל פני השטח, ברדתו מהסולם, היה די גדול – למעלה ממטר. צעד גדול לאנושות, צעד לא קטן לניל ארמסטרונג. קראו עוד עובדות מעניינות על הנחיתה על הירח כאן.
   
   
  סימולציה עם אופנוע חשמלי חללי
  אופנוע חשמלי בעת ניסוי בתוך מטוס מיוחד המדמה כבידה ירחית (שישית מזו של כדור הארץ). בסופו של דבר פותחה עבור האסטרונאוטים מכונית חשמלית, ששלושה מדגמיה הגיעו לירח – במבצעי אפולו 15, 6 ו – 17. אגב – מכוניות אלה הושארו על הירח. לכל המעוניין ימסרו נקודות הציון שלהם- המפתחות בפנים!
   
   
  מרגרט המילטון
  זו מרגרט המילטון, מנהלת הנדסת התכנה של משימת אפולו 11. מגדל הספרים שהיא עומדת לידה היא עמודי הקוד של תכנת המחשב של החללית. 
   
   
  סימולציה בהליכה על הצד
  לקראת השיגור לירח נבחנו כל מיני חליפות לחץ ונערכו סימולציות שאמורות לדמות הליכה על הירח. הסימולטור הזה נועד לגבדוק כיצד הגוף מגיב להליכה, קפיצה או ריצה בתנאים אלה. 
   
   
  דימוי אמן של נאס"א המדמה את שלב ההמראה מהירח
  דימוי אמן של נאס"א המדמה את שלב ההמראה מהירח
   
   
  טופס מכס ארה"ב
  צוות אפולו יצא את גבולות ארה"ב לירח ובאופן מילולי, אפשר לומר שהוא טס לחוץ-לארץ. כששלושת האסטרונאוטים חזרו, הם היו צריכים למלא טפסי מכס כמו כל אדם ששב מחול. זו לא בדיחה: בטופס לעיל מפורט המטען שהם חוזרים איתו, הכולל "אבני ירח, אבק ירח ושאר דגימות ירחיות". 
   
   
  ניל ארמסטרונג
  ניל ארמסטרונג ניצב ליד מדמה (סימולטור) של חללית הנחיתה של מבצע אפולו. באחת מטיסותיו בכלי זה, חווה אבדן שליטה על הכלי, ונטש אותו באמצעות כיסא מפלט בגובה נמוך. אירוע זה כמעט עלה לו בחייו.
   
   
  באז אולדרין נושא ציוד על הירח
  האסטרונאוט באז אולדרין נושא בשתי ידיו ניסויים שונים לקראת הצבתם על פני הירח. המשקל על הירח הוא שישית מאשר על פני כדור הארץ. כך כאבי גב לא צפויים בעקבות המשא. תרמיל הגב של אולדרין לא רק מספק לו חמצן לנשימה, אלא כולל גם מערכות קירור לחליפת החלל.
   
   
  מייקל קולינס
  האסטרונאוט מייקל קולינס, טייס תא הפיקוד של משימת אפולו 11, וחבר הצוות שלא נחת על הירח, באימונים בתוך סימולטור של חלליתו. הוא התאמן גם בהטסת החללית לבדו אל כדור הארץ, למקרה של תאונה או תקלה שתמנע מניל ארמסטרונג ובאז אולדרין לשוב לכדור הארץ.
   
   
   
  תא הפיקוד לאחר הנחיתה באוקיינוס
  תא הפיקוד של החללית אפולו 11 לאחר הנחיתה באוקיינוס. החללית נחתה במהופך, לכן ניפחו האסטרונאוטים שלושה בלוני אוויר שהפכו בחזרה את החללית. צוותי חילוץ ניפחו סירת הצלה, וסייעו לאסטרונאוטים לצאת החוצה מהחללית. הם לבושים ביגוד מבודד – מחשש שהביאו עמם מהירח חיידקים שונים.
   
   
  פורסם: 20.7.2017
   
   
 • בדרך לירח – עוצרים בקרקעית הים!

  בדרך לירח – עוצרים בקרקעית הים!
  אסטרונאוט נאס"א Kjell Lindgren גורר את האסטרונאוט האירופי Pedro Duque באמצעות מנשא לפינוי פצועים, שתוכנן עבור משימות ירח עתידיות | צילום:ESA
  שתף: 
  היום (16.7) לפני 48 שנה בדיוק שוגרה אפולו 11, החללית שנישאה על גבי הטיל סטורן 5 ונשאה שלושה אסטרונאוטים לירח. בשנים האחרונות, המירוץ לירח מתחמם מחדש וסוכנות החלל האירופית (ESA) החלה לקיים לאחרונה ניסויים בעומק הים, בהם בוחנים שיטות לחילוץ אסטרונאוטים פצועים – למשל מישהו ששבר רגל – על הירח. למה בים? תחושת הציפה החלקית (האנשים המתאמנים לובשים חליפות המדמות חליפות חלל ומשקולות שונות) נותנת תחושה של כבידה נמוכה יותר – הרי על הירח הכבידה היא שישית בלבד מזו של כדור הארץ.
   
  כאמור, מעבר לניסויים המעניינים כשלעצמם, אפשר ללמוד משהו "מאחורי הקלעים" – אירופה מכוונת לירח – בעתיד הלא מאוד רחוק. אמנם לא הוכרזה משימה מאוישת של אסטרונאוטיות ואסטרונאוטים מאירופה, אבל תחום זה מלהיב את הדמיון כבר כמה שנים, וההכנות השונות, שנערכות כיום, יסייעו לאירופים בדרכם לשכננו הקרוב. 
   
  אז קדימה – נשימה ארוכה... וצוללים אל הירח!
   
   
  אסטרונאוט נאס"א Kjell Lindgren פורס מתקן חילוץ בעוד האסטרונאוט האירופי Pedro Duque שוכב על הקרקעית ומדמה פצוע | צילום: ESA
   
   
   
  חילוץ אסטרונאוט | צילום: ESA
   
   
  פורסם: 16.7.17
 • צילומים חסרי תקדים של ג'ונו את הכתם הגדול האדום של צדק

  צילומים חסרי תקדים של ג'ונו את הכתם הגדול האדום של צדק
  שתף: 
  הוא ידוע בתור אחת התעלומות הגדולות במערכת השמש ועכשיו קיבלנו הצצה קרובה מתמיד, עם תמונות חסרות תקדים שצלמה החללית ג'ונו. קבלו את הכתם האדום הגדול בכוכב הלכת צדק- מקסימום זום: 
   
  הכתם האדום הגדול בצדק ובמקסימום זום | קרדיט: נאס"א/danielcorttez
   
   
  הכתם הגדול האדום של כוכב הלכת צדק נצפה לראשונה על ידי גליליאו, בשנת 1601 ומאז הוא נצפה בקביעות. אלא שלא מדובר בעוד תוואי נוף על כוכב לכת, אלא בסופה עצומה, שאת גודלה קשה לתפוס אפילו: הכתם הגדול האדום משתרע על פני שטח שיכול להכיל את כדור הארץ פי שלושה!
   
  הכתם הגדול האדום הוא מערבולת מפלצתית, שבדומה לסופת הוריקאן על כדור הארץ מתערבל סביב עצמו כאשר הרוחות מגיעות למהירות של למעלה מ- 430 קמ"ש. צבעו האדום נובע מתרכובות הגזים המצויות בו, שיתכן שמכילות תרכובות אורגניות. למעשה, האטמוספרה של כוכב הלכת הגזי מלאה במערבולות, אך הכתם האדום הגדול עולה על כולן, ניזון מהאנרגיה הפנימית של צדק המבעבעת החוצה. 
   
  בניגוד לחלליות קודמות שצילמו את הכתם, ג'ונו נעה במסלול קוטבי - העובר מעל הקטבים, כאשר הכתם מצוי על חגורת העננים הדרומית למשווה של צדק. אלה התמונות המפורטות ביותר של הכתם הגדול האדום שצולמו עד כה ובהחלט מספקות הצצה נדירה למעמקי המסתורין שלו.
   
  להלן כמה תמונות נוספים בעיבודים שונים, שנאס"א שיחררה:
   
   
  צדק ממרחק 11500 קילומטר | צילום: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko
   
   
   
  הכתם האדום הגדול | צילום: NASA/SwRI/MSSS/Lorena Lane
   
   
   
  הכתם האדום הגדול | צילום ועיבוד: NASA/russdionnedotcom
   
   
  פורסם: 13.7.2017
   
 • מפולת שלגים נתפסה על חם מהחלל

  מפולת שלגים נתפסה על חם מהחלל
  שתף: 
  מפולות שלגים הן אירועים שמתרחשים לפרק זמן מאוד קצר – דרמה כאוטית ורעשנית שנמשכת שניות עד דקות ולכן נדיר מאוד שהן נקלטות בדיוק בזמן שלוויין עובר בדיוק מעליהן. אבל זה בדיוק מה שמיוחד בתמונות שצולמו על ידי לווין לאנדסט 5 של נאס"א, שתפקידו לצפות על כדור הארץ שלנו מלמעלה.
   
  המפולת ארעה בהרי קורקורם שבפקיסטן, בדיוק כאשר הלווין חלף מעליהם. את צילום המפולת גילה בצילומים ובסרטון הגיאופיזיקאי ג'ייקוב שטיינר מאוניברסיטת אוטרכט שבהולנד.
   
  המפולת התרחשה בהר שגובהו כ-6 ק"מ, כאשר גוש שלג ענק ניתק וגלש לאורך המדרון לעומק של 750 מטר עד שנבלם בקרחון חורדרופין. 
   
  למרות שנאס"א הודיעה על האירוע ב-7 ביולי 2017, הרי שהמפולת התרחשה לפני זמן רב, ב-17 באפריל 1996. רק כעת, היא התגלתה לאחר בדיקות חוזרות של צילומים ישנים מלוויינים על ידי שטיינר ועמיתיו בתקווה לגלות אירועים נוספים דוגמת המפולת בפקיסטן, שאולי חמקו מתחת לאפם. 
   
   
   
  פורסם: 11.7.2017
   
 • התמונה המפורטת ביותר של כוכב מחוץ למערכת השמש

  התמונה המפורטת ביותר של כוכב מחוץ למערכת השמש
  שתף: 
  לא, זו אינה ביצת עין, אלא אחד הכוכבים הגדולים הידועים לנו- ביתאלג'וז. ולראשונה, הצליח טלסקופ הרדיו ALMA של המצפה הדרומי האירופאי שבמדבר אטקמה, צ'ילה, למפות את פני השטח של של הענק האדום הזה. 
   
  מדובר באתגר לא פשוט, שכן עד היום רק את השמש שלנו יכולנו לראות בפירוט. כל יתר הכוכבים נראים לנו לא יותר מאשר נקודות אור בשל מרחקם העצום מאיתנו. ואולם, בשל קרבתו היחסית ("רק" 600 שנות אור) וגודלו העצום של ביתאלג'וז, המציין את בית שחיו של הצייד הענק אוריון, אפשר בכל זאת לראותו כדיסקה קטנה. התמונה האחרונה שהושגה במערך הרדיו הענק היא מפורטת מאוד, המפורטת ביותר עד כה של כוכב מחוץ למערכת השמש.
   
   
  הכתם הבהיר בתמונה הוא בועת גז ענקית, חמה, הנפלטת מפניו של הכוכב הענק אל החלל. אמנם, גם השמש פולטת מדי פעם פרצי חומר אל החלל, אולם בועת הגז החם שנפלטת מביתאלג'וז גדולה עשרות מיליוני מונים מהשמש שלנו כולה. הדמיה באיכות גבוהה כל כך של כוכב מסוגו של ביתאלגו'ז עשויה ללמד אותנו על מאפייניהם של כוכבים ענקים נוספים מסוגו.
   
  ביתאלג'וז הוא על-ענק אדום - כוכב המצוי בשלהי חייו. מסתו מוערכת בכ-15 מסות שמש וקוטרו בכ-900 קוטרי שמש. הוא כה גדול שלו היה ממוקם במערכת השמש, היו כוכבי הלכת - כוכב חמה, נוגה, הארץ שלנו, מאדים ואפילו צדק, חגים בתוכו כאשר שבתאי חג ממש  בשוליו של הכוכב הענק. ביתאלג'וז מצוי בקבוצת אוריון, אותה אנו רואים בחודשי החורף, כאשר ביתאלג'וז בולט בגונו הכתמתם-אדום. למרות גילו הקטן יחסית - פחות מ-10 מיליון שנים, הוא צועד במהירות אל סופו הבלתי נמנע - התפוצצות סופרנובה אלימה, שבשל מרחקו הקטן תיראה מכדור הארץ בעצמה כזו שאורה יתחרה באורו של הירח!
   
   
  פורסם: 30.6.2017
 • פניה הבלתי צפויים של השמש

  פניה הבלתי צפויים של השמש
  פסיפס צילומי השמש באורכי גל שונים | מקור: NASA/SDO
  שתף: 
  הימים הכי ארוכים בשנה מזכירים עד כמה השמש שלנו היא תופעה מרהיבה. אמנם אי אפשר להתבונן בה בעין בלתי מזוינת אבל מבט מקרוב באמצעות חללית Solar Dynamics Observatory חושף תמונה דרמטית של פני שטח מבעבעים ומרצדים, או פלזמה אלימה שפורצת לגבהים שכדור הארץ יכול היה להיכנס בהם כמה וכמה פעמים. 
   
  בסרטון שלפניכם, שהנו לקט מתוך צילומים שצולמו בין 2011 ל-2015, הדרמה הזו מועצמת באמצעות שימוש יצירתי במוזיקה. צפו בפניה הבלתי צפויים של השמש:
   

   

   

  פורסם: 25.6.2017

 • סיור וירטואלי על פני השטח של וסטה

  סיור וירטואלי על פני השטח של וסטה
  אסטרויד וסטה
  שתף: 
  וסטה, הוא לא בדיוק החומר שממנו עשויים סרטים הוליוודיים ששולחים את גיבוריהם לעולמות אחרים. זה אחרי הכל, "רק" אסטרואיד אפור. ובכל זאת, וסטה הוא הגוף השני בגודלו בחגורת האסטרואידים, עם קוטר ממוצע של כ- 530 קילומטר ועם מסה של כתשעה אחוז מהמסה של חגורת האסטרואידים כולה. אפשר לסייר בו שבועות ועדיין לא לכסות את כולו. 
   
  האפליקציה של נאס"א vestatrek, מאפשרת לכם לערוך סיור במבט-על בווסטה. תוכלו לנווט על פני השטח בקנה מידה של עד שני ס"מ לקילומטר בערך (אם יותר נוח לכם, אפשר גם לאמוד את המרחקים לפי גודל של מגרש כדורגל או גודל אוטובוס). תוכלו גם לחשב מרחקים, לראות איך נראה השטח בזמנים שונים של ה"יממה" ועוד. 
  סיור מוצלח!
   
   
  פורסם: 15.6.2017
 • תופסים גלים בטבעות שבתאי

  תופסים גלים בטבעות שבתאי
  הירח דפניס במסלולו סביב שבתאי מכה גלים בשולי הטבעות סביב כוכב הלכת | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
  שתף: 
  לפני שקאסיני צללה אל המסלולים הקרובים והאחרונים סביב כוכב הלכת שבתאי, היא הספיקה לצלם כמה תקריבים חסרי תקדים של שולי הטבעות העיקריות. אחת התופעות המרהיבות של טבעות שבתאי היא הגלים שנוצרים על פניהן כתוצאה מכוח המשיכה של ירחו של שבתאי, דפניס. 
   
  את דפניס, שצולם ממרחק של כשלושים אלף קילומטר, ניתן לראות כשהוא מציץ במרווח קילר (Keeler Gap). הוא אמנם ירח קטן יחסית בקוטר 8 קילומטרים, אך תוך כדי מסלול סביב שבתאי המסה שלו מספיקה כדי ליצור גלים בחלקיקי האבק והקרח המרכיבים את הטבעות.
   
  דפניס מכה גלים בטבעות שבתאי | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  כמו קצף הגלים בחוף הים אך למעשה גלי קרח ואבק בשולי טבעות שבתאי | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
  פורסם: 5.6.2017
 • כל מה שרציתם לדעת על סקס בחלל ולא העזתם לשאול

  כל מה שרציתם לדעת על סקס בחלל ולא העזתם לשאול
  איור מתוך סרטון FiveThirtyEight | איור: TOM MCCARTEN
  שתף: 
  משימות מאוישות למאדים עתידות להפוך את החלל ממקום שבו בני אדם עובדים, למקום שבו בני אדם עובדים ו… פשוט חיים לטווח ארוך. מסע בן 21 חודשים למאדים והשהות הארוכה שם, שלא לדבר על תכניות למשימות מאוישות ארוכות יותר בעתיד, כל אלה גורמים למדענים לקחת בחשבון היבט מרכזי בחיי אנוש, שבדרך כלל לא מדברים עליו בהקשר של חלל: סקס ורבייה. 
   

  ובכן, מסתבר שהידע שנצבר עד היום בנושא מעיד על כך שהאתגר גדול יותר ממה שאתם חושבים. האתר FiveThirtyEight הפיק סרטון קצר שמסביר מדוע:

   

  Space Sex is Serious Business from Tom McCarten on Vimeo

   
  לאחרונה התפרסם מחקר חדש שהראה כי זרע עכברים מוקפא ומיובש, שנשמר במשך 9 חודשים בתחנת החלל הבינלאומית בתנאי מיקרו-כבידה וקרינה קוסמית, הצליח להפרות ביציות שמהן התפתחו לבסוף עכברים בריאים לחלוטין. מחקר "גורי החלל", כפי שהחוקרים מכנים אותו, הממצא הזה מעודד כי נראה שיש בכל זאת סיכוי לרביה בחלל. בשלב הבא, צוות החוקרים היפני מתכנן לבחון את עמידותן של ביציות מופרות. 
   
   
  פורסם: 24.5.17 
   
   
 • תחרות סרטים עם קולות מהחלל

  תחרות סרטים עם קולות מהחלל
  שתף: 
  תחרות הסרטים הקצרים, SSFX של אוניברסיטת קווין מארי בלונדון, מזמינה יוצרי סרטים מרחבי העולם לשלב קולות מהחלל בסרטיהם ולהשתתף בתחרות נושאת פרסים בשווי 2,000 ליש"ט. את הסרטים ניתן להגיש עד ה- 3 ביולי 2017. 
   
  אמנם יש צדק עם הסלוגן של סדרת סרטי הנוסע השמיני: "בחלל אף אחד לא יכול לשמוע אותך צועק", כיוון שאין אוויר שיישא את גלי הקול. אבל פולסים של של קרינה אלקטרומגנטית, כמו גלי רדיו, אפשר לתרגם לוויברציות של סאונד וכך לשמוע הרבה דברים. גלי הרדיו שפולט כוכב הלכת שבתאי, או אלה שפולט כדור הארץ שלנו, מתורגמים לתבניות קול חלליות משונות. הקולות המוזרים הללו עשויים להוות השראה עבור יוצרי סרטים ועל הדרך, כך מקווים מקימי התחרות, גם להגביר את המודעות ללווייני חישה מרחוק האוספים את הנתונים הללו.
   
  יוצרי הסרטים המשתתפים בתחרות צריכים לבחור מתוך אוסף דגימות קול, שעובדו מנתוני אטמוספרת כדור הארץ אשר נאספו על ידי לוויין הסביבה GOES, נתונים שבשגרה משרתים בדרך כלל מרכזים מטאורולוגים בצפון אמריקה. 
   
   
  ולמי שעוד לא מכיר את ערוך הסאונדקלאוד של נאס"א, הגיע הזמן: לא רק קולות מהחלל ניתן למצוא שם, אלא גם הקלטות של שיגורים ומנועים רבי עוצמי, הקלטות משידורים היסטוריים של אסטרונאוטים מהירח בתכנית אפולו ועוד. 
   
   
  ולקינוח: הענק הגדול של מערכת השמש, כוכב הלכת צדק, משמיע קולות הנשמעים לעיתים כמו מוסיקת אמביינט מתוכננת:
   
 • חגיגת עננים: כדור הארץ מהחלל

  חגיגת עננים: כדור הארץ מהחלל
  שתף: 
  "הכוכב הכחול" - the blue planet - הוא שם נרדף לכדור הארץ שלנו בשל שפע האוקיינוסים, אך בהתחשב בעובדה שבכל רגע נתון, קרוב לשבעים אחוז מהעולם שלנו מכוסה עננים, אפשר היה גם לקרוא לו "הכוכב המעונן". בכך הם עשויים להיות מטרד עבור מדענים שמנסים לצפות בכדור הארץ באמצעות לווייני חישה מרחוק. אבל לעתים עננים הם בדיוק מה שמדענים רוצים לראות מהחלל. 
   
  מצפה כדור הארץ של נאס"א שחרר לאחרונה לקט של כמה מצילומי העננים היפים והבלתי רגילים שראינו, כפי שצולמו במשך השנים האחרונות מהחלל. צפו, בין השאר, כיצד קרחונים משפיעים על זרימת האוויר תוך יצירת דפוסי עננים, רוחות מנתבות שכבות עננים לערוצים בין הרים, השפעתן של שרפות, מטוסים ועוד.
   
   
   
   
   
   
   
   
  פורסם: 11.5.17
   
 • כוכב הלכת צדק כפי שמעולם לא ראיתם אותו

  כוכב הלכת צדק כפי שמעולם לא ראיתם אותו
  הקוטב הדרומי של צדק | צילום ועיבוד: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gabriel Fiset
  שתף: 
  התמונות שממשיכות להגיע מהחללית ג'ונו, במסלוליה סביב כוכב הלכת צדק, ממשיכות להשתפר ולהיות מרהיבות יותר. בתחילת מרץ שיתפנו אתכם בסרטון טיים-לאפס שקבוצה בת 91 צלמי חלל הרכיבה מאלף תצלומים. באותו חודש ג'ונו צללה במהירות 208 אלף קמ"ש אל מרחק של 4,400 ק"מ מפני השטח של צדק ועתה נאס"א חושפת את יופיו הנדיר של כוכב הלכת הזה מקרוב, עם צילומים גדושי מרקמים ומערבולות. 
   
  כוכב הלכת צדק כפי שצולם על ידי החללית ג'ונו
   
   
   
  כוכב הלכת צדק, כפי שצולם על ידי החללית ג'ונו | NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gabriel Fiset
   
   
   
  כוכב הלכת צדק, כפי שצולם על ידי החללית ג'ונו | NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gabriel Fiset
   
   
   
  כוכב הלכת צדק, כפי שצולם על ידי החללית ג'ונו | NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gabriel Fiset
   
   
  קרדיט צילומים: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gabriel Fiset
   
   
   
  פורסם: 9.5.17
   
 • האזינו וצפו בצלילת החללית קאסיני אל מעבר לטבעות שבתאי

  האזינו וצפו בצלילת החללית קאסיני אל מעבר לטבעות שבתאי
  מאז שבוע שעבר הספיקה החללית קאסיני לצלול פעמיים בין כוכב הלכת שבתאי לבין טבעותיו | צילום: עיבוד תמונה מהצלילה הראשונה מעבר לטבעות שבתאי | צילום NASA/JPL-Caltech/SSI
  שתף: 
  מאז שבוע שעבר השלימה החללית קאסיני כבר שתי צלילות ראשונות אל בין טבעות שבתאי והספיקה לשדר צילומים חסרי תקדים. נאס"א שחררה סרטון המורכב מרצף צילומים, המראה את מעופה של קאסיני מעבר לענני שבתאי. הרצף מתחיל ממעוף מעל המערבולת האדירה שבקוטב הצפוני של כוכב הלכת וממשיך בצלילה דרומה:
   
   
   
   
  את הצלילה של קאסיני ממרחק של 72,400 קילומטרים מעל ענני שבתאי למרחק של 6,700 קילומטרים, אפשר לא רק לראות, אלא גם לשמוע. בעיבוד קולי של התנגשות אנטנות החללית עם חלקיקים חופשיים, מדענים בנאס"א הופתעו לגלות שהחלל בין הטבעות לכוכב הלכת הוא נקי מכפי שהעריכו.
   
   
   
   
  עין הסערה של הסופה במרכז המשושה בקוטב הצפוני של שבתאי, בצילום הקרוב ביותר של קאסיני אי פעם | NASA/JPL-Caltech/Space Science
   
   
   
  עין הסערה קצת יותר מרחוק | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  עין הסערה בקוטב הצפוני ממבט על | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  צילום מקרוב של חלקיקי האטמוספרה של שבתאי | צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
   
   
   
  עיבוד תמונה מהצלילה הראשונה מעבר לטבעות שבתאי | צילום ועיבוד: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill
   
   
   
  פורסם: 4.5.2017